26.05.19, 12:04Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

Polityczna poprawność knebluje Niemcy

"Co jest dziś drażliwym tematem, na którym się można sparzyć, jeśli się go poruszy?"- takie pytanie Instytut Badania Opinii Publicznej Allensbach zadał reprezentatywnej próbie obywateli Republiki Federalnej Niemiec.

Z podanych 14 możliwych odpowiedzi aż 71 procent ankietowanych odparło, że takim tematem są uchodźcy. Z kolei na drugim miejscu znalazł się islam. Prof. Renate Koecher, prowadząca badanie, w artykule gościnnym dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podkreśliła, że po wzburzeniu z lat 2015-2016 r. pozostało wrażenie, że "elity nie traktują wystarczająco poważnie obaw i trosk społeczeństwa, a nawet żywią wobec niego podejrzenia". Trzecim niewygodnym tematem był patriotyzm i uczucia narodowe. Choć 20 lat temu zaledwie 16 proc. Niemców uznawało ten temat za drażliwy, liczba ta zwiększała się sukcesywnie i dziś wynosi 41 proc. 

Jak tłumaczy prof. Koecher, już jedna trzecia obywateli Niemiec uważa, że "politycy powinni wystrzegać się okazywania dumy narodowej, ponieważ może ich to narazić na ostre ataki". W czym problem? Niemcy obawiają się, że demonstrując patriotyzm zostaną zaliczeni do... zwolenników skrajnej prawicy.

Ciekawa była również kwestia wolności słowa. 59 procent ankietowanych odpowiedziało, że na pełną swobodę wypowiedzi może pozwolić sobie jedynie w gronie najbliższych, ale w przestrzeni publicznej muszą być dużo bardziej ostrożni.  Zaledwie 18 procent Niemców jest zdania, że mogą korzystać ze swobody wypowiedzi także w sferze publicznej.

61 procent ankietowanych uznało za ryzykowne publiczne wypowiadanie opinii, że dla uchodźców uczyniono nazbyt wiele. Takie wypowiedzi w sferze prywatnej za ryzykowne uznało natomiast tylko 31 procent uczestników badań. Wynika stąd, że Niemcy inaczej mówią z członkami rodziny, przyjaciółmi i znajomymi niż na forum publicznym, ponieważ doszli do wniosku, że w tych dwóch sferach obowiązują dwie różne granice wolności wypowiedzi, na co także zwróciła uwagę Renate Koecher"-czytamy na łamach DW.com. 

Jak pokazuje omawiane badanie, duży sprzeciw Niemców budzi poprawność polityczna, niekiedy ocierająca się wręcz o absurd. Przykładem jest chociażby pomysł zastąpienia w nowym wydaniu powieści Astrid Lindgren o przygodach Fizi Pończoszanki (czyli Pippi Långstrump) na Południowym Pacyfiku zwrotu "król Murzynów" na "król Południowego Pacyfiku". Aż 3/4 obywateli Niemiec uznało ten pomysł za przesadę, opowiadając się za sformułowaniem znanym z wcześniejszych wydań. 

Jak wskazuje prof. Renate Koecher, najbardziej przeciwni wszechobecnej poprawności politycznej są mieszkańcy byłego NRD. Dzieje się tak dlatego, że nadal dobrze pamiętają cenzurę i obostrzenia. Dziś okazują coraz większy sprzeciw, gdy słyszą, co i jak powinni myśleć i mówić oraz jak powinni się zachowywać.

"Renate Koecher zwraca szczególną uwagę na wyrażane przez większość Niemców życzenie, aby przestano ich traktować jak dzieci i nie ograniczać im prawa do swobodnego wyrażania opinii o sprawach, które uznają za ważne dla siebie i państwa. Zjawiskiem pozytywnym jest natomiast to, że zdecydowana większość Niemców uważa, że nie ogranicza im się swobody wypowiedzi w sprawach dotyczących ochrony klimatu, równouprawnienia, bezrobocia albo wychowywania dzieci"-podsumowuje DW.com.

