PiS wycofuje się z likwidacji limitu 30-krotności składek ZUS - zdjęcie
19.11.19, 17:49Zdj. Henryk Borawski, CC BY SA 3.0, Wikimedia Commons

PiS wycofuje się z likwidacji limitu 30-krotności składek ZUS

21

Projekt Prawa i Sprawiedliwości zakładający likwidację od 2020 roku górnego limitu przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, został wycofany z porządku obrad Sejmu.

Według autorów propozycji, dzięki likwidacji limitu 30-krotności składek na ZUS do budżetu państwa mogłoby wpłynąć dodatkowe 7 miliardów złotych.

Przeciwne zniesieniu limitu 30-krotności jest koalicjant PiS - Porozumienie Jarosława Gowina. Kamil Bortniczuk, rzecznik partii, powiedział, że jego ugrupowanie nie poprze tego projektu. Sceptycznie odnosił się do niego również prezydent.

Limit 30-krotności składek na ZUS oznacza, że ktoś, kto w ciągu roku zarobi więcej niż 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, nie musi opłacać składek na ZUS. W tym roku limit wynosi 11 912 złotych brutto miesięcznie, czyli niespełna 143 tysiące złotych rocznie.

Do decyzji PiS odniosła się w Sejmie w rozmowie z dziennikarzami Anita Czerwińska, rzeczniczka partii. - W związku z tym, że ta sprawa wywołała potrzebę szerokiej dyskusji, uznaliśmy, że należy to przekonsultować w szerokim gronie, tu choćby Solidarność miała uwagi. Wrócimy do tematu - zapowiedziała Czerwińska.

Nie chciała odpowiedzieć na pytanie, czy PiS zgłosi jakiś projekt zamiast tego, który został wycofany. Dopytywana, czy PiS rozważa poparcie projektu Lewicy w tej samej sprawie, rzeczniczka PiS powiedziała: "póki co, nie mamy jeszcze takich planów".

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze (21):

