PFN zdziwiona zawiadomieniem do prokuratury. ,,NIK nie ma prawa nas kontrolować’’  - zdjęcie
09.04.21, 18:04Prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki Fot. screenshot - YouTube (Polskie Radio)

PFN zdziwiona zawiadomieniem do prokuratury. ,,NIK nie ma prawa nas kontrolować’’

24

Polska Fundacja Narodowa przesłała mediom oświadczenie, w którym odnosi się do dzisiejszego komunikatu NIK ws. rzekomego utrudniania kontroli. PFN wyraża zaskoczenie całą sprawą i przekonuje, że NIK w ogóle nie ma prawa przeprowadzać kontroli, ponieważ Fundacja „nie dysponuje w działalności majątkiem lub środkami państwowymi lub komunalnymi”.

Najwyższa Izba Kontroli poinformowała dziś o skierowaniu do prokuratury zawiadomienia ws. Polskiej Fundacji Narodowej. NIK oskarża Fundację o nieudostępnienie potrzebnych w przeprowadzeniu czynności dokumentów.

Zaskoczenia całą sprawą nie kryje sama PFN, w ocenie której NIK nie ma podstaw do jakiejkolwiek kontroli.

- „Jest dla nas zaskoczeniem komunikat NIK o powiadomieniu prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które nie zaistniało. Polska Fundacja Narodowa nie udaremnia (także nie utrudnia) wykonywania czynności służbowych przez NIK”

- czytamy w oświadczeniu, jakie reprezentujący PFN Temistokles Brodowski przesłał portalowi money.pl.

Brodowski podkreśla, że Fundacja jest podmiotem prywatnym, niedysponującym środkami publicznymi.

- „Majątek PFN pochodzi wyłącznie od Fundatorów (spółek prawa handlowego) i do chwili obecnej nie uzyskiwała dotacji, subwencji, darowizn tym bardziej ze środków publicznych czy komunalnych”

- przekonuje.

kak/money.pl

Komentarze (24):

