Semka dla Fronda.pl: Niemcy czekają, aż Duda "obali" Kaczyńskiego - zdjęcie
26.05.15, 13:31Piotr Semka (fot. Telewizja Republika)

Semka dla Fronda.pl: Niemcy czekają, aż Duda "obali" Kaczyńskiego

7

Niemiecki dziennikarz śledczy Jürgen Roth napisał, że wybór Andrzeja Dudy na prezydenta Polski to „siarczysty policzek wymierzony niemieckim mediom”. „Der Spiegel” ogłosił, że Duda wygrał z arogancją władzy. Jak właściwie niemieckie media zareagowały na wyniki polskich wyborów?

Jak zwykle niemieccy korespondenci się obudzili po fakcie. Tamtejsza prasa ma zwyczaj znajdować sobie pozytywnego bohatera i w ogóle nie zauważać, że ma on jakiekolwiek wady. Tym pozytywny bohaterem długie lata była oczywiście Platforma Obywatelska i Bronisław Komorowski. Komorowskiego opisywano niemal jak anioła, człowieka bez wad, który panuje nad swoim wiernym ludem, a lud go kocha i na pewno wybierze na drugą kadencję. To, że spodziewano się drugiej kadencji, to nie jest zarzut, bo rzeczywiście nawet w Polsce na prawicy niespecjalnie wierzono w sukces Dudy. Natomiast Niemcy nie zauważali na przykład afery taśmowej i innych kiksów rządu. I to jest właśnie efekt tego, że muszą znaleźć swojego pozytywnego bohatera. Wtedy uważają, że jest spokój. Jeśli spokoju nie ma i odkrywają kogoś takiego, jak Duda, robią oczy jak spodki.

Początkowo Niemcy pisali w stylu: „katonacjonalista z nożem w zębach dochodzi do władzy”. Teraz pojawiają się głosy, że może to będzie szansa na to, żeby PiS przeszedł z rąk Jarosława Kaczyńskiego w ręce Dudy. Z tym że jednocześnie znowu powtarzany jest dogmat, że to Polska, a dokładnie bracia Kaczyńscy byli winni ochłodzeniu stosunków w latach 2005-2007. Jest to bzdura. Niemcy po prostu zareagowali wtedy bardzo źle na próby prowadzenia bardziej partnerskiej polityki. Teraz niemieccy dziennikarze będą przyjmowali, że Duda jest dobry, o ile obali Kaczyńskiego. To naiwne. Duda wie, że musi znaleźć sposób na współdziałanie z prezesem Kaczyńskim. Wszystko to są teorie z księżyca.

Not. KJ 

Komentarze (7):

anonim2015.05.26 13:35
bosz, niech oni przestaną się wreszcie wtrącać...
anonim2015.05.26 13:38
Sąsiad a próbuje pouczać jak rodzona ciotka.
anonim2015.05.26 14:07
To jest sąsiad, który lubi mieć nas pod kontrolą, to są "żywotne" interesy naszego sąsiada.
anonim2015.05.26 14:48
Oj już bez przesady, a my to nie komentujemy niby np. wyborów Camerona w UK znanego z antypolskich wypowiedzi, czy to też jest wtrącanie się? Od tego są dziennikarze, aby jakoś komentować.
anonim2015.05.26 19:42
Polityka nas nauczyła ze politycy muszą być bezwzględni w walce o pierwszeństwo. Tym samym stają się osobami bezwzględnymi a to powoduje, że stają się egoistami przestającymi rozumieć problemy społeczeństwa. Trzeba zmienić zasady postępowania w polityce, przez to polityka stanie się bardziej ludzka i społeczna.
anonim2015.05.26 21:28
Niemcy jeśli chcą dołączyć do krajów cywilizowanych winni dokonać restytucji wyrządzonych narodom krzywd. Ta takie trywialne.
anonim2015.05.27 11:28
//że Duda jest dobry, o ile obali Kaczyńskiego. To naiwne. Duda wie, że musi znaleźć sposób na współdziałanie z prezesem Kaczyńskim. // Musi to na Rusi Panie Semka. I nie naród pouczać co naiwne. Niech się Pan uczy od Grzegorza Brauna jak się mówi do narodu normalnym językiem bez marksizmów.