Szef NATO ostrzega. „Rosyjska agresja będzie miała wysoką cenę dla tego kraju” - zdjęcie
02.12.21, 09:34Fot. nato news

Szef NATO ostrzega. „Rosyjska agresja będzie miała wysoką cenę dla tego kraju”

37

Wspieramy Ukrainę, a o jej członkostwie w NATO zadecydują kraje Sojuszu i sama Ukraina. Rosja nie ma w tej sprawie prawa głosu i weta - oświadczył w środę w Rydze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

„Musimy pozostać czujni i zapobiec dalszej eskalacji. Ministrowie jasno przypomnieli, że rosyjska agresja będzie miała wysoką cenę i pociągnie za sobą poważne konsekwencje polityczne i ekonomiczne dla Rosji” - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej po zakończeniu dwudniowego spotkania szefów dyplomacji państw NATO.

 Podczas porannej sesji ministrowie państw Sojuszu spotkali się z szefami dyplomacji Ukrainy i Gruzji, Dmytro Kułebą i Dawidem Zalkalianim.

„Gruzja i Ukraina są wieloletnimi i bliskimi partnerami NATO. Uczestniczą w naszych misjach i operacjach i aspirują do członkostwa w Sojuszu” - podkreślił sekretarz generalny.

Dodał, że NATO niezmiennie wspiera niepodległość i integralność terytorialną obu krajów i pomaga im przez wspólne ćwiczenia i treningi sił zbrojnych, pomoc materialną i wymianę informacji. Stoltenberg zaznaczył, że w obu krajach niezbędne są kolejne reformy wzmacniające praworządność i demokrację i umożliwiające lepszą walkę z korupcją. Te działania nie tylko wzmocnią obronę tych krajów, ale również przybliżają je do perspektywy członkostwa w Sojuszu - uzupełnił.

„Rosja chce odbudować swoją strefę wpływu, w której ma prawo kontrolować swoich sąsiadów, ale nie chcemy wracać do świata, w którym mocarstwa dyktują swoją wolę niepodległym państwom” - powiedział Stoltenberg, odpowiadając na pytanie o reakcję Rosji na ewentualne przystąpienie Ukrainy do Sojuszu.

„Pochodzę z małego kraju graniczącego z Rosją (Stoltenberg był wcześniej premierem Norwegii) i jestem bardzo zadowolony z tego, że nasi sojusznicy z NATO nigdy nie uznawali, by Rosja miała jakiekolwiek prawa do ustanowienia swojej sfery wpływów na północy Europy i decydowania o losie krajów takich, jak Norwegia. Z Ukrainą jest dokładnie tak samo. To niepodległy kraj z uznanymi przez społeczność międzynarodową granicami (...) te granice musza być szanowane, co oczywiście obejmuje również Krym i Donbas, które są częściami Ukrainy” - tłumaczył sekretarz generalny NATO.

Stoltenberg przypomniał, że Sojusz ma charakter obronny, nie stanowi dla nikogo zagrożenia i mogą przystąpić do niego niepodległe państwa za zgodą pozostałych krajów członkowskich. „Rosja nie ma tutaj prawa głosu i weta” - podkreślił.

Podczas dwóch pozostałych sesji spotkania ministrów poruszono temat doświadczeń z misji NATO w Afganistanie i sytuacji na Bałkanach Zachodnich. Sekretarz generalny podkreślił, że pierwszym celem operacji Sojuszu w Afganistanie była walka z terroryzmem i zadanie to zakończyło się sukcesem. „Z czasem przyjęliśmy ambitniejszy cel, którym była odbudowa tego kraju, ale te działania wymagały o wiele większych środków i zaangażowania” - mówił Stoltenberg. Dodał, że doświadczenia zdobyte w Afganistanie wpłyną na kształt przyszłych misji Sojuszu.

Bałkany Zachodnie są regionem, który przeszedł długą drogę od czasów wojen w latach 90., ale ostatnio znów wzrosły w nim napięcia, szczególnie w Kosowie i Bośni i Hercegowinie - relacjonował ostatnią cześć obrad sekretarz. Przekazał, że NATO będzie nadal promować stabilność, bezpieczeństwo i współpracę w tej części świata i kontynuować swoją obecność w regionie poprzez misję w Kosowie i biura w Sarajewie i Belgradzie.

