Putin w Paryżu. Obóz przyjaciół Rosji w UE rośnie w siłę - zdjęcie
04.08.19, 09:00

Putin w Paryżu. Obóz przyjaciół Rosji w UE rośnie w siłę

36

Coraz cieplej na linii Paryż-Moskwa. Po spotkaniu premierów Francji i Rosji pod koniec czerwca, dojdzie do spotkania prezydentów, znów we Francji. Emmanuel Macron zapowiedział, że 19 sierpnia spotka się z Władimirem Putinem w swej letniej rezydencji w Fort de Brégançon. Data i miejsce nie są przypadkowe – kilka dni później ma się odbyć szczyt G-7 w Biarritz we Francji. Inicjatywa Macrona ma więc znaczenie nie tylko dla relacji dwustronnych, ale też ma pomóc w usunięciu ostatnich form izolacji Rosji na arenie międzynarodowej.

Inicjatywa Macrona może oznaczać wzmożenie wysiłków w celu zaproszenia Rosji z powrotem do grupy najbardziej uprzemysłowionych i najbogatszych państw świata. Rosja dołączyła do G-7 w 1998 roku (grupa przyjęła nazwę G-8), ale została wykluczona z niej po aneksji Krymu w 2014 roku. Najbliższy szczyt G-7 odbędzie się 24-26 sierpnia. Wezmą w nim udział przywódcy Francji, Japonii, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch i Kanady, a także przewodniczący Rady Europejskiej i przewodniczący Komisji Europejskiej. Macron od co najmniej roku jest zwolennikiem powrotu Rosji do G-7, ale dotychczas warunkował to realizacją przez Moskwę porozumień mińskich. Kreml liczy jednak, że w przypadku G-7 nastąpi to samo, co choćby z Radą Europy. Zachód zaprosi Rosję z powrotem, nie bacząc na to, że nie spełniła ona warunków powrotu. W G-7 Moskwa może liczyć w tym względzie na przywódców USA i Włoch, być może dołączy Francja. Fakt, że Macron zaprasza Putina do swej letniej rezydencji podkreśla ciepły charakter relacji i wagę, jaką do tego spotkania przywiązuje prezydent Francji.

Macron podkreślił, że Francja, która przewodniczy obecnie w G-7 i kieruje jej pracami, uważa, że w relacjach z Rosją „konieczne jest wyjście z nową inicjatywą” tak, aby móc dokonać swego rodzaju resetu we współpracy w kwestiach związanych z różnymi konfliktami na świecie. Zapewne jedną z takich kwestii jest konflikt na Ukrainie. Pod koniec czerwca temat ten był poruszany w rozmowach premierów Francji i Rosji. Po spotkaniu szefów rządów obu państw w Hawrze, na północy Francji, Edouard Philippe zaapelował do Dmitrija Miedwiediewa, by „wykorzystał nowy kontekst polityczny na Ukrainie” po zmianie na stanowisku szefa tego państwa. Nie można wykluczyć, że Paryż będzie teraz wywierał presję na nowe władze w Kijowie, by także one realizowały porozumienia mińskie – które w dużej części w razie wejścia w życie będą bardzo niekorzystne dla Ukrainy. Rozmowa obu premierów w Hawrze miała służyć odnowieniu relacji po latach różnic i wzajemnych sankcji. Po aneksji Krymu i wsparciu przez Moskwę separatystów na wschodzie Ukrainy zamrożone zostały wspólne spotkania rządów obu państw. Rosja jest otwarta na współpracę z Francję bo to oznacza kolejny krok w stronę zniesienia sankcji unijnych. Paryż dołączyć może do obozu członków UE chcących powrotu do business as usual w relacjach z Rosją. Dla Kremla to też swego rodzaju okazja do budowy – niezależnego od relacji z Niemcami – układu bilateralnego z jednym z największych krajów Unii.

