Premier Beata Szydło w czwartek wzięła udział w pierwszej sesji szczytu UE w Brukseli. Podczas briefingu prasowego poinformowała, że Polska zadeklarowała prawie 7 mln euro na unijny fundusz dla Afryki. 

Wcześniej polski rząd przekazał nieco ponad milion euro na fundusz, którego celem jest zwalczanie przyczyn nielegalnej imigracji do Unii Europejskiej.

Właśnie pomoc krajom trzecim była jednym z tematów czwartkowego spotkania europejskich przywódców. 

Pieniądze są przekazywane do tych państw, z których na Stary Kontynent przybywa najwięcej migrantów. Oficjalnie utworzono go jesienią 2015 r. podczas unijnego szczytu na Malcie. Szefowie państw Unii deklarowali w czwartek dodatkowe wsparcie na Włoch. Jak poinformował natomiast przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk, jest szansa na zamknięcie szlaku migracyjnego w centralnej części Morza Śródziemnego. 

"Liderzy zgodzili się zaoferować premierowi Gentiloniemu mocniejsze wsparcie dla pracy Włoch z władzami libijskimi. Mamy prawdziwą szansę na zamknięcie szlaku przez centralną część Morza Śródziemnego"- powiedział podczas konferencji prasowej podsumowującej pierwszą roboczą sesję szczytu UE.

"Na mój wniosek w konkluzji unijnego szczytu znajdzie się poprawka gwarantująca, iż wszelkie zmiany dotyczące reformy systemu azylowego będą przyjmowane w drodze konsensusu"- poinformowała w czwartek polska premier, Beata Szydło.  Jak podkreśliła, rząd od początku podkreślał konieczność wzmocnienia zewnętrznych krajów Unii Europejskiej, jak również współpraca z państwami trzecimi. 

"Dzisiaj zgodziliśmy się, że ten wymiar zewnętrzny polityki migracyjnej zmniejszył presję migracyjną, ale jednocześnie wymaga cały czas dalszych naszych działań, prac, w związku z tym będziemy aktywni, jeżeli chodzi o wzmocnienie przede wszystkim finansowo tych działań, które już zostały rozpoczęte"-powiedziała Szydło. Szefowa polskiego rządu poinformowała również, że na jej wniosek do tekstu konkluzji wpisano poprawkę gwarantującą, że wszelkie zmiany w kwestii reformy systemu azylowego przyjmowane będą w drodze konsensusu wszystkich państw członkowskich. 

yenn/TVP Parlament, Fronda.pl