yenn/DW.com, Fronda.pl

Komentarze

Polak Ateista Dumny Gej2019.05.26 17:12
Słowiczkowe ściierwo nie potrafiłoś się maskować pod setką swoich ników, nie potrafisz się podszywać pod cudze. Głupie cię matka wysrała i głupie zdechniesz.,,,
Polak Ateista Dumny Gej 2019.05.26 16:03
Nie dajcie się nabrać na ta sowiecka sukę !!! Suki nie mają nic wspólnego z Polską !!! Prawda o "polskim geju". W jakim mieście jesteś "polski geju"? No powiedz, napisz. Tego nie zrobisz bo się boisz, że ktoś o szczegóły zapyta. 𝐍𝐢𝐞 𝐦𝐚 𝐭𝐲𝐜𝐡 𝐬𝐮𝐤 𝐰 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐜𝐞! 𝐍𝐢𝐞 𝐦𝐚 𝐭𝐲𝐜𝐡 𝐬𝐮𝐤 𝐰 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐜𝐞! 𝐍𝐢𝐞 𝐦𝐚 𝐭𝐲𝐜𝐡 𝐬𝐮𝐤 𝐰 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐜𝐞! 𝐍𝐢𝐞 𝐦𝐚 𝐭𝐲𝐜𝐡 𝐬𝐮𝐤 𝐰 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐜𝐞! A jaki jest na to dowód? Ich IP adres, oto on jeden z ich proxy 𝐈𝐏 𝟐.𝟔𝟑.𝟐𝟓𝟓.𝟐𝟓𝟓. 𝐈𝐏 𝟐.𝟔𝟑.𝟐𝟓𝟓.𝟐𝟓𝟓 𝐈𝐏 𝟐.𝟔𝟑.𝟐𝟓𝟓.𝟐𝟓𝟓 Nie dajcie się nabrać na ta sowiecka sukę !!! Suki nie mają nic wspólnego z Polską !!!
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.26 15:17
Słowiczkowe ściierwo nie potrafiłoś się maskować pod setką swoich ników, nie potrafisz się podszywać pod cudze. Głupie cię matka wysrała i głupie zdechniesz.
Polak Ateista Dumny Gej 2019.05.26 14:57
Po czym poznać fake "Polak Ateista Dumny Gej"? Klika sobie bez opamiętania "lajki". Nie są w stanie coś "od ręki" napisać tylko w kółko wklejają tą ich ruską mantrę. Musiał ci "słowiczek" dobrze dać w rectum skoro dostałaś paranoi, suko. Coraz co gorzej idzie z polskom jazykom sowiecka suko. Prawda o "polskim geju". W jakim miescie jesteś "polski geju"? No powiedz, napisz. Tego nie zrobisz bo się boisz, że ktoś o szczegóły zapyta. 𝐍𝐢𝐞 𝐦𝐚 𝐭𝐲𝐜𝐡 𝐬𝐮𝐤 𝐰 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐜𝐞! 𝐍𝐢𝐞 𝐦𝐚 𝐭𝐲𝐜𝐡 𝐬𝐮𝐤 𝐰 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐜𝐞! 𝐍𝐢𝐞 𝐦𝐚 𝐭𝐲𝐜𝐡 𝐬𝐮𝐤 𝐰 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐜𝐞! 𝐍𝐢𝐞 𝐦𝐚 𝐭𝐲𝐜𝐡 𝐬𝐮𝐤 𝐰 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐜𝐞! A jaki jest na to dowód? Ich IP adres, oto on jeden z ich proxy 𝐈𝐏 𝟐.𝟔𝟑.𝟐𝟓𝟓.𝟐𝟓𝟓. 𝐈𝐏 𝟐.𝟔𝟑.𝟐𝟓𝟓.𝟐𝟓𝟓 𝐈𝐏 𝟐.𝟔𝟑.𝟐𝟓𝟓.𝟐𝟓𝟓 Każdy może to sprawdzić. Coraz co gorzej idzie z polskom jazykom sowiecka suko. ten prawdziwy
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.26 15:16
Słowiczkowe ściierwo nie potrafiłoś się maskować pod setką swoich ników, nie potrafisz się podszywać pod cudze. Głupie cię matka wysrała i głupie zdechniesz.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.26 14:56
Słowiczkowe ściierwo nie potrafiłoś się maskować pod setką swoich ników, nie potrafisz się podszywać pod cudze. Głupie cię matka wysrała i głupie zdechniesz.
Polak Ateista Dumny Gej 2019.05.26 13:55
Prawda o "polskim geju". W jakim miescie jesteś "polski geju"? No powiedz, napisz. Tego nie zrobisz bo się boisz, że ktoś o szczegóły zapyta. 𝐍𝐢𝐞 𝐦𝐚 𝐭𝐲𝐜𝐡 𝐬𝐮𝐤 𝐰 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐜𝐞! 𝐍𝐢𝐞 𝐦𝐚 𝐭𝐲𝐜𝐡 𝐬𝐮𝐤 𝐰 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐜𝐞! 𝐍𝐢𝐞 𝐦𝐚 𝐭𝐲𝐜𝐡 𝐬𝐮𝐤 𝐰 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐜𝐞! 𝐍𝐢𝐞 𝐦𝐚 𝐭𝐲𝐜𝐡 𝐬𝐮𝐤 𝐰 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐜𝐞! A jaki jest na to dowód? Ich IP adres, oto on jeden z ich proxy 𝐈𝐏 𝟐.𝟔𝟑.𝟐𝟓𝟓.𝟐𝟓𝟓. Każdy może to sprawdzić. ten prawdziwy
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.26 14:56
Słowiczkowe ściierwo nie potrafiłoś się maskować pod setką swoich ników, nie potrafisz się podszywać pod cudze. Głupie cię matka wysrała i głupie zdechniesz.
Kobieta Ateistka Patriotka2019.05.26 13:25
NAJLEPSZYM PRZYKŁADEM POPRAWNOŚCI POLITYCZNEJ JEST OCHRONA PRAWNA MÓWIENIA PRAWDY O RELIGIACH. U NAS W KRAJU NAZYWA SIĘ TO OBRAZA UCZUĆ RELIGIJNYCH.
Mirek2019.05.26 13:11
A Niemcy chcą nas Polaków uczyć demokracji . Za samo tylko złe zdanie o ciapatych można zapłacić karę do 1200 euro . To jest ta niemiecka demokracja .
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.26 12:50
Czujecie 🌈WIOSNĘ🌈 w powietrzu? 🌈WIOSNA🌈 to Polska 🌈WIOSNA🌈 to czas na zmiany! 🌈WIOSNA🌈 to życie 🌈WIOSNA🌈 to świeżość 🌈WIOSNA🌈 to najpiękniejsza pora roku GŁOSUJEMY Stawiajcie na 🌈WIOSNĘ🌈
bibi2019.05.26 13:36
Wy pedzie głosujecie na wiosnę bo was d.. swędzi
Prorok2019.05.26 12:46
Polityka robienia z narodu niemieckiego ludzi z mentalnoscia ruskich jest na dobrej drodze.