To szansa na przełom! Już jutro TK zadecyduje ws. aborcji - zdjęcie
21.10.20, 19:50Fot. via: Wikipedia

To szansa na przełom! Już jutro TK zadecyduje ws. aborcji

24

Już jutro Trybunał Konstytucyjny zajmie się sprawą tzw. przesłanki eugenicznej, czyli możliwości aborcji w przypadku podejrzenia u dziecka poważnej wady bądź choroby. Jeżeli TK orzeknie, że zaskarżone przepisy są niezgodne z konstytucją, przestaną one obowiązywać i nie będzie już musiał zajmować się nimi Sejm. Byłaby to pierwsza zmiana dot. aborcji w polskim prawie, od przyjęcia tzw. kompromisu aborcyjnego w 1993 roku.

Pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie podpisało się 119 posłów Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji i PSL-Kukiz’15. Przedstawicielami wnioskodawców są posłowie PiS Bartłomiej Wróblewski i Piotr Uścińsk.

Sprawa będzie rozpoznana przez TK w pełnym składzie. Orzekać będzie prezes TK Julia Przyłębska, a sprawozdawcą będzie sędzia Justyn Piskorski.

Zdaniem wnioskodawców, niezgodne z konstytucją są przepisy dopuszczające aborcję w przypadku, kiedy na podstawie badań prenatalnych lub innych przesłanek medycznych, stwierdzi się możliwość ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia nienarodzonego dziecka bądź zagrażającą jego życiu chorobę. Wnioskodawcy wskazują, że są to praktyki eugeniczne i wskazują na artykuły konstytucji mówiące o godności człowieka, prawie do życia, zakazie dyskryminacji i zasadzie określoności.

- „Skoro przymiot godności ludzkiej przysługuje człowiekowi od momentu powstania życia ludzkiego, zaś ochrona prawa do życia jest bezpośrednią konsekwencją ochrony godności ludzkiej, to wykładnia art. 38 Konstytucji (mówiącego o ochronie życia człowieka - przyp. red.) w perspektywie art. 30 Konstytucji RP (mówiącego o ochronie jego godności - przyp. red.) prowadzi do wniosku, że prawo do życia przysługuje człowiekowi na każdym etapie rozwoju, na którym przysługuje mu również ochrona godności ludzkiej, a zatem również w okresie prenatalnym” – stwierdzono we wniosku.

Na stronie Trybunału Konstytucyjnego pojawiły się dziś stanowiska Prokuratora Generalnego oraz Sejmu w tej sprawie, oba uznające zaskarżone przepisy za sprzeczne z polska ustawą zasadniczą.

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, na przeprowadzonych w ub. roku w Polsce 1110 aborcji, aż 1074 dokonano ze względu na przesłankę eugeniczną.

Wyjątkowo znamienny jest dzień, w którym sędziowie polskiego Trybunału Konstytucyjnego będą orzekać w sprawie aborcji. Jest to dzień oficjalnego rozpoczęcia pontyfikatu św. Jana Pawła II, który stał się pontyfikatem obrony godności człowieka i jego prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. W opublikowanym dziś na portalu wPolityce.pl wywiadzie z dr Wandą Półtawską, przyjaciółka papieża przypomniała, jak papież zareagował na przyjęty 27 lat temu „kompromis”:

- „Uderzył pięścią w stół. Powiedział: Gdzie są pediatrzy? Dlaczego nie bronią chorych dzieci?” – opowiada.

Jutrzejszy dzień może być przełomowym, dlatego wciąż potrzeba ufnej modlitwy o odwagę i mądrość dla sędziów.

 

Modlitwa Ojca Świętego Jana Pawła II w intencji obrony życia:

O Maryjo, jutrzenko nowego świata, Matko żyjących, Tobie zawierzamy sprawę życia: spójrz, o Matko, na niezliczone rzesze dzieci, którym nie pozwala się przyjść na świat, ubogich, którzy zmagają się z trudnościami życia, mężczyzn i kobiet – ofiary nieludzkiej przemocy, starców i chorych zabitych przez obojętność albo fałszywą litość.