 

ren/PAP

Komentarze (37):

Skrzypek na dachu2021.12.2 15:30
Brawo NATO . Brawo Trojmorze . Brawo Polska .
Skrzypek na dachu2021.12.2 15:24
Brawo NATO . Dzisiaj w Sztokcholmie Blinken i Lawrow chca uzgodnic z Panem Georgem Sorosem podzial wplywow moskala , trojmorza i unii UE . Wojny nie bedzie , bo to nie jest zaden interes .
Skrzypek co sra z dachu2021.12.2 15:15
SZABES JUŻ WKRÓTCE. ____________________________________________________________________________________________________ A teraz towarzysze jewreje wspólnie zaśpiewajmy hymn naszej ukochanej ojczyzny. ___________________________________________________________________________________________________ 🔴 Гимн Советского Союза!!! 🔴 ___________________________________________________________________________________________________ Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! _______________________________________________________________________________________________________ Ура! Ура! Ура! Чапаев герой! 🔴 🔴 🔴 🔴 _______________________________________________________________________________________________________ Za Rodinu! Za Stalina! Na boj, na boj, na boj!
Skrzypek na dachu2021.12.2 15:12
Teraz rozmowy Blinken Lawrow w Sztokcholmie o suwerennosci Ukrainy zalezy na tym czy Ukraina ma samodzielne prawo obronic wlasne granice wobec agresji dyktatury kremlowskiego moskala .
Skrzypek na dachu2021.12.2 14:57
Brawo NATO . Teraz mozna spac spokojnie bo durny kacap nie skoczy .
Skrzypek na dachu2021.12.2 14:56
Putin liczy na to ze Pan George Soros dzisiaj rozkrenci antywojenne demonstracje w Kijowie ktore zmusza Pana Wlodka Zielinskiego do ucieczki tam gdzie szumia jodly w Tel Awiwie , a wtedy Ukraina podda sie ze strachu przed brudnym glodnym zoldakiem moskalem bez mydla .
matis892021.12.2 14:55
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
matis892021.12.2 14:54
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
Skrzypek na dachu2021.12.2 14:44
Brawo NATO . Mozna teraz spac spokojnie , bo dzielny Pan Premier Pinokio Bankster obroni Polskie Granice przed kazdym wrogiem .
Skrzypek na dachu2021.12.2 14:42
Kazdy kraj , kazdy narod , i kazdy czlowiek ma na tyle wolnosci , suwerennosci i niepodleglosci ile sam potrafi obronic . Trzeba pamietac ze smutne moskale kremlowskiej dyktatury fedekracji wszechrusi poststalinowskiej nakazem w Listopadzie 2015 zabronili dzialania sorosowskich fundacji w Rosji . RT Nov 30 2015 . Jednak Ukraina byla zmuszona przez Obama Biden Clinton aby Poroszenko poddal sie sorowskiego " A New Plan to Rescue Ukraine " Luty 2015 , dlatego zdesperowani Ukraince wybrali Pana Wlodka Zielinskiego , i dlatego Pan Soros nawet dzisiaj organizuje demonstracje i impeaczmenty przeciw obecnego Prezydenta , bo jeszcze nie wiadomo czy szykuje sie wojna domowa cyr rozbior zaplanowany przez Ratszczyldow , ktorzy tez nie maja prawa swobodnie dzialac w Rosji bez zgody na warunki wspolprace 50.50 z oligarchami kremlowskimi , ale w Polsce warunki juz dzisiaj sa uzgodnione przez Rzad PiS jako bezwarunkowo 100% na korzysc bezboznych sorosowskich lichwiarzy miedzynarodowych globalistow . Dlatego mozna spac spokojnie , bo Pan Premier Pinokio Bankster zapewnia ze wojny nie bedzie , bo to nie jest zaden interes .
Skrzypek na dachu2021.12.2 15:28
Przepraszam za grube palce .......czy szykuje sie wojna domowa czy rozbior zaplanowany ....
matis892021.12.2 14:10
