Papież Franciszek: Dzisiaj Jezus płacze, bo woleliśmy drogę wojny - zdjęcie
19.11.15, 18:11(fot. shutterstock)

Papież Franciszek: Dzisiaj Jezus płacze, bo woleliśmy drogę wojny

10

- Dzisiaj Jezus płacze, bo woleliśmy drogę wojny, nienawiści, wrogości. Zbliżamy się do Bożego Narodzenia; będą światła, przyjęcia, świecące choinki, także szopki; wszystko upiększone, a świat prowadzi dalej wojny - mówił dzisiaj papież Franciszek podczas porannej mszy w Domu św. Marty.

- Dzisiaj Jezus płacze, bo woleliśmy drogę wojny, nienawiści, wrogości. Zbliżamy się do Bożego Narodzenia; będą światła, przyjęcia, świecące choinki, także szopki; wszystko upiększone. A świat prowadzi dalej wojnę, wojny. Świat nie zrozumiał drogi pokoju - stwierdził Franciszek.

Papież przywołał słowa Benedykta XV, który nazwał I wojnę "niepotrzebną rzezią".

"Co pozostanie po wojnie, którą teraz przeżywamy?" - zapytał ojciec święty.

- Co zostanie? Ruiny, tysiące dzieci bez edukacji, wielu niewinnych zabitych i dużo pieniędzy w kieszeniach handlarzy bronią - odpowiedział.

Dodał także, że wojna jest wyborem bogactwa, ponieważ ci, którzy ją prowadzą, głoszą: "Produkujmy broń, dzięki temu stan gospodarki trochę się poprawi, a my robimy nasze interesy". Ludzi tych określił "przeklętymi" i "kryminalistami".

- Kiedy cały świat, jak dzisiaj, jest w stanie wojny, cały świat, to jest to wojna światowa w kawałkach; tu, tam, wszędzie - podkreślił Franciszek.

Jak zaznaczył papież, z jednej strony są handlarze bronią, a z drugiej ci, którzy zaangażowali się w sprawę pokoju poświęcając swoje życie, tak jak robiła to "ikona naszych czasów", bł. Matka Teresa z Kalkuty.

- Z cynizmem możnych ktoś mógłby zapytać: a co zrobiła ta kobieta? Życie jej minęło na pomaganiu umierającym - mówił Franciszek.

Uznał, że wszystkim przydałaby się "łaska płaczu za świat, który nie uznaje drogi pokoju, żyje wojną mówiąc cynicznie, by jej nie prowadzić".

Papież modlił się o nawrócenie serc.

kz/rp.pl

Komentarze (10):

anonim2015.11.19 18:24
https://www.youtube.com/watch?v=uSv4vBcFyvo Posłuchaj, Piotrze... Czyż to nie głos Pana, przepełniony ogromną miłością i tęsknotą, abyś schował swój miecz??
anonim2015.11.19 18:34
A mnie się przypomniały słowa papieża Piusa XII: "Postawa tych, którzy potępiają z powodu jej okrucieństw, a nie ze względu na jej niesprawiedliwość, toruje drogę do zwycięstwa agresorom." Kiedyś byli papieże, którzy rozumieli politykę! A że teraz mamy trzecią wojnę światową w kawałkach (na razie jeszcze tylko w kