Prof. Bohdan Cywiński: Uspokojenie w Donbasie to pozory. Polityka Putina jest chytra - zdjęcie
12.12.14, 17:03Władimir Putin (fot. Global Panorama, Flickr)

Prof. Bohdan Cywiński: Uspokojenie w Donbasie to pozory. Polityka Putina jest chytra

4

„Putin wie, co robi. Nie wierzę, że zawieszenie broni w Donbasie to koniec, to niewątpliwie taktyczne zagrywki. Z jednej strony Putin „uspokaja” sytuację w Donbasie, z drugiej – szaleje na Bałtyku” – stwierdził Cywiński. Historyk sądzi, że działania rosyjskiego prezydenta mogą nie być oczywiste, bo zamierza on „zaskoczyć” rywali.

„Nie wiem jak on rozumuje, natomiast to, co widać, szerzej biorąc jego styl uprawiania polityki zagranicznej, to jest to bardzo chytry sposób działania, który cały czas zaskakuje stronę przeciwną” – powiedział profesor.

Uczony sądzi, że wpływ na ocenę Putina mają opinie płynące z Zachodu. „Ja sądzę, że my tu jesteśmy pod wpływem komentarzy z Zachodu. Oni muszą mieć sytuację bardzo udramatyzowaną. Trzeba głośno powiedzieć, kto jest największym szatanem, a kto reprezentuje siły dobra” – uznał. Dodał, że mamy do czynienia „z testowaniem przeciwnika”.

Zarazem uznał, że sam Putin podoba się Rosjanom. „Wydaje mi się, że każdego wodza w jakiejś mierze wydaje z siebie społeczeństwo. A nawet jeśli nie wydaje, to przynajmniej może wpływać na jego działanie. Jeśli Putin jest akceptowany przez znaczną większość, to znaczy, że się narodowi podoba” – powiedział.

bjad/tvp.info

Komentarze (4):

anonim2014.12.12 18:42
Putin to prezydent o mentalności i sposobie rozumowania kibola... No i takim kibolom się Putin podoba. Poza tym Rosja od wieków używała kłamstwa i sprzeczności w dyplomacji na takiej samej zasadzie, jak bodaj Bismarck - wojny - to po prostu przedłużenie polityki, tylko prowadzonej innymi środkami. W momencie, kiedy po Rosji będzie się można spodziewać wszystkiego - zaufanie spadnie do zera. Pozostaną tylko interesy "z reki do ręki".
anonim2014.12.12 21:45
Rosji można trochę od popuścić gdy całkowicie wyjdzie z Ukrainy i spłaci szkody wyrządzone Ukrainie. Głupia UE daje się nabrać na taktykę Putina w przeciwieństwie do Kongresu USA.
anonim2014.12.13 5:59
Putin podoba się nie tylko Rosjanom. Podczas walk w Ferguson w USA mieszkańcy nieśli jego portrety z napisem "Putin wprowadź swoje wojska i broń demokracji". Podobnie podczas ostatnich demonstracji na Haiti. Wygląda na to, że jest nadzieją nie tylko Rosjan, ale i innych narodów. Ciekawe, jakie ma poparcie w Stanach? A gdyby się okazało, że większe niż Oba-ma?
anonim2014.12.13 12:06
Putin jest fajny i sympatyczny tylko na obrazie medialnym kreowanym przez Kreml. jak chcą sprawdzić, jak to będzie z Putinem - niech spróbują pomieszkać chwilę w Rosji...