DLACZEGO KŁAMIĄ?2021.04.10 6:49
"Jest dla nas zaskoczeniem komunikat NIK o powiadomieniu prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które nie zaistniało. Polska Fundacja Narodowa nie udaremnia (także nie utrudnia) wykonywania czynności służbowych przez NIK - napisał w oświadczeniu przesłanym money.pl Temistokles Brodowski, reprezentujący Polską Fundację Narodową. PFN argumentuje ponadto, że NIK w ogóle nie ma podstaw prawnych do wszczęcia kontroli w Fundacji, ponieważ Fundacja "nie dysponuje w działalności majątkiem lub środkami państwowymi lub komunalnymi". PFN podkreśla, że jest podmiotem prywatnym niedysponującym środkami publicznymi. - Majątek PFN pochodzi wyłącznie od Fundatorów (spółek prawa handlowego) i do chwili obecnej nie uzyskiwała dotacji, subwencji, darowizn tym bardziej ze środków publicznych czy komunalnych - napisano w komunikacie."
Sprawozdanie za 2018 rok2021.04.10 6:53
"PFN jest utrzymywana ze środków siedemnastu spółek Skarbu Państwa. W 2018 r. uzyskała przychody w wysokości 48,75 mln zł.
Święte krowy w PFN2021.04.10 6:41
"Z konstytucji wynika, kto i w jakim zakresie podlega kontroli NIK. Instytucja ta może monitorować działalność (art.203.): • organów administracji rządowej, Narodowego Banku Polskiego, państwowych osób prawnych i innych państwowych jednostek organizacyjnych z punktu widzenia legalności, gospodarności, celowości i rzetelności; • organów samorządu terytorialnego, komunalnych osób prawnych i innych komunalnych jednostek organizacyjnych z punktu widzenia legalności, gospodarności i rzetelności; • innych jednostek organizacyjnych i podmiotów gospodarczych w zakresie, w jakim wykorzystują one majątek lub środki państwowe lub komunalne oraz wywiązują się z zobowiązań finansowych na rzecz państwa (również z punktu widzenia legalności i gospodarności)."
Anonim2021.04.10 5:59
Jedno z wielu paśników dla aparatczyków bandy czworga. Wcale mnie nie dziwią te przekręty. Po to się tworzy spółki skarbu państwa i rozmaite fundacje żeby kacykowie mieli gdzie ryja umoczyć. Ot Polska, śmieszny kraik w środku Europy, bananowa murzyńska republika kolesi:) I przecież że nikt nie ma prawa kontrolować i w ogóle wszystko jest cacy i wyp...lać. Może i tam jakieś nieprawidłowości bywały ale na pewno niechcący, zgodnie z konstytucją i konkordatem.
Carl Friedrich Freiherr von Münchhausen2021.04.10 5:57
NIK powinien przede wszystkim skontrolować spółki skarbu państwa, które dotują PFN
Jakub2021.04.10 2:25
Ja dziwię się oświadczeniu PFM a raczej jego treści. Jeśli NIK nie ma prawa kontrolować PFN to trzeba było podać podstawę prawną i już. Jest taka podstawa prawna?
Po 11 ..."prof.dr" vandermerwe pisze2021.04.9 21:25
CYT.: "Rosja to wielka Cywilizacja. Okiełznała moc atomu i wysłała ludzi w bajeczny Kosmos przynosząc Ziemi wiedzę i nowe technologie. Dzisiaj udowodniła, że również przemysł biochemiczny i farmaceutyka funkcjonują w Rosji na najwyższym, można śmiało powiedzieć, rosyjskim poziomie! A gdzie jest polska szczepionka na COVID-19? Czy będzie działać jak ten przysłowiowy GROT? Polską szczepionką powinna być Rosja! Jak dobrze jest mieć tak wielkiego i mądrego sąsiada, dobrze jest się wtulić w ciepłe futro syberyjskiej niedźwiedzicy!" - - - - Najeźdźców zmieciemy, zetrzemy ich ślad! My w bitwach stanowim o losach pokoleń, my sławą okryjem ojczysty kraj Rad! ... Urraaa!
Po 11 ...2021.04.9 21:05
Boże, dopiero to zobaczyłem. Jaki skandal! Jaka profanacja! Tam na drugim planie ktoś napisał: Jedynka POLSKIE RADIO. To świństwo. Jakie polskie? To radio pisowskie, putinowskie, ruskie, zdradzieckie. Tfu.
Psychiatra2021.04.10 6:30
Chyba nie obejdzie się bez wizyty u specjalisty.
PFN sprawozdanie za 2018 rok2021.04.9 20:40
