W homilii w czasie nieszporów papież wzywał do umacniania wartości duchowych i moralnych we współczesnym społeczeństwie, przepełnionym ateizmem. - Niełatwo jest żyć i nieść świadectwo Ewangelii w społeczeństwie, które wciąż nosi w sobie rany zadane przez ideologię ateizmu i często jest zafascynowane współczesną mentalnością hedonistycznego konsumpcjonizmu – mówił.

Przed nabożeństwem, na Hradczanach Głowę Kościoła katolickiego przyjął prezydent Vaclav Klaus. W przemówieniu do przedstawicieli czeskich władz oraz korpusu dyplomatycznego na praskim zamku Benedykt XVI powiedział, że chrześcijańskie dziedzictwo Europy jest zbiorem wartości, niezbędnych zarówno obecnie, jak i w przyszłości.Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązał do upadku komunizmu w Europie środkowo-wschodniej. - Chrześcijańskie korzenie podsycały ducha przebaczenia, pojednania i współpracy, który umożliwił ludziom tych ziem odnaleźć wolność i przynieść nowy początek, nową syntezę, odrodzenie nadziei – wyjaśniał.

Przed spotkaniami i nieszporami na Hradczanach papież odwiedził kościół Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, gdzie znajduje się słynna figura Dzieciątka Jezus z Pragi. Była ona inspiracją dla stworzenia postaci "Małego Księcia", słynnej książki Antoine'a de Saint-Exupery'ego. Nieoczekiwane zdarzenie miało miejsce, gdy Biskup Rzymu wchodził do kościoła. - Niech Benedykt XVI zrehabilituje Jana Husa – taki transparent po czesku i łacinie pojawił się na budynku pobliskiego ministerstwa oświaty.

Jan Hus, który żył na przełomie XIV i XV wieku był czeskim reformatorem religijnym i bohaterem narodowym. Około 1400 roku założył ruch, domagający się głębokiej reformy Kościoła i krytykował praktykę odpustów. Wezwany na sobór w Konstancji odmówił wyrzeczenia się swych poglądów, a w konsekwencji został uznany za heretyka i spalony na stosie w 1415 roku. W 1999 roku Jan Paweł II publicznie przeprosił za prześladowanie Jana Husa i jego zwolenników. Ruch husycki jest nadal aktywny w Czechach. Należy do niego m.in. Vaclav Klaus.

W niedzielę Benedykt XVI odprawi Mszę świętą na lotnisku w Bernie. Później zaś spotka się w Pradze z przedstawicielami Ekumenicznej Rady Kościołów w Czeskiej Republice oraz ze społecznością akademicką.

 

MM/TVP.info/PAP

 

Ważne lektury:

/

Podobał Ci się artykuł? Wesprzyj Frondę »