Ryszard Olejniczak2019.11.20 8:39
Jeśli ktoś miał wątpliwości kto faktycznie rządzi Polską, to teraz ma pełna jasność - super bogaci i ich najemnicy (sejmowi lobbyści, związkowi bonzowie i medialni manipulatorzy).
alcapone2019.11.20 9:14
Właśnie. To ciekawy test prawdy. Mafia cwaniackich nierobów. Jakoś w kilku firmach w których pracowałem prezesi przybywali do pracy ok. 9 godziny i wybywali między 13 a 14. A płace brali co jasne prezesowskie. Jaka różnica między kolegami z krajów nowoczesnych i bogatych? Wyjaśniam. Jak lat temu kilkanaście Koreańczycy ruszyli budować swój nowy czołg to na jakichś targach w Korei nasz biznesmen mówi do Koreańczyka - to będziecie musieli sprowadzić z zagranicy inwestorów z nowoczesnymi technologiami. A ten patrzy zdziwiony i mówi - my mamy własne technologie, nie potrzebujemy sprowadzać. Akurat z czasem okazało się że jednak trochę musieli jednak z zagranicy sprowadzić. Niemniej warto zwrócić uwagę że nasze leniwe, tępe, niedouczone jełopy ogrywające teatralne role wybitnych specjalistów nawet nie mają takich aspiracji żeby samodzielnie opracowywać jakieś tam nowe technologie, jadą na taniej sile roboczej i koniec. Bo nowe technologie, dające potężną przewagę konkurencyjną i potężne zyski, wymagają znakomitych kwalifikacji, wybitnych talentów i ciężkiej pracy. Ale nie od zwykłego robolstwa wymagają, tylko od tych na górze, tych co korzystają z tej ulgi w ZUS.
anonim2019.11.20 13:44
Chyba nie tylko Polską. Na całym świecie tak jest.
alcapone2019.11.20 8:14
Niech bogaci ( ci co korzystają z tej ulgi dla bigaczy 30+ ) jadą za granicę robić te swoje kokosy. Tam dopiero zapłacą prawdziwe podatki. A jeszcze lepiej na … Saharę. Tam by sobie tylko popłakali. Bo bez gigantycznej infrastruktury zrobionej ciężką pracą milionów nisko wynagradzanych ludzi tam na Saharze ich biznes były żaden, zerowy. Bo nawet jak mają talent autentyczny i wiedzę ( w Polsce przynajmniej 90% biznesu to cwaniacka szumowina bez wiedzy i talentu ), to oni i tak muszą operować zewnętrznymi zasobami stworzonymi gigantyczną pracą innych ludzi. I co jasne cały czas kombinują jakby zarobić, a za te koszty nie zapłacić.
lady chapel2019.11.20 7:35
PiSaiście niedawno o zmienności poglądów polityków PO. A tymczasem PiS chciał, później nie chciał, później znów chciał a dzisiaj wycofuje ustawę ws. 30-krotności ZUS. To nie jest zmienność???
Marek212019.11.20 6:58
Ale to przecież tylko PO jak głosi Fronda jest niestabilna i robi zamęt... Ech, to pisowska projekcją. .... Świetnie rozpoznają własne słabości i widzą je u innych 😁
gumowa kaczka2019.11.20 6:07
czyli jak zawsze stworzyć problem potem się wycofać a ciemnota powie " jaki dobry ten pis"
StanPio2019.11.20 0:29
Zlikwidować "przywileje zusowskie! Jak firmę stać na horrendalnie wysokie płace, to powinno być stać również na zwiększony ZUS. A prezesi z wysokimi zarobkami i tak podniosą sobie pensje do maksymalnie możliwej wysokości. Bo ich pensje i ZUS płacą emeryci obecni i przyszli w cenach produktów. Ograniczenie wpłat na ZUS powoduje, że to wszyscy konsumenci muszą w podatkach złożyć się na brakujące pieniądze w ZUS. Składki ZUS powinni płacić wszyscy bez wyjątków i ograniczeń, w tym sędziowie, prokuratorzy, policjanci, loże, mafie i służby. A emerytury z ZUS powinny być ograniczone do maksimum czterokrotności najniższej emerytury! Dlatego, że to średnio-biedna część społeczeństwa zbudowała gospodarkę, majątek państwowy i prywatny, w tym aktywa banków i wszystkich innych łupieżców w systemie wolnego rynku łupiestwa lokalnego i globalnego. Jak A. Duda "Jajako" zawetuje ustawę, to na pewno nie zostanie ponownie prezydentem. Oczywiście, dzisiaj bogaci będą płacili na emerytury dla biednych, bo ich obrabiają z pensji i majątku, ale w przyszłości, biedni będą płacili wysokie emerytury dla bogatych. Jak będą mieli wysokie pensje! I o to właśnie mają zadbać ci dzisiejsi bogaci! Sprawiedliwie! Trzeba wymusić ustrojowo, żeby dzisiejsi bogaci zadbali, żeby dzisiejsi biedni stali się dostatecznie bogaci, aby płacić im wysokie emerytury.
Max Fiend2019.11.20 14:06
Bolszewikom przeszkadza, że ktoś dobrze zarabia? Jeżeli nie chcą limitu składek to z jakiej racji chcą limit emerytur, na które ktoś sobie uczciwie uskładał?
Zenon2019.11.19 23:27
Gowin to cichy strażnik interesów dzisiaj skromnych posiadaczy wysokich emerytur resortowych.
Max Fiend2019.11.20 14:02
To akurat nie o wysokie emerytury poszło :-D
dumny Polak2019.11.19 19:14
Ponieważ już przed wyborami PiS sondował ten problem, dzięki m,in. temu jego wygrana do sejmu była tak skromna, a przegrana do senatu bardzo frajerska i studząca rozpalone głowy, po to, aby za bardzo nie gwiazdorzyły, tylko liczyli się również ze sponsorami reform, czyli z tymi zarabiającymi powyżej 2,5 średniej krajowej i uczciwie placących podatki w Polsce, a nie za granicą wg skali podatkowej 18% - 32%.
Katolicka Kretynizacja Polski2019.11.19 19:12
"uznaliśmy, że należy to przekonsultować w szerokim gronie" dopiero teraz! gdy zauważyliście, że projektu nie uda się wam przegłosować po nocy? A co robiliście na etapie jego tworzenia, wtedy zdanie innych środowisk was nie interesowało. Cała obłuda pisowska wyszła kolejny raz!!!
anusiak 2019.11.19 19:03
Kres ośmiornicy, ksywa "dojna zmiana" pod wodzą ojca chrzestnego, Pierwszego Sekretarza KC PZPR+, kłamcy Kaczyńskiego już się zbliża. żoliborskiemu dziadowi coraz bardziej plączą się nogi, lub jak kto woli oślizgłe i pazerne macki...
MirekT2019.11.19 18:40
Pis się wycofuje. To komu teraz ukradną?
PiS nie sprosta kryzysowi2019.11.19 18:27
Na razie zapowiedziano podwyżkę akcyzy na tytoń i alkohol o 10% od 1-1-2020.
JONASIK2019.11.19 18:40
i dobrze. picie, ruchanie i palenie to domena pisiorków. niech płacą!
JONASIK2019.11.19 18:22
"PiS wycofuje się" Musimy się przyzwyczaić, to będzie nowa norma.
Andrzej2019.11.19 18:09
Kłótnia o ZUS była rok temu, była w tym roku, pewnie będzie i w przyszłym. Coroczne skłócanie społeczeństwa i szczucie na "bogatych" (którzy i tak najwięcej państwu oddają).
alcapone2019.11.20 8:12
A ile zabierają? Niech jadą za granicę robić te swoje kokosy. Tam dopiero zapłacą prawdziwe podatki. A jeszcze lepiej na … Saharę. Tam by sobie tylko popłakali. Bo bez gigantycznej infrastruktury zrobionej ciężką pracą milionów nisko wynagradzanych ludzi tam na Saharze ich biznes były żaden, zerowy. Bo nawet jak mają talent autentyczny i wiedzę ( w Polsce przynajmniej 90% biznesu to cwaniacka szumowina bez wiedzy i talentu ), to oni i tak muszą operować zewnętrznymi zasobami stworzonymi gigantyczną pracą innych ludzi. I co jasne cały czas kombinują jakby zarobić, a za te koszty nie zapłacić.
aCoToMaDoRzeczy2019.11.19 18:07
https://www.youtube.com/watch?v=BL646AKGRXs "Co za żenada! Komunista Zandberg bezczelnie atakuje premiera. POSŁUCHAJ" hehehe