Warsaw Institute

Komentarze (36):

anonim2019.08.4 14:21
Próba rozgrywania Trumpa? Przecież Putin i idole Macrona toczą bój śmiertelny.
kalinka2019.08.4 12:34
skowyt i wycie pisuarów - bezcenne, jak tak mogli bez zezwolenia Naczelnika Państwa i obłąkańców typu Błaszczak, Macierewicz, Targalski, Szeremietiew odbyć takie spotkanie, przecież PIS codziennie tłumaczy w TVP co i ile oni znaczą i mają do powiedzenia
zatroskany2019.08.4 16:27
Kalinka Kalinka Kalinka moja... JEDŹ DO MOSKWY
Ja 2019.08.4 12:05
Wielki, bogaty kraj jak Rosja, tylko Dlaczego ludzie ciągle biedują!? Ot zagadka?? Zachód nie doświadczył tych dobroci ich wpływów. Tylko my, jak zawsze będziemy wydojeni.
nikt2019.08.4 12:38
To , że biedny .....to nie ma znaczenia . Za to mądry . I dlatego przyszłość należeć będzie do Słowian . Stale to piszę . Jeśli Polacy są Słowianami --to też . Ale nie są . Garstka .
nikt2019.08.4 11:44
Fronda jest najlepszym portalem w sieci . Jest przekrojem ideologicznym , intelektualnym , etycznym , ogólnie rzecz biorąc ..........mentalnym całego społeczeństwa polskiego . Oczywiście myślę nie o autorach artykułów a o komentatorach . Nigdzie indziej nie mam takiego wglądu w psychikę Polaków . Tu jest wszystko , a inne są ukierunkowane w jeden system myślowy . Na podstawie tych obserwacji nie rokuję Polakom sukcesu . Od XII w . napływali do Polski Żydzi . Dopóki mieli ograniczone prawa ( łącznie z prawem rozmnażania się : zakaz ożenku synów w rodzinie ) Polska była silna . Jakoś dziwnym trafem słabła w kolejnych wiekach gdy Żydzi wtopili się w naród słowiański . Od ok. 100 lat zupełnie zmieniła się mentalność narodu polskiego . Teraz już nie myślą i nie działają jak Słowianie lecz jak Żydzi . To nasiliło się po II Wojnie Światowej gdy przybyły zza Buga kolejne zastępy narodu żydowskiego i nastąpiła kolejne narodowościowe wymieszanie się . Czy obchodzi mnie taki naród ? Nie , nie i jeszcze raz nie . Nie potrafię zaakceptować mentalności żydowskiej w wymieszanym narodzie . A więc co może mnie obchodzić ich przyszłość ? Ja tylko obserwuję , badam -- gdyż należę do ludzi dociekliwych . No i od czasu do czasu coś napiszę . Komuś się przyda to , co piszę .........to dobrze . A nie ..........też dobrze .
edi2019.08.4 11:15
NIGDY WIĘCEJ ROSYJSKIEJ STREFY WPŁYWU W POLSCE !!!- Porównanie USA do Rosji - jest z gruntu fałszywe - USA od początku swego istnienia jest krajem demokratycznym gdzie człowiek jest podmiotem - co widać na poziomie życia przeciętnego Amerykanina USA nigdy nie dopuściły się LUDOBÓJSTWA I NIE OKUPOWAŁY INNE PAŃSTWA W TAKI SPOSÓB JAK ROSJA - ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !- to szatańska mentalność !
oficer LWP2019.08.4 12:40
przecież zastąpiono ją żydowsko-judesejską
Reytan2019.08.4 11:03
Putin to wrog Polski,niestety.
oficer LWP2019.08.4 12:39
Putin to wróg tylko i wyłącznie obłąkańców z PIS-u i ich medialnych przyborników z Frondy, pamiętaj, że w razie wojny oni wszyscy uciekną z Polski (tak jak ci w 1939 roku przez Zaleszczyki) a ty będziesz za nich umierał, po wojnę wrócą aby dalej sprawować władzę z ramienia żydowskiej masonerii
aspiring educationalist2019.08.4 10:51
Gdyby Polska była normalnie rządzona, Putin w drodze powrotnej z Paryża odwiedziłby Warszawę.
gość2019.08.4 10:27
obserwujemy jak zachód odwraca się od USA na rzecz Rosji. ha. bardzo ciekawe zjawisko tęsknić za Rosją.
stahu2019.08.4 10:51
A to będzie na zachodzie to samo co w rosji....nazie PAŁUJĄ w Moskwie aż trzeszczy i zamordyzm codziennie
Bizon2019.08.4 9:43
