Rzecznik Izby Dyscyplinarnej: Izba działa zgodnie z konstytucją - zdjęcie
27.10.21, 17:30Fot. screenshot - YouTube (Telewizja wPolsce)

Rzecznik Izby Dyscyplinarnej: Izba działa zgodnie z konstytucją

6

Pytany o komentarz do dzisiejszego postanowienia TSUE ws. kar dla Polski, rzecznik Izby Dyscyplinarnej Piotr Falkowski podkreślił, że Izba działa zgodnie z polską konstytucją. Nie chcąc odnosić się do relacji z Unią Europejską podkreślił, że przykrym jest, iż sprawa dot. Sądu Najwyższego stała się przedmiotem sporu politycznego.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył dziś kolejną karę na Polskę. Chodzi o nakaz TSUE z 14 lipca, w którym zobowiązał on Warszawę do zablokowania prac Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Teraz, w związku z niewypełnieniem tamtego postanowienia, Polska ma płacić codziennie milion euro kary.

O komentarz do sprawy stacja TVN24 poprosiła rzecznika Izby Dyscyplinarnej.

- „To bardzo przykre, że sprawy Sądu Najwyższego i sprawy systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej trafiły w jakiś sposób w centrum emocji politycznych i to na pewno nie służy niczemu dobremu”

- podkreślił Piotr Falkowski.

Zaznaczył przy tym, że sąd musi zachować dystans wobec wydarzeń politycznych, a za relacje Polski z Unią Europejską odpowiada rząd. Na uwagę, że mamy do czynienia z kwestią prawną, a nie dyplomatyczną czy polityczną, wskazał:

- „Izba Dyscyplinarna działa zgodnie z konstytucją, sędziowie wykonują swoje obowiązki konstytucyjne, a głównym obowiązkiem sędziego jest orzekanie, sędziowie orzekają, swoje obowiązki wykonują sumiennie, rzetelnie, zgodnie z prawem”.

kak/TVN24, DoRzeczy.pl

Komentarze (6):

Po 11 ...2021.10.27 22:31
Ten łoś przez ponad dekadę pracował w „Naszym Dzienniku”. Zajmował się tematyką polskiej polityki, opisywał m.in. okoliczności katastrofy smoleńskiej.
xyz1232021.10.27 20:10
BRAWO POLSKA ....!
jle_ffm2021.10.27 19:09
No skoro rzecznik tak uważa to może dorzuci się do tego 1mln Eur kary z własnej kieszeni?
Anonim2021.10.27 18:08
Gdyby działała zgodnie z konstytucją to nikt by nie miał problemów. PiS od początku swoich rządów łamie konstytucje, akty konstytucyjne zamienia na ustawy. W Polsce uchodziło to na sucho bo opozycja nie potrafi się zjednoczyć, w UNI nikt się pisiorkami nie przejmuje, a że ich młyny mielą wolno ale dokładnie to się teraz pisiorki przekonują. Tutaj zaklinanie rzeczywistości nic nie pomorze, trzeba będzie albo się dostosować, albo opuścić UNI-ę. Ciekawe jak rolnikom wytłumaczą brak dopłat, a reszcie inflacje i podwyżki. Jeżeli dalej będą iść na zwarcie to osłabią złotego a to doprowadzi do tragedii. Za Tuska Euro było w okolicach 4 złoty, dzisiaj już jest 4,6 i rośnie, dolar również. Teraz Kaczyński wymyślił armię 250 tysięcy żołnierzy, to doprowadzi nas do totalnej biedy tak jak konie w Janowie będziemy stać po kolana w gównie.
Anonim2021.10.27 17:51
Już na kilometr śmierdzi tradycyjną PiSdzielską rejteradą...😁😁😁
YORK2021.10.27 17:49
Wnowej ustawie wystarczy zdjecie imunitetow sedziom i po problemie z dyscyplina w sadownictwie.Inne reformy , madre tak by mozna by bylo oczyscic to srodowisko z pokomuszych a teraz lewackich zlogow.