MY CHCEMY JĘZ. RADZIECKI !!! . . . . . . . . . . . . . . A teraz towarzysze jewreje wspólnie zaśpiewajmy hymn naszej ukochanej ojczyzny. ___________________________________________________________________________________________________ 🔴 Гимн Советского Союза!!! 🔴 ___________________________________________________________________________________________________ Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! _______________________________________________________________________________________________________ Ура! Ура! Ура! Чапаев герой! 🔴 🔴 🔴 🔴 _______________________________________________________________________________________________________ Za Rodinu! Za Stalina! Na boj, na boj, na boj!
matis892021.12.2 14:53
DO LEWACKIEGO PODSZYWA i LEWACKICH TROLOWNI POPIS: Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
Skrzypek na dachu2021.12.2 15:19
Pan George Soros ma dosc Rzadow PiS dlatego dzisiaj organizuje demonstracje aborcijne genderowskie i promigranckie , chyba nie wie ze Polska juz ma zupelnie dosc Bliskiwschodnich nierobow pasozytow brudasow bezboznych . Dziwne tez ze sorosowcy robia demonstracje w Kijowie aby obalic Prezydenta Zielinskiego , pewnie tez nie podoba sie globalistom nawet marzenia o wolnosc i niepodleglosc postsowieckich sasiadow kremlowskiego agresora moskala .
matis892021.12.2 13:37
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
Skrzypek na dachu2021.12.2 13:28
Brawo NATO .
OSTRA ORKA!!!2021.12.2 13:14
„Szaleństwem jest demonizowanie prezydenta Rosji” – mówił w 2018 r. w dzienniku „La Repubblica” premier Węgier Viktor Orbán. "W Europie bardzo ryzykowne jest wypowiedzenie choćby pół słowa przychylnego Putinowi. Przedstawiany jest z kopytkami i rogami, jak diabeł. Aby być uznanym za dobrego Europejczyka obowiązkowe jest opisywanie Putina jako diabła" - stwierdził Orban. Węgierski premier zaznaczył, że Putin "rządzi wielkim i prastarym imperium" i odbudował wielkość swego kraju, a Rosja odgrywa znów pierwszoplanową rolę w światowej polityce. "UE nie rozumie Rosji" - dodał premier Węgier.
Skrzypek na dachu2021.12.2 14:12
Dla sowietow to czerwona linia ze panstwo Wegierskie jest socjalistyczna republika ukladu Warszawskiego , Gensek Khruszczow 1956 .
MaxFiend2021.12.2 12:36
To samo mówili po aneksji Krymu.
Skrzypek na dachu2021.12.2 13:55
Brawo MaxFiend masz racje , tak samo Brezniewa inwazja na Afghanistan zrobila z Afganow nieprzejednanych wrogow w 1979 , tak samo Gorbaczowa inwazja na Litwe w 1991 , Jeltsyna inwazja na Czecznie w 1994 , Putina inwazja na Gruzje w 2008 i na Ukraine w 2014 . Za kazdym razem smutne brutalne kacapy wiecej traca niz zyskaja , bo przemoca stworzyli podstepnych nieprzejednanych wrogow wobec kremlowskiej agresji z sasiadow ktorzy chcieli zyc w zgodzie i wzajemnym szacunku bez narzucania nachajki moskala . A to juz dla imperium zla poststalinowskiego jest czerwona linia i Causus Belli ze jest jakikolwiek ruch odsrodkowy wobec dyktatury panstwa Wszechrusi ktore nie uznaje granice sasiadow , tym bardziej Tatarstanu Irkucku czy Tambowskiej doliny .
gracz2021.12.2 12:27
Posłuchaj synku, ty nie strasz wysoką ceną tylko wystaw na granicy UE pół milionową armię która w razie ataku na Ukrainę będzie jej bronić. O cholera właśnie się przebudziłem z głębokiego snu.
YORK2021.12.2 11:39
Ej wy, zachodni pieniacze zanim zajmiecie stanowisko to putin podbije ukraine i baltow.
Skrzypek na dachu2021.12.2 15:08
Widzialem na wlasne oczy , jak diabel zostawil swoje kopyta na okraglym stole w Ratuszu .
