Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię CBOS, aż 71 proc. badanych Polaków warunki życia w Polsce ocenia jako szkodliwe dla zdrowia psychicznego.

Pracownia CBOS przeprowadziła w listopadzie br. badanie "Zdrowie psychiczne Polaków". Wynika z niego, że Polacy warunki życia w naszym kraju w zdecydowanej większości oceniają jako szkodliwe dla zdrowia psychicznego i niosące ryzyko zachorowania na choroby psychiczne.

Opinię taką wyraziło aż 71 proc. badanych. W pełni przekonanych było 29 proc. badanych, a opcję „raczej szkodliwe” wybrało 42 proc. ankietowanych.

Przeciwnego zdania było 17 proc. respondentów, którzy obecne warunki życia w Polsce uznali za nieszkodliwe dla zdrowia psychicznego.

12 proc. ankietowanych nie posiadało wyrobionego zdania na ten temat.

O szkodliwości sytuacji w kraju na zdrowie psychiczne przekonani są najczęściej najmłodsi – w grupie wiekowej 18–24 lata, mieszkańcy dużych miast i osoby z wykształceniem wyższym.

Jeśli chodzi o status zawodowy badanych, to najczęściej szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne w naszym kraju zauważają uczniowie i studenci, badani pracujący na własny rachunek, pracownicy usług, pracownicy administracyjno-biurowi oraz robotnicy niewykwalifikowani. Podobnego zdania są też osoby, które oceniają swoją sytuację materialną jako złą lub średnią.

Pozytywnie o sytuacji w kraju w tym kontekście najczęściej wypowiadają się gospodynie domowe, osoby określające swoją sytuację jako dobrą, najstarsi badani, mieszkańcy małych miast i wsi i osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym.

Dla kontrastu, większość Polaków oceniła stan swojego zdrowia psychicznego pozytywnie (74 proc.), ale już tylko nieco ponad jedna piąta badanych (22 proc.) określiła stan swojego zdrowia psychicznego jako bardzo dobry.

20 proc. swoją kondycję psychiczną uważa za taką sobie – ani dobrą, ani złą.

Z kolei 4 proc. respondentów jest niezadowolonych i określa swoje zdrowie psychiczne jako złe lub bardzo złe.

 

mp/pap