Putin chce zestrzeliwać drony. Ustawa podpisana - zdjęcie
02.12.19, 21:31Zdj. Kremlinru, CC BY SA 4.0, Wikimedia Commons

Putin chce zestrzeliwać drony. Ustawa podpisana

11

Prezydent Rosji podpisał ustawę pozwalającą służbom specjalnym i policji na zestrzeliwanie dronów. Władimir Putin podpisał też pakiet dokumentów nakładających na sprzedawców urządzeń elektronicznych obowiązek instalowania rosyjskiego oprogramowania.

Obie ustawy są krytykowane przez rosyjskich obrońców praw człowieka, którzy ostrzegają, że nowe prawo będzie jeszcze jednym elementem ograniczania w Rosji praw i wolności obywatelskich. Prawo do niszczenia dronów dostali funkcjonariusze policji oraz federalnych służb bezpieczeństwa, ochrony i więziennictwa.

Obrońcy praw człowieka zwracają uwagę na możliwość dowolnej interpretacji przepisu, który pozwala strzelać do bezzałogowych aparatów latających jeśli stanowią one zagrożenie dla zdrowia, życia i majątku obywateli.

Drugi dokument nakłada obowiązek instalowania rosyjskiego oprogramowania między innymi w smartfonach, komputerach i telewizorach. W ocenie działaczy opozycji i obrońców praw człowieka, przepis który miałby stymulować rozwój rosyjskiego sektora informatycznego w rzeczywistości będzie wykorzystywany do zwiększenia możliwości inwigilacji obywateli przez służby specjalne.

Przeciwko tej ustawie wypowiedzieli się także przedstawiciele firm produkujących i sprzedających sprzęt elektroniczny. Przypominają oni, że część zachodnich koncernów telekomunikacyjnych i komputerowych wykorzystuje takie systemy, które nie pozwalają na instalowanie tak zwanego "obcego oprogramowania".

Nowe przepisy mogą doprowadzić do wycofania się szeregu zachodnich koncernów z rosyjskiego rynku.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze (11):

Tomek2019.12.3 10:36
A kiedy odstrzelenie Putina i utylizacja badziewia zwanego Rosją?
JanP2019.12.3 8:37
"Putin chce zestrzeliwać drony." Co w tym dziwnego? Ruskie po prostu kopiują zachodnie rozwiązania. a przy okazji pozbędą się szpiegującego oprogramowania tychże dronów.
MACIEJ2019.12.3 4:37
Vovka obawia sie ze nad nim zawisnie dron z ladunkiem wybuchowym.
oficer LWP2019.12.3 8:08
pisowskiej konstrukcji
Beno2019.12.3 0:42
Putin nie jest głupi, a wręcz przeciwnie bardzo inteligentny. Chce w ten sposób wykluczyć szpiegów. tylko idioci bez ograniczeń pozwalają na filmowanie dronami, a co te filmują, to już ich niewiele interesuje. A obiekty wojskowe i inne tereny chronione? Kiedyś nie wolno było nawet stacji benzynowych, dworców, lotnisk, wodociągów fotografować. Zachód ogłupiał i pozwala na wszystko. Czekajmy na jeszcze większe zamachy terrorystyczne. Może ludzie w końcu się opamiętają, ale może być już za późno.
jozef2019.12.3 6:45
Jak będzie zakaz fotografowania, to szpiedzy nie będą robić zdjęć. Pomyśl to nie boli.
Beno2019.12.3 12:09
Masz rację, pomyśl, to nie boli. Zakaz był, a szpiedzy robili zdjęcia, filmowali, a czasami i zwykli ludzie robili sobie zdjęcia na tle terenów chronionych i wpadli - były procesy i kary. Nie tak dawno agentka z Rosji na terenie Niemiec wpadła. Szukanie informacji i czytanie - faktycznie nie boli.
oficer LWP2019.12.2 23:46
wg Frondy drony, które będą nadlatywać z Kaliningradu nad Polskę nie powinny być zestrzelone bo PIS ich nie chce zestrzeliwać, Putin to co innego - pisowskiego obłędu ciąg dalszy
Mirek2019.12.2 22:40
W Rosji zawsze był zamordyzm i jest . A tak w ogóle to Rosjanie tęsknią za czasami Stalina . Oni lubią mieć kij nad sobą . Różnica między Polakiem a Rosjaninem polega właśnie na tym że Polak to wolny ptak a Rosjanin najlepiej czuje się w kajdanach . No może trochę przesadziłem ale chyba nie aż tak bardzo .
Dam2019.12.3 11:47
Polak to wolny ptak, dlatego jak we Francji paliwo podrożało o kilka centów, były protesty i zamieszki, a jak w Polsce rządzący dowalają 30 nowych podatków i coraz więcej zakazów, to potulnie siedzi cicho. Masz jakieś fałszywe wyobrażenie o Polakach (co mnie też boli, bo chciałbym, aby było prawdziwe).
B522019.12.2 22:40
nie puści tronu bo szkodniki mogły by się dobrać do rubli