Spraw, aby wszyscy wierzący w Twojego Syna potrafili otwarcie i z miłością głosić ludziom naszej epoki Ewangelię życia. Wyjednaj im łaskę przyjęcia jej jako zawsze nowego daru, radość wysławiania jej z wdzięcznością w całym życiu oraz odwagę czynnego i wytrwałego świadczenia o niej, aby mogli budować, wraz z wszystkimi ludźmi dobrej woli, cywilizację prawdy i miłości na cześć i chwałę Boga Stwórcy, który miłuje życie.

(Jan Paweł II, Encyklika Evangelium vitae, 105)

kak/PAP, Fronda.pl

Komentarze (24):

Foster2020.10.22 11:16
Aż strach pomyśleć co się będzie działo jak naród przejrzy na oczy.
Paul2020.10.22 0:15
Wszystko zależy od tego jakie dyspozycje wydał Kaczyński, co mu się bardziej opłaci w kontekście politycznym, bo przecież chyba nikt nie wierzy, że Przyłębska samodzielnie coś postanowi w tej kwestii.
AAAtomek2020.10.21 21:54
Pamiętaj prawaku, jak twoja małoletnia córka lub żona lub siostra lub matka zostanie zgwałcona, nie odrzucaj owocu tego gwałtu, każ urodzić jej to dziecko i każ jej to dziecko wychowywać......
ANDRZEJ2020.10.22 7:29
ZNAM CO NAJMNIEJ 3 KOBIETY W RÓŻNYM WIEKU KTÓRE ZDECYDOWAŁY SIĘ URODZIĆ I WYCHOWAĆ DZIECI POCZĘTE W WYNIKU GWAŁTU I CO? TE DZIECI DZIŚ SĄ CENIONYMI NAUKOWCAMI, PROFESORAMI I STUDENTAMI KTÓRZY KOCHAJĄ SWOJE MATKI I OJCZYMÓW BARDZIEJ NIŻ ICH RODZONE DZIECI I NIE SĄ TO WYJĄTKI OD REGUŁY BO TAKICH KOBIET I DZIECI JEST DUŻO. GDYBY TE KOBIETY PODJĘŁY DECYZJE O ABORCJI NIE MOGŁYBY CIESZYĆ SIĘ Z TYCH DZIECI ORAZ ICH MIŁOŚCI I NIE WIADOMO JAK BY SKOŃCZYŁY.
Anonim2020.10.22 7:53
Tak było, nie zmyślam.
AAAtomek2020.10.22 15:13
To ich decyzja, więc nie zmuszaj innych kobiet, które taką ciążę chcą lub muszą usunąć.
Foster2020.10.22 11:17
Wszystko zależy od tego kto zgwałci.
AAAtomek2020.10.21 21:52
Czyli jutro częściowy problem aborcji w Polsce, zniknie!??? :D :D :D :D :D :D :D
AAAtomek2020.10.21 21:36
Trzeba będzie przeżyć jeszcze trochę rządy prawicy. Zmieni się opcja, zmieni się prawo i wróci normalność. A do tego czasu pomaga w potrzebie Ciocia Basia (znaleźć w internecie) oraz lekarze w Niemczech, Czechach Słowacji, Ukrainie. Białorusi, Litwie, Rosji, a nawet Szwecji.
matis892020.10.21 21:49
Wiadomo, że kobiety jeżdżą. Najczęściej na Słowację. Tak, jak kiedyś Irlandki jeździły do Londynu.
Foster2020.10.22 11:20
Poczekaj chwilę - zakażą wyjazdu za granicę i po problemie, alo przed wyjazdem i po poowrocie obowiązkowe badania ginekologiczne
sibb2020.10.21 20:55
przełom? zdewastujecie prawo i myślicie, że go nie zmienimy z powrotem?....chcecie stosować w macicach uporczywą terapię? a zajmijcie się umierającymi wcześniakami do 22 tygodnia życia!
Beno2020.10.21 21:16
Martw się o to, abyście wygrali wybory i mieli tę większość, a na razie to drzesz japę, a poparcie dla was maleje, bo oprócz krytyki, korupcji i złodziejstwa nic nie potraficie.
Ja, Szatan2020.10.21 20:47