Skrzypek na dachu2021.12.2 15:34
Lubelskim . Diablow bylo trzysta .
Centralna Szkoła Prawnicza im. Teodora Duracza2021.12.2 11:18
nie strasz, nie strasz bo się zesrasz, kieruj te słowa do pisowskich cymbałów, oni dalej wierzą, że żydzi będą się bić i umierać za ukraińskiego lub polskiego goja, wypraliście im mózgownicę tak jak Hitler wyprał Niemcom w 1933-45 tylko dziwne, że jak Ukraina potrzebuje ochotników (młodzi Ukraińcy sp**lili przed wojną do Polski i Rosji więc pozostanie tam wysłać najemnego polskiego trepa zamiast Ukraińców) do okopów to żadnego pisowca tam się nie znajdzie a na Frondzie tworzą wręcz niezwyciężoną armię pogromców "ruskich" , jednak goj jest głupi, do boju PIS-owcy, nie zapomnijcie zabrać do okopów feldmarszałka Antoniego Smoleńskiego, dał już raz przykład jak ze Smoleńska uciekać mamy
ile lat zostało putinowi ? 5 ? 8 ?2021.12.2 11:05
co go obchodzi ,że Rosja rozsypie się za na przykład 10 lat jak cccp ? dla putina liczy się tylko że może strugać gieroja tu i teraz
ku RNA wirus2021.12.2 11:11
Dokładnie TAK .Starsi ludzie nie patrzą perspektywicznie i kto będzie spłacał dług żyrowany przez kota
Skrzypek na dachu2021.12.2 14:51
Bardzo dobry komentarz ku RNA wirus . Kiedy Putin skoczyl na Donbas to nie wiedzial ze bedzie siedem lat wojny , myslal wtedy ze Ukraina sie rozsypie ze strachu .
cynik2021.12.2 11:20
na razie to 43 miliony amerykanów dostaje kartki żywnościowe (jakie zaskoczenie u pisowca) aby nie zdechnąć z głodu, tu sobie zobacz jak się stacza USA - https://youtu.be/Bi1Kf-1qd6Y
uśmany2021.12.2 11:41
o tym ,że jankesi się staczają i zdychają z głodu to ja czytam i słucham od dzieciństwa , czyli coś około 50 lat :) a tu niespodzianka zamiast USA padł ZSRR
Olej2021.12.2 11:05
.....rosyjska agresja będzie miała wysoką cenę i pociągnie za sobą poważne konsekwencje polityczne i ekonomiczne.....A gdzie konsekwencje militarne ?????
ale po co miltarne ?2021.12.2 11:13
wystarczy kremlimsów ciut przycisnąć ekonomicznie i skończą jak cccp
kneset z kibucu EjU2021.12.2 10:35
My tam swoim nie damy nic zrobic . Pejs pejsowi bratem ... a krym nam sie nalezy jak polin !!!
OSTRA ORKA I BRONOWANIE2021.12.2 10:28
Nasz ZORRO się z nim rozprawi: https://bi.im-g.pl/im/1e/92/1a/z27863582ID.jpg
Newsroom2021.12.2 10:04
Rosyjski pasożyt i krwiopijca bez sąsiadów z których może bez ograniczeń ssać frukta przestanie istnieć. Na kremlu dobrze o tym wiedzą stąd to blefowanie Putina i nadymanie się przed całym światem. Rosja bez Gruzji Mołdawii, a szczególnie Ukrainy jest bezzębnym, udającym mocarstwo państwem. Na Kaukazie już rozdaje karty głównie Turcja a nie Rosja, podobnie jest w naszym regionie. Nasze kontakty coraz silniejsze z Turcją to bardzo dobry ruch - zresztą Turcja też widzi w Polsce duży potencjał gospodarczy i militarny, dlatego nasz sojusz - polsko - turecki jest na rękę obu krajom.Rosja totalnie blefuje nauczyli się tego od Mongołów, kiedy to Mongołowie przez stulecia cięmiężyli Rosję stąd ta rosyjska mentalność jaka im pozostała !! Wypowiedż szefa NATO jest jasna - Rosja nie ma prawa stawiania warunków NATO i krajom które chcą wejść do NATO ! Ukraina Gruzja i Mołdawia będą w NATO, bo mają takie pragnienie i tyle, a Rosji nic do tego !
chcę zarobić2021.12.2 10:01
już podniosłem cenę na kredę, straszyć to ty bałwanie możesz sobie równych kretynów
Skrzypek na dachu2021.12.2 15:03
Ku RNA zadnego wirusa nie ma , w strachu nie mozna zyc przed czyms co nie istnieje .