Obrzydliwi ukrainofile z portalu fronda (celowo małą literą) i inni wasi ukrainofilscy sojusznicy. Doskonale pamiętam, jak przed drugą turą wyborów prowadzona była na waszych łamach cicha agitacja za Macronem, byle tylko nie wygrała gorsza z perspektywy Kijowa, ale lepsza z perspektywy Warszawy Le Pen. Macie to, czego chcieliście, Putina w bliskiej komitywie z Macronem. Atakowaliście Le Pen jak szaleni, insynuowaliście, że to Macron będzie mniejszym złem, dlatego teraz obłudni ukrainofile skończcie z kolejnym żenującym spektaklem. Ja w przeciwieństwie do was (znów celowo z małej) ani Rosji ani Ukrainy nie uważałem i nie uważam za przyjaciół Polski, dlatego patrzę jedynie na interes naszego kraju, a tym interesem byłby wybór Marine Le Pen na prezydenta Francji, do czego z racji na interes Kijowa nie chcieliście dopuścić.
Tomek2019.08.4 9:50
Bo problem na tym polega moim zdaniem, że nie uświadamiamy sobie, że 99,9% polityków jest zależna od City of London Co. A z tego wynika prosty fakt, że te wybory całe to taki spektakl dla plebsu. Najbardziej to wyraźnie widać na przykładzie USA. Bardziej liberalni wybierają demokratów, bardziej prawicowi wybierają Trumpa a oni wszyscy nie znaleźliby się w polityce bez namaszczenia sługów diabła z City of London Co. Niestety tkwimy w światowym państwie niewolniczym, a ta cala polityka to farsa dla mas. Aby masy miał się czym ekscytować. Jeśli jednak to pojmiemy to wówczas można pomyśleć jak to zmienić, jak się wyrwać z tej niewoli. Nikt nie pokona Rotschildów mocą ludzką, bo oni są sługami Lucyfera. Ich można zwyciężyć tylko dzięki Bogu. Ale kto o to prosi Boga? Druga sprawa - aby Pan Boga nas mógł wysłuchać musimy się nawrócić. Ludzkość musi się nawrócić. A czy ludzkość tego chce czy woli grzech? Pytanie retoryczne na razie. Po prostu ludzie wybierają zło zamiast dobra i to daje taki efekt, że zło rządzi na tym łez padole.
Tomek2019.08.4 9:52
Pardon za literówki, piszę niechlujnie, moja wina.
Mad Max2019.08.4 10:25
Lepen jest bardziej prorosyjska niż makaron, więc tfój elaborat jest funta kłaków wart.
Urszula2019.08.4 11:14
Dlaczego "tfój"? Należało napisać "tfuj".
Ja 2019.08.4 12:06
Nie prawda. Głosuję na PIS i optowalam za Pen.
nikt2019.08.4 9:26
A Polacy mają nieobliczalnego Trumpa . A mogło być inaczej , to Polska mogła być jednym z sojuszników Rosji . Ale ta polska mieszanka narodowa nie jest mądra ani przed szkodą ani po szkodzie . Będą mieli to na co zasługują .
Tomek2019.08.4 9:31
Dopóki Rosja ma diabła za pana swego nic się nie da z nią sensownego zrobić, bo oni chcą być tyranem. Owszem - powinniśmy jako ludy słowiańskie być zjednoczeni, bo nam do siebie najbliżej. Ale nie z taką Rosją jaka jest od czasów Iwana Groźnego. Oni są państwem ofensywnym nastawionym na grabież i mord sąsiadów. Nawet się w tym wyspecjalizowali - nie potrafią sami na siebie zarobić, muszą ukraść.
nikt2019.08.4 11:22
Kogo ograbili i zamordowali w ostatnich 200 latach ? A kogo ograbili i mordowali Amerykanie ? Jeśli znasz historię Rosji to wiesz , że się jednoczyła broniąc przed innymi jak inne narody w Europie .
Tomek2019.08.4 13:22
Dobrze w sumie napisałeś "historię Rosji", bo historia Rosji to jest co innego niż historia krajów, które Rosja doiła. Pytanie jednak z gatunku humorystycznych, na które aby odpowiedzieć trzeba by zacząć od komuny gdzie mimo iż gospodarka naparzała na 300% mocy, to na półkach jeno ocet i musztarda zostały... Gdzie jechał nasz uran z kopalń na dolnym Śląsku? Co robią w muzeach rosyjskich nasze dzieła sztuki, gdzie się podziały ozdoby i wota z kościołów, które zniknęły pod zaborami, itd, itd... można by o tym książkę napisać.
nikt2019.08.4 14:26
