- Piloci lecą na pojedyncze misje, zrzucają głównie bomby niekierowane i szybko uciekają, by nie zostać strąconym, a rosyjskie rozpoznanie nie potrafi precyzyjnie i szybko określić celów – czytamy w opiniach ekspertów przywoływanych przez portal kresy24.pl.

Jak podało ukraińskie dowództwo oddziałów szturmowych, w dniu 2 maja w obwodzie ługańskim zestrzelono rosyjski śmigłowiec szturmowy Mi-28 „Night Hunter” (Nocny Łowca). Ze Stingera zestrzelił go żołnierz obrony przeciwlotniczej 81 samodzielnej brygady lotniczej Wojsk Powietrznodesantowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Przeznaczeniem tego typu śmigłowca szturmowego – jak podają ukraińscy wojskowi - jest „poszukiwanie i niszczenie czołgów, opancerzonego i nieuzbrojonego wyposażenia wroga, a także jego piechoty na polu bitwy,  może trafić w cele powietrzne o niskiej prędkości” – czytamy. Dodatkową jego zaletą jest możliwość prowadzenia misji wojskowych zarówno w dzień jak i w nocy, także podczas trudnych warunkach pogodowych.

Czasami myśliwy może zmienić się w zdobycz jak rosyjski helikopter” – komentują zestrzelenie rosyjskiego „Nocnego Łowcy” ukraińscy żołnierze.

Łączne straty armii rosyjskiej na 13 maja podczas jej agresji na Ukrainę od 24 lutego, to według statystyk ukraińskiego dowództwa, 26,9 tys. Żołnierzy, 1205 czołgów oraz 360 samolotów i helikopterów.

Organizacja ekspercka „The Atlantic” odnosząc się do jakości rosyjskiego uzbrojenia pisze w raporcie, że modernizacja została tam przeprowadzona na pokaz i powiązana z dużą korupcją. W efekcie pomimo „miażdżącej przewagi liczebnej nie zdobyły pełnej przewagi w powietrzu”.

Nieskuteczny miał być też system szkolenia pilotów rosyjskich pilotów oraz dowodzenia, przez co „Rosja nie umie prowadzić połączonych operacji powietrznych”.

Ukraina z kolei – podaje „The Atlantic” – posiada „spójną koncepcję Obrony Powietrznej, znacznie większą pomysłowość i elastyczność, wykorzystując zarówno ręczne wyrzutnie przeciwlotnicze, jak i otrzymane od Słowacji systemy dalszego zasięgu S-300” - czytamy.

 

mp/facebook.com/www.dshv.mil.gov.ua theatlantic.com