07.11.14, 23:58Solorz-Żak obroni nas przed Rosją? Tak chce państwo! (fot. YouTube)

Solorz-Żak obroni nas przed Rosją? Tak chce państwo!

"Puls Biznesu” zwraca uwagę na mało znany w Polsce „Program Mobilizacji Gospodarki”. Chodzi tu o program, który ma we współpracy z prywatnymi firmami wzmocnić obronność naszego kraju. O szczegółach niewiele wiadomo, bo z oczywistych względów wszystkie umowy zawierane w jego ramach są tajne. Wiadomo jednak, że państwo przeznaczyło na ten program tylko w tym roku aż 117 mln złotych.

„PMG” został uruchomiony w 2008 roku. Zakłada, że firmy, które działają w Polsce, powinny, o ile to możliwe, wspierać państwo w przypadku wojny.

Rząd co roku wskazuje w specjalnym rozporządzeniu przedsiębiorstwa strategiczne z punktu widzenia obronności kraju, które mają obowiązek włączyć się do „PMG”. Na liście znajduje się dziś 177 takich firm.

Rządowe dotacje przeznaczone na ten cel, jak pisze „Puls Biznesu”, sięgnęły już łącznie kwoty 680 milionów złotych.

Wśród firm, o których mowa, są koncerny zbrojeniowe, spółki farmaceutyczne, budowlane, medialne, telekomunikacyjne, transportowe oraz paliwowe. Chodzi tu o spółki zarówno prywatne, jak i te z udziałem skarbu państwa, np. Polski Holding Obronny, Orlen, Lotos, PGNiG, Poczta Polska, TVP, a z prywatnych: Polkomtel Zygmunt Solorza-Żaka, Polpharma Jerzego Starka czy Netia Zbigniewa Jakubasa. Dochodzi do tego Orange, T-Mobile, Skanska czy Strabag.

Program nabrał znaczenia po wybuchu wojny na Ukrainie. Według „Pulsu Biznesu” część resortów przeprowadziła niedawno audyt w nadzorowanych przedsiębiorstwach i zaktualizowała swoje wobec nich oczekiwania.

bjad/puls biznesu

Komentarze

anonim2014.11.8 1:49
Czy to medialne gadanie o wojnie nie miało na celu zrobienia skoku na kasę? Następna gigant-afera.
anonim2014.11.8 2:23
Komu zależy na zaognieniu konfliktu pomiędzy Polską a Rosją ??!!! Dlaczego stucznie wywoluje się histerie zagrożenia ???!!!! Komu zalęzy aby odwrocić uwagę polskiego sspołeczenstwa od istotnych spraw krajowych ????!!!!
anonim2014.11.8 2:34
@andersson3 Musisz spytac Putina czemu to nie może się nachwalić paktu Ribentrop-Mołotow?, czemu celem ćwiczeń wojskowych jest atak nulearny na Warszawę?, czemu twierdzi że jego wojska za dwa dni mogą być w Warszawie? Spytaj go czemu wywołuje histerię? A jeżeli nie Putina, to swego kacapskiego oficera prowadzącego.
anonim2014.11.8 7:54
Jeśli mogę troszeczkę nie w temacie. Akurat u mnie, 8 listopada jest 14 stopni powyżej zera. Globalne ocieplenie istotnie ociepla!;-)
anonim2014.11.8 11:24
Jak zawsze, największe firmy najlepszą kasę robią z państwem (z pieniędzy podatników).
anonim2014.11.8 16:24
ta obroni chyba tylko własną komunistyczną dupe