ANEKS nr 2 do INSTRUKCJI DLA MOICH WIERNYCH PACHOŁKÓW – pogrobowców faryzeuszy, wrogów Kościoła i Polski, czcicieli trupa Lenina, wyznawców poglądów masonów i brukselskich neomarksistów, którzy w amoku szaleją na Frondzie: „katolicka kretynizacja polski”, „Po 11…”, „ladychapel”, „Natalja Siwiec”, „Polak Ateista Dumny Gej”, „Maria Błaszczyk”, „Klejnot Nilu” i wielu innych z tej samej szajki, choć pod innymi nickami ***** No dobra, widzę, że nie pojęliście ostatnich moich instrukcji. Myślicie, że się wykpicie jakimiś prymitywnymi złośliwościami w tych waszych komentarzach? Może was to cieszy, ale mnie nie. Pora więc wyłożyć karty na stół. Przypominam: Moim celem jest złapanie jak największej ilości dusz do piekła na całą wieczność. I nie zauważyłem żadnych efektów w tym kierunku od tej waszej durnej pisaniny. Katolicki motłoch śmieje się z tego i tylko umacnia w przekonaniu, że jesteście bandą przygłupów! Oni, że zacytuję mojego ulubieńca, Jurka Urbana, mają to wszystko w ᵭůᵱįě! ***** Powtarzam: Jesteście jak polska opozycja: totalnie skompromitowani i nieskuteczni! Nie zyskaliście mi ani jednej duszy! Ale dla was, durnie, piekło zawsze stoi otworem. Do zobaczenia zatem! ***** (–) Szatan, strącony z Nieba ex-cherubin, „Non serviam!”
Oglądaj Hity kinowe2020.10.21 20:46
Hej Zobacz juz dziś Hity kinowe ____________________ https://vod-sfera.pl/ ____________ Bad Boy- Proces Siódemki Z Chicago Seriale Oraz wiecej Zobacz Koniecznie juz dziś
Po 11 ....2020.10.21 20:40
A tak poważnie to świństwo. Teraz nie można organizować manifestacji więc ... PiS wrzuca coś takiego. Kolejne obślizgłe pisowskie świństwo.
Beno2020.10.21 21:19
W demokratycznych cywilizacjach, a do takiej należymy, wybory i decyzje zapadają przy urnach, a nie na ulicy.
AAAtomek2020.10.21 21:33
Rządy PiS i prawicy można porównać z najgorszymi rządami w historii Polski i okupacji!
jle_ffm2020.10.21 20:23
Podobno Przyłębska nie radzi sobie zupełnie w TK i zraziła do siebie już wszystkich sędziów (nawet ci pisowscy mają dosyć jej arogancji i niekompetencji). Tak to jest jak kucharka z nadania politycznego miłośnika rodeo zajmuję się rzeczami które ją przerastają.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.10.21 20:06
coś słaba wiara polskich katolów skoro trzeba ją administracyjnie podtrzymywać i karami straszyć bo już pyerdolenie z ambon pedofilnych klechów o piekle nie wystarcza!
Po 11 ...2020.10.21 20:01
"Wyjątkowo znamienny jest dzień, w którym sędziowie polskiego Trybunału Konstytucyjnego będą orzekać w sprawie aborcji. Jest to dzień oficjalnego rozpoczęcia pontyfikatu św. Jana Pawła II." ... Nie tylko. 22 Października 1957 w czasopiśmie „Świat Młodych“ ukazał się pierwszy odcinek komiksu Tytus, Romek i A’Tomek.
Iks De2020.10.21 21:31
22 października 2003 ukazało się pierwsze wydanie dziennika "Fakt" - przypadek?
Po 11 ...2020.10.21 21:49
No i jeszcze "Pierwsza Krew" - 1982 (film o Rambo). Pierwsza krew ... aborcja ... przypadek???
Anonim2020.10.21 19:57
czyżby jutro ogloszono koniec pisowskiego rządu?