Szwedzi też nas obrali , Niemcy też . No i Turcy i Tatarzy . A nie wiem jak ty żyłeś w PRL ( o ile wtedy w nim żyłeś ) skoro na półkach był tylko ocet i musztarda . W moim PRL było mięso , wędliny , ryby , warzywa , owoce ( południowe też ) , wszelkiej maści pochodne zbóż .Nie było takiego wyboru jak w krajach Europy Zachodniej czy na Węgrzech , ale pożywienia było wystarczająco dużo dla każdego kto pracował .A pracować musiał każdy a więc nikt nie był głodny . Poza tym żywność była zdrowsza niż na zachodzie . Technologię też mieliśmy trochę gorszą niż na Zachodzie ale za to stosunki międzyludzkie o wiele lepsze . A na tę propagandę , że ZSRR nas okrada ja też dałam się złapać i walczyłam w Solidarności . Po co ? Teraz siebie pytam ......po co byłam tak głupia skoro teraz jest gorzej niż było ? Widocznie każde z nas żyło w innym kraju .
nikt2019.08.4 14:38
A jakie wędliny mieliśmy w PRL ......palce lizać . Najlepsze w Europie . Znajomy rzeźnik , który wyjechał do RFN w latach 60--tych zrobił furorę naszymi frankfuterkami . Rozsyłał je po całej Europie . Teraz od 30 lat nie jem tego ani innych przetworzonych świństw . I co z tego , że są pełne półki -- skoro tego co na nich jest jeść się nie da . Gdyby nie własna zaradność , to od 30 lat głodowałabym .
Tomek2019.08.4 14:39
Błagam nie załamuj mnie... Jak chcesz zarobić na propagandzie dla mafii Putina to musisz się bardziej wysilić i te bajki jakies bardziej prawdopodobne wymyślać, bo w to to nikt w Polsce nie uwierzy, chyba że gimnazjalista.
kuku2019.08.4 10:25
Podpisujesz się nikt - zmień na Wania
nikt2019.08.4 12:10
Bycie Rosjanką byłoby dla mnie zaszczytem . Niestety należę do plemienia Ślężan . Mogę być Czeszką , Słowaczką , Ukrainką , Litwinką , Białorusinką ..........byle nie Polką . A gdyby komuś się to nie podobało , to ..........jestem u siebie . Mieszkam od przeszło 30 pokoleń na ziemi i prochach mych ojców .
Tomek2019.08.4 13:24
Musisz pewnie cierpieć bardzo, ze musisz pisać te komentarze po polsku. Współczuję ;)
gregor2019.08.4 10:39
Polska miala traktat pokojowy z Rosja i co sie stalo 17.09.1939 braterska pomoc czolgowa zapomniano.
edi2019.08.4 11:14
NIGDY WIĘCEJ ROSYJSKIEJ STREFY WPŁYWU W POLSCE !!!- Porównanie USA do Rosji - jest z gruntu fałszywe - USA od początku swego istnienia jest krajem demokratycznym gdzie człowiek jest podmiotem - co widać na poziomie życia przeciętnego amerykanina USA nigdy nie dopuściły się LUDOBÓJSTWA I NIE OKUPOWAŁY INNE PAŃSTWA W TAKI SPOSÓB JAK ROSJA - ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! - to szatańska mentalność !!
Urszula2019.08.4 11:22
Popieram. Nie możemy się ciągle oglądać do tyłu. Z sąsiadami należy żyć w zgodzie. Ile moglibyśmy zyskać na przyjaznych stosunkach z Rosją. Moglibyśmy być głównym dostawcą żywności dla Rosji, a oni płaciliby nam ropą i gazem po cenach znacznie niższych niż obecne. Ale my wolimy wojować ze wszystkimi. Jak nie mamy wroga to go sobie znajdujemy. Głupi ten Polak, oj głupi.
M.2019.08.4 9:16
Najwiekszym przyjecielem Putina, choc nieswiadomie (chyba?) jest Kaczyñski i caly jego PiSdzielec plus radykalna kato-prawica z frondzia na czele.
stahu2019.08.4 10:57
Aaśś się popluł ło matko .... nie minusujcie dekla bo oto mu chodzi...
Roman2019.08.4 9:13
I tak oto wracamy do sytuacji sprzed II wojny światowej, kiedy to polityka przerośniej ambicji państw, które nie chciały się pogodzić z ich malejąco rolą na arenie międzynarodowej, powoli doprowadziła do wojny. Tak więc pozostaje niestety kwestią czasu, kiedy dojdzie do kolejne strasznej tragedii. Należy się modlić o pokój.
Tomek2019.08.4 9:24
Masoni jak wiadomo mają plany redukcji populacji ludzkiej do niewyobrażalnie małej liczby. Zapewne chcieliby aby sama ich wierchuszka została, a reszta tylko im "raj" na ziemi zanieczyszcza swym istnieniem. Ale nie do nich należy ostateczna decyzja. Putin jest już w wieku poborowym...