Peru: Spowiedzi przez telefon jednak nie będzie... - zdjęcie
21.03.20, 09:30

Peru: Spowiedzi przez telefon jednak nie będzie...

8

Biskup peruwiańskiej diecezji Caravelí wprowadził spowiedź przez telefon. To nie żart: zrobił to bp Reinhold Nann, jest Niemcem, który od 2017 roku kieruje prałaturą terytorialną Caravelí. Wycofał się po kilku dniach, gdy głos zabrała Penitencjaria Apostolska.


Spowiedź przez telefon ma być dozwolona i ważna na czas epidemii koronawirusa w Peru.


Kościół katolicki wiele razy odrzucał możliwość spowiadania na odległość. Za niemożliwe uznał to już św. Tomasz z Akwinu. Później potwierdził to Kościół w wieku XVII, a następnie w wieku XIX. Wreszcie w 2002 roku Watykan uznał, że sakramentów nie można udzielać przez internet. Jasno precyzuje to prawo kanoniczne. Biskup uznał jednak, że w obliczu koronawirusa taka forma spowiedzi jest dopuszczalna.

20 marca biskup odwołał decyzję, bo Penitencjaria Apostolska wydała wytyczne o spowiedzi w czasie pandemii. Nie zezwolono tam na spowiedź przez telefon i bp Nann wycofał się.

tmw/pch24.pl

Komentarze (8):

Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.03.27 8:08
No to się nie będą w ogóle spowiadali. I bardzo dobrze :)
Jarek2020.03.21 17:29
Wystarczy aby znieść dogmat: 1215 rok – IV Sobór Laterański wprowadza dogmat o spowiedzi usznej (werbalnej, w przeciwieństwie do wewnętrznej spowiedzi serca) Jakoś przez 12 wieków było OK. Potem wścibski ludek kleszy zrobił, to co zrobił i nagle przybyło stosów świętej inkwizycji.
The day of reckoning is coming!2020.03.21 13:33
Mendy blogowe, mendy na forach mam dla was tragiczna wiadomość: szczepionki się nie doczekacie! Za ileś tam m-cy, może za rok jak będziecie mieli "szczęście", forum opusztoszeje. - Menda Nowak-robaczek dowie czy "czy Go nie ma". - Menda "Leszek" Keller-Krawczyk ze swoją cukrzycą i otyłością pewnie bez wirusa padnie. - Menda Albert, jego strawi nienawiść, choć kto wie, może go wirus wcześniej dopadnie, - Menda Stachu nie zrobi żadnej "headway" w swojej "karierze zawodowej" - dead end, literally. - Żyd wyklęty znany też jako Klapafuckyousz, NIE BADZ blah, blah.. jeżeli go przysłowiony ch....(obrzezny) nie strzeli to przed wirusem nie ma ratunku w jego wieku. Też się dowie czy warto było być ch.... złamanym, niewychowanym robiąc ordynarne "uwagi" pod Jego adresem. - Pedał "dumny" od dawna nosi w sobie wyrok śmierci, ale kto wie, może będzie miał to szczęście i zanim go HIV nie powali, powali go "corona" i skończy się branie w koronkę. Ale to nie wszystko; inflacja pochłonie wasze emeryturki, zarobki nie pokryją wydatków, 20% bezrobocia, gangi na ulicach, brak lekarstw, braki w sklepach, brak wody, prądu, itp., ... A tak naprawdę, i tu nie trzeba być żadnym 'frojdem" by niezauważyć jak ze strachu rżniecie kupy w gacie, przez internet czuć. Ale póki co, nadrabiajcie minami. My katole mamy to czego wam brak, nadzieję, a ta zgodnie z powiedzeniem ostatnia umiera.
Zwalczać fałsz!2020.03.21 12:28
Obrzydły szwabik chciał wyjść przed szereg i dostał w ryj.
Czesc kotku2020.03.21 11:15
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: www.lexlale.eu Wyszukaj mnie po niku: Sandra24 napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.
jozef2020.03.21 9:52
No i po tajemnicy spowiedzi.
Michał Jan2020.03.21 10:24
Najwyraźniej na to nie wpadli. A jest tyle sposobów, żeby tę spowiedź bezpiecznie dla wszystkich zorganizować.
Katolicka Kretynizacja Polski 2020.03.21 9:46
a klechy jak łączą się z bogiem żeby przekazać grzechy wypowiedziane przez człowieka! buhaha...