Św. Augustyn: Na tron niebieski zostało posadzone ludzkie ciało - zdjęcie
16.05.21, 16:30

Św. Augustyn: Na tron niebieski zostało posadzone ludzkie ciało

24

Kościół obchodzi dziś uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Ewangeliści odnotowują, że czterdzieści dni po swoim Zmartwychwstaniu Chrystus wstąpił do niebios, gdzie zasiadł po prawicy Ojca. Dzisiejsza uroczystość nie jest jednak tylko wspomnieniem zdarzenia z historii, o którym dowiadujemy się z Ewangelii. Jest przede wszystkim zapowiedzią niebiańskiej rzeczywistości, do której przez Chrystusa każdy z nas ma dostęp.

- „Zmartwychwstanie Pańskie jest naszą nadzieją. Wniebowstąpienie zaś jest naszym uwielbieniem. W dzień swego narodzenia Pan dał świadectwo, że jest prawdziwym człowiekiem. W dzień swego Wniebowstąpienia dał świadectwo, że jest Bogiem prawdziwym. Po grobie – niebo, po krzyżu – tron. W poczet nieśmiertelnych zostaje wprowadzona natura śmiertelna. Na tron niebieski zostaje posadzone ziemskie ciało”

- pisał w IV wieku św. Augustyn.

Chrystus stał się prawdziwym człowiekiem, aby jako człowiek spłacić dług ludzkich grzechów. Przyjmując swój Krzyż, mękę i śmierć – zgładził grzechy wszystkich ludzi, każdego z nas wykupując spod władzy śmierci. Zmartwychwstając po trzech dniach Zbawiciel przypieczętował zwycięstwo nad śmiercią. Bóg jednak nie chciał człowieka tylko wyzwolić spod kary za grzech. Zapragnął dla niego czegoś znacznie większego. Dał mu dostęp do siebie w niebie. Wstępując na tron Chrystus zapowiedział przygotowanie miejsca dla swoich uczniów. Uniżając się do przyjęcia ludzkiej natury Bóg wywyższył człowieka, stawiając go ponad wszystkimi innymi stworzeniami.

Drogą do tego wywyższenia jest dla człowieka przyjęcie wiary, które prowadzi do nawrócenia. Dlatego przed swoim wniebowstąpieniem Chrystus powierzył uczniom najważniejszą misję: „Idźcie, więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem”. Kościół został posłany do wszystkich narodów, aby głosząc im Ewangelię, każdego człowieka doprowadzić do chwały nieba.

To zadanie jest dziś wciąż aktualne dla każdego z nas. Wszyscy jesteśmy powołani nie tylko do tego, aby zająć miejsce przygotowane w wieczności przez Chrystusa, ale również głosić innym, że to miejsce dla nich zostało przygotowane. Dzisiejsza uroczystość ma każdemu z nas przypomnieć o tym obowiązku, od którego żaden ochrzczony nie może się uchylać.

Zarówno osiągnięcie nieba jak i głoszenie Ewangelii jest możliwe tylko dzięki Duchowi Świętemu. To On uzdalnia nas do powierzonej przez Chrystusa misji. Każdego z nas wyposaża w charyzmaty, którymi mamy budować Ciało Chrystusa. Dlatego pierwotnie Kościół obchodził uroczystość Wniebowstąpienia razem z uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Święta te zostały rozdzielone w 370 roku.

Ze względów duszpasterskich dziś nie obchodzimy uroczystości Wniebowstąpienia równo 40 dni po Wielkanocy, ale kilka dni później, w przedostatnią niedzielę wielkanocną. Dziś z naszych kościołów zniknie symboliczna figura Chrystusa zmartwychwstałego.

Prawdę o zmartwychwstaniu i wniebowstąpieniu Chrystusa poznajemy na drodze wiary. To wydarzenia przekraczające porządek natury, dlatego trudno próbować udowodnić je naszymi naturalnymi środkami. Tradycja zapamiętała jednak świadka wydarzeń sprzed 2 tys. lat. To wyjątkowe miejsce na Górze Oliwnej, gdzie Jezus miał pozostawić ślady swoich stóp przed wniebowstąpieniem. Pod koniec IV wieku w miejscu tym wzniesiono rotundę. W XII krzyżowcy zbudowali ośmioboczną świątynię z kopułą otwartą ku niebu i ufortyfikowany klasztor. Pod koniec XII została ona jednak zamieniona na meczet. Do dziś pozostaje w rękach muzułmanów, którzy również wieżą we wniebowstąpienie Jezusa. Nie jest już jednak wykorzystywana jako meczet, a jako obiekt muzealny. Od XIX wieku, na mocy dekretu sułtana Kościół rzymskokatolicki może obchodzić w tym miejscu uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

kak/KAI

Komentarze (24):

