Papież nie był szczery w swoim liście? Szokujące ustalenia nt. ,,Traditionis custodes’’ - zdjęcie
11.10.21, 13:13Fot. via: Flickr

Papież nie był szczery w swoim liście? Szokujące ustalenia nt. ,,Traditionis custodes’’

7

„Czasami rzeczy nie są takie, jakie się wydają. I czasami istnieją dwie rzeczywistości: jedna,  która podawana jest oficjalnie przez tych, którzy są u władzy, i jedna, którą następnie odkrywamy jako prawdę” – pisze korespondentka i tłumaczka Diana Montagna w tekście „Traditionis custodes”: oddzielając prawdę od fikcji zamieszczonym na katolickim portalu „The Remnant”. Autorka twierdzi, że według jej źródeł to nie opinia biskupów zaważyła na publikacji dokumentu ograniczającego sprawowanie tradycyjnej liturgii.

W liście towarzyszącym Traditionis custodes ojciec święty stwierdza, że decyzja o ograniczeniu sprawowania tradycyjnej liturgii została podjęta w odpowiedzi na prośby biskupów i przeprowadzone wśród nich konsultacje. Diane Montagna jednak poddaje w wątpliwość to, że dekret papieża Franciszka odzwierciedla rzeczywistą sytuację i dąży do zażegnania podziałów w Kościele katolickim, jakie rzekomo stwarzają zwolennicy tradycyjnej Mszy łacińskiej.

Montagna wyjaśnia, że „w regionach, gdzie tradycyjna Msza jest bardziej powszechna (tj. w Francji, USA i Anglii) sytuacja jest bardzo przychylna”. Według autorki Kongregacja Nauki Wiary „otrzymała 65-75 odpowiedzi [biskupów] z tych krajów, a z tego odsetka ponad 50 procent było przychylnych”. Ogólny obraz jest taki, że „większość biskupów, używając różnych słów i w różny sposób, zasadniczo dawała do zrozumienia: Summorum pontificum jest w porządku. Nie ruszajcie tego”. Dodatkowo „ponad 60 procent do dwóch trzecich biskupów byłaby gotowa utrzymać dotychczasowy kurs, być może z pewnymi drobnymi zmianami”.

Autorka przytoczyła też przykłady pozytywnych opinii biskupów uważających, że Msza łacińska służy jedności w Kościele, przeciwnie do zdania wyrażonego przez papieża Franciszka. Jeden z włoskich biskupów stwierdził, że wszelkie próby ograniczenia lub uchylenia motu propio Summorum pontificum Bendykta XVI, które regulowało odprawianie tradycyjnej Mszy, nie byłoby „właściwe”, gdyż mogłoby „tworzyć przeciwieństwa i dalsze konflikty, prowadząc do poczucia braku szacunku dla mniejszości i ich wrażliwości”. Z kolei amerykański biskup napisał, że obawia się, iż „bez nadzwyczajnej formy” rytu rzymskiego „wiele dusz mogłoby opuścić Kościół”.

Według źródeł dziennikarki decyzja co do tradycyjnej Mszy łacińskiej została podjęta tak naprawdę jeszcze w czasie plenarnego spotkania, jakie odbyło się 29 stycznia 2020 r. w Watykanie, nim zlecono konsultacje z biskupami. Miało się ono wówczas zakończyć cytatem: „Tradycja jest żywą wiarą umarłych. Tradycjonalizm jest martwą wiarą żywych”. Na spotkaniu, któremu przewodniczył abp Giacomo Morandi, wyrażano bardzo negatywne opinie o tradycyjnej łacińskiej liturgii.

Montagna wspomina też o drugim „równoległym raporcie” zleconym przez Kongregację, który został doręczony w grudniu 2020, a więc kiedy jeszcze napływały opinie biskupów. Amerykański teolog dr Peter Kwasniewski potwierdził rewelacje autorki opierając się na swoich źródłach.

 

jjf/LifeSiteNews.com, remnantnewspaper.com

Komentarze (7):

Ecce2021.10.11 17:18
Można coś "poddawać" pod dyskusję, ale jedyną dopuszczalną formą jest "podawać" w wątpliwość, a nie "poddawać" w wątpliwość. Trochę szacunku dla poprawnej polszczyzny!
miodek2021.10.11 17:28
Uważaj bo popuścisz w galoty
Samanta2021.10.11 18:28
Cóż za dyplomatyczna parafraza argumentu kończącego każdą dyskusję (" tylko się nie ze....aj") Brawo!
robaczek2021.10.11 16:48
PAPIEZ TEZ WASZ WRÓG!! ................................................... oj kochane stare komuchy pisowskie ;] ....... widac szkolenie i pranie mózgu za czasów PRL nadal dziala
Oj2021.10.11 15:27
ale macie problemy, Bóg chyba zna wszystkie języki a nie wszyscy znają łacinę.
rebeliant2021.10.11 14:35
Ubierzcie tego kolesia w czarny garnitur, dodajcie złoty łańcuch, cygaro i czarny kapelusz. Dajmy mu jeszcze trochę brody. Kogo otrzymujemy ? Czy "magia" przyzwyczajeń do utartych wizerunków działa ? A jeszcze jak !!!
bogdanus2021.10.11 13:49
Papież Franciszek to reformator w przeciwieństwie do zachowawczego Lolka z Wadowic i zabetonowanego zbrojonym betonem polskiego KK.