Jak pokazuje sondaż przeprowadzony przez United Surveys dla DGP i RMF, większość ankietowanych Polaków, bo aż 57.4 proc. poparła zawetowanie unijnego budżetu.

Odmienne zdanie miało 19.9 proc. ankietowanych, a zdania w tej sprawie nie miało 23 proc. ankietowanych.

Postawione pytanie dotyczyło możliwości wprowadzenia mechanizmu, który blokowałby wypłatę środków unijnych dla kraju, który łamie zasady praworządności, a o ewentualnym łamaniu tych zasad miałaby decydować większość europosłów w drodze głosowania.

Z kolei drugie postawione w badaniu sondażowym pytanie dotyczyło sytuacji, kiedy już mechanizm powiązania wypłat z praworządnością zostałby wprowadzony i czy w tak zastanej sytuacji polski rząd powinien zawetować unijny budżet. 

W tym przypadku 46.1 proc. badanych nie chce powiązania budżetu UE z mechanizmami praworządności zaproponowanymi przez urzędników unijnych. Pomysł ten poparło 37.4 proc. badanych, a 16.6 proc. nie miało zdania na ten temat.

Co interesujące za zablokowaniem budżetu w obu przypadkach opowiadali się wyborcy PiS i Konfederacji, natomiast wyborcy KO i Koalicji Polskiej chcieliby wprowadzenia mechanizmu warunkowania wypłat środków z budżetu UE, ale jednocześnie domagają się zawetowania go. Za mechanizmem i przeciwko wetu opowiedzieli się wyborcy Lewicy.

 

mp/pap/rmf fm/dgp