Posłowie podjęli decyzję ws. ustawy o organizacji wyborów prezydenckich w 2020 roku. Izba przyjęła część poprawek Senatu. Odrzucono natomiast m.in. poprawkę o możliwości składania podpisów elektronicznych z poparciem dla kandydatów. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Senat przyjął w poniedziałek późnym wieczorem poprawki do ustawy o szczególnych zasadach organizacji tegorocznych wyborów. Senackimi poprawkami zajął się dziś Sejm.

Posłowie odrzucili m.in. poprawkę zakładającą, że w kalendarzu ma być przynajmniej 10 dni na zebranie podpisów i rejestrację kandydata na prezydenta. Nie zgodzono się też na poprawkę umożliwiającą zbieranie podpisów poparcia za pośrednictwem platformy ePUAP. Sejm nie zgodził się również na przedłużenie pracy obwodowych komisji wyborczych, które - zgodnie z odrzuconą poprawką - miały funkcjonować w godzinach 6-22.

Przyjęto natomiast poprawki wprowadzające ułatwienia dla niepełnosprawnych oraz dla Polaków głosujących za granicą. Sejm zgodził się również na przekazanie PKW kompetencji w kwestii wprowadzenia wyłącznie korespondencyjnej formy głosowania na terenie gminy, gdzie istnieje ryzyko epidemiczne związane z głosowaniem w formie tradycyjnej.

Ustawa teraz trafi do podpisu prezydenta, a na jej podstawie marszałek Sejmu wyznaczy termin wyborów prezydenckich.

kak/tvp.info.pl, gazeta.pl