Ela2021.05.17 10:00
Na Żoliborzu pewien stary dziad ciągle siada na tronie i wysyła Polakom pozdrowienia przez porcelanowy telefon pamiętający jeszcze Gomółkę.
JEST JEDNA PRAWDA! "...KTÓŻ, JAK NIE BÓG.."!2021.05.16 22:55
TYLKO POD TYM KRZYŻEM, ---- TYLKO POD TYM ZNAKIEM, ---- POLSKA JEST POLSKĄ, ---- A POLAK POLAKIEM! ... Nie ma innej opcji i nigdy nie będzie! --- Nikt nam nie może obrzydzić naszej Świętej Wiary!
Po 11 ...2021.05.16 22:30
Na tron niebieski zostało posadzone ludzkie ciało ... i się zesr..... No sorry, ale sadzanie ciała na tron jednoznacznie się kojarzy :)
Lechu, Lecz się! Bluźnierco!2021.05.16 23:04
Czy ty jesteś w pełni zdrowy na umyśle? ...Pamiętaj, że odpowiesz za to! Wtedy, przed Bogiem, to się nie będziesz już śmiał, tylko wył !... Pójdziesz tam, gdzie zasłużyłeś na wieczną karę! To nie żarty! Opanuj się! Judaszu dla tych paru groszy, Boga obrażasz!
Po 11 ...2021.05.16 23:28
Obrażam Boga? Ja??? Ja jestem pyłem pod jego stopami, taką mróweczką, bakkteryjką. Naprawdę myślisz, że mróweczka może obrazić Boga? Taka myśl to dopiero Go obraża.
Po 11 ... jestem żydowska ratyzacja Polski2021.05.17 1:21
Nie jestem taki se zwykły "szczur"... Nazywam się Jan Hertrich-Woleński, mam tytuły naukowe i byłem przez towarzysza rabina sierpem obrzezany, a rodzinny dr. Frojd stwierdził u mnie niezwykłą patologię, roboczo nazwana "iudaeus excrementum", tj. wypróżnianie się tak gdzie stoję.
Ela2021.05.17 10:03
Co gorsze tron to po łacinie sedes. Stąd, stan między śmiercią Papieża a wyborem nowego nazywa się "Sedes Vacans" A katolicka sekta nieuznająca papieży od SV II nazywana jest Sedewakantystami.
Zarabiaj na Crypto Darmowa nauka !2021.05.16 21:46
Zarabiaj w Internecie! Wejdź na stronę: www.bitcointime.com.pl i dowiedz się jak w prosty sposób zarabiać w internecie. Pomoc specjalistów przez całą dobę. Kliknij i zobacz jakie to proste!
Te kryptowaluty - to kradzież pieniędzy z kont!2021.05.16 22:59
Uważajcie...! To jest naciąganie ludzi, poprzez założenie odpowiedniej dla nich aplikacji na waszych smartfonach!.... Udostępniacie swoje numery kont i wam konta czyszczą!
Oglądaj Hit kinowy2021.05.16 18:12
Oglądaj już dziś super film familijny Dumbo 2019 Lektor PL https://bit.ly/33KRIn5 Oraz inne hity. Zapraszam serdecznie nie przegap tego Voda!
A nawet sześć i więcej ludzkich ciał2021.05.16 17:42
Konkretnie na ISS. Ale to przecież fałszerstwo robione w studiu, bo Ziemia jest płaska, prawda frondelki?
Albert2021.05.16 17:39
"Na tron niebieski zostało posadzone ludzkie ciało" - to mniej więcej tak jak u nas obsadzono urząd prezydenta.
Grizzly2021.05.16 17:07
Z ciekawości pytam jeżeli Jezus i Maryja mają w niebie ludzkie ciała to gdzie są odprowadzane ich odchody?
Grizzly2021.05.16 17:08
Won trollu wystrugany z buraka przez POmioty SBeckie ! Won od mojego nicka! Won bydle!
Grizzly2021.05.17 9:54
Won od mojego nicka mendo bolszewicka. Won Parchu!
Grizzly2021.05.16 17:34
Sorry ale mam kaca i zapominam co napisałem minutę wcześniej
Grizzly2021.05.16 17:36
Ale z tymi odchodami to aktualne
Odchody to pół biedy2021.05.16 17:43
Jak oni sobie w niebie radzą w tunikach i w sandałach, za to bez skafandrów.
Glaudiusman2021.05.16 17:04
Chrystus Pan wykupił nas z niewoli diabła, w której tkwiliśmy przez nasze grzechy (bo każdy kto grzeszy jest niewolnikiem grzechu, czyli również niewolnikiem diabła), płacąc niewyobrażalną cenę swojej męki i śmierci. Przez to staliśmy się jego własnością i możemy mieć nadzieję nie tylko na niewyobrażalnie szczęśliwe życie wieczne, ale również na chwałę synów Bożych w Chrystusie. To jest największy dar, którego nie da się z niczym porównać. Dzisiejsze Święto nam o tym wspomina. Taki był zamysł Boży od początku w wieczności. Stworzył nas na swoje podobieństwo, zupełnie inaczej niż inne byty. Człowiek ulegając kuszeniu diabła wprowadził na siebie i świat śmierć. I tego nie mógł sam już zmienić, bo wina była nieskończona. Potrzebny był Mesjasz. Prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek.
Grizzly2021.05.16 20:40
Jak Ty funkcjonujesz na co dzień ? 🤔🤔🤔
Anonim2021.05.16 16:54
Ciało niebieskookiego blondyna i ile wierzyć Faustynie...
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.16 16:42
co chrystek robił przez 40 dni zanim pyerdolnął do nieba?
F. Drake2021.05.16 16:47
Sssss... ruski pedale!!!
rebeliant2021.05.16 16:39
A ludzkie ciało nie po to ma penisa albo pochwę, aby ze stołka dziewictwa lub celibatu podpluwać na bogactwo seksu.