"111 milionów złotych wydała w 2018 roku Polska Fundacja Narodowa. W opublikowanym przez nią sprawozdaniu brak dokładnych informacji, na co konkretnie przeznaczone zostały pieniądze wydane w ramach realizacji 48 projektów. Polska Fundacja Narodowa (PFN) opublikowała datowane na 14 czerwca 2019 r. i podpisane 19 czerwca sprawozdanie z działalności za rok obrotowy 2018, na co miała czas do końca 2019 r. PFN jest utrzymywana ze środków siedemnastu spółek Skarbu Państwa. W 2018 r. uzyskała przychody w wysokości 48,75 mln zł. Od 1 stycznia 2018 r. zarząd fundacji pracował w składzie: Cezary Andrzej Jurkiewicz (prezes), Maciej Świrski i Antoni Kolek, natomiast od 13 lipca do 31 grudnia 2018 r. w składzie Filip Rdesiński (prezes), Robert Lubański i Cezary Andrzej Jurkiewicz. Według stanu na 31 grudnia 2018 r. fundacja zatrudniała 36 osób. W 2018 r. wypłaciła zatrudnionym pracownikom wynagrodzenia w wysokości niespełna 4 mln 368 tys. zł. Na wynagrodzenia dla członków zarządu przeznaczyła 634 tys. zł. Według stanu z 31 grudnia 2018 r. fundacja miała na rachunku w PKO BP S.A. ponad 113 mln zł. Na działalność statutową (48 projektów) w 2018 r. Polska Fundacja Narodowa przeznaczyła 104,96 mln zł. Najwięcej (33,4 mln zł) pochłonęła "promocja Rzeczypospolitej Polskiej za granicą", w tym "ochrona jej wizerunku, a także przeciwdziałanie rozpowszechnianiu w kraju i za granicą informacji i publikacji o nieprawdziwych treściach historycznych, krzywdzących lub zniesławiających Rzeczpospolitą Polską i Naród Polski - Reputacja".
jle_ffm2021.04.9 20:17
Pisowcy chcą położyc łapę i kontrolować fundacje (nawet te za prywatne pieniądze) a tego gość bezczelnie mówi że NIK nie ma prawa ich kontrolować? A kasa ze SSP to co, pies? Prywatne pieniądze ich prezesów? Co za bezczelność- I jak teraz nie nazwać ich ZŁODZIEJAMI?
Tak? Podaj przykłady, ale bez "gdyby".2021.04.9 20:35
"Pisowcy chcą położyc łapę i kontrolować fundacje (nawet te za prywatne pieniądze)..."
Krzysztof2021.04.9 19:32
To w takim razie ,kto może kontrolować PFN? a może NIKT czyli hulaj dusza, piełka nie ma.
Po 11 ...2021.04.9 19:55
Jak to nikt??? Napisałem: Bóg i historia. To mało?
Lennon2021.04.9 19:01
NIK to chyba NAJWYŻSZA izba kontroli. Kontroluje, co chce.
ceramik2021.04.9 18:53
Maniek Banaś rozpędził się i zapomniał w swojej żądzy zemsty na Prawicy.
Szabes dzisiaj, Po11... Gówno z Nilu zaprasza2021.04.9 18:31
A w kibucu im.Yitzhak Shamir odbyła się cotygodniowa impreza pt. "Dick or Vibrator". - - - Na czym ona polega. Gudłaje obojga płci mają zasłaniane oczy, ściągają gacie (jak je mają) i się wypinają. Następnie dostają w rectum ... chüja albo wibrator. "Odbiorca" musi zgadnąć, czy to "chüj czy wibrator". Zdarzały się skandale, jak to w kibucu, że zamiast wibratora albo chüja w rectum "szedł" baseball bat ... ku uciesze, zwykle żeńskiej części turnieju.
Rabin AAAtomek Zchujemwdupie z Loży Polin2021.04.9 18:29
Wszędzie widzę antysemitów i pazernych księży-pedofilów... ALE lubię ich druty obciągać! Lubię jak mi w kichę dają i PŁACĄ! Nie ma to jak DUŻY chüj narodowca!
ceramik2021.04.9 18:52
Czy to znaczy Rabin, że każdy rabin, to z boku? Macie boga Złego i tak wam każe.
Po 11 ...2021.04.9 18:22
"NIKt nie ma prawa nas kontrolować’’, bo my odpowiadamy tylko przed Bogiem i historią...
AAAtomek2021.04.9 18:21
"NIK bada wszystkie obszary działalności państwa, w które zaangażowane są publiczne pieniądze lub majątek, sprawdza też, czy instytucje publiczne wykonują swoje zadania w sposób skuteczny, wydajny i oszczędny. Izba co roku przeprowadza kilka tysięcy kontroli jednostkowych, w wyniku których przedstawia sprawozdanie ukazujące całościowy obraz państwa. Informacje o wynikach kontroli przedkładane są Sejmowi i przekazywane instytucjom odpowiedzialnym za prawidłowe funkcjonowanie kontrolowanych jednostek."
Po 11 ...2021.04.9 18:19
Paradne!!! Czyli jak spółka skarbu państwa (państwowa, nasza firma, która jest spółką prawa handlowego, co oczywiste) dotuje jakąś fundację, to ta dotacja już nie pochodzi ze skarbu państwa, nie jest publiczna? Paradne.
Keller-Krawczyk żydek-brudasek marzy o USA!2021.04.9 18:19
O USA NAWET NIE MASZ CO MARZYĆ, TY PARCHU! - - - - WYBIJ SOBIE USA z TEJ TWOJEJ ŻYDŁACKIEJ PAŁY, BRUDASIE! - - - - - O USA NAWET NIE MASZ CO MARZYĆ, TY PARCHU! - - - - WYBIJ SOBIE USA z TEJ TWOJEJ ŻYDŁACKIEJ PAŁY, BRUDASIE! - - -
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.04.9 18:18
pierw parch rydzyk a teraz następna święta krowa której nikt nie ma prawa kontrolować! pyerdolone złodziejskie k u r w y po pieniądze to pierwsi wyciągają pazerne łapska bo im się należy ale jak przychodzi się rozliczyć to już wtedy prawo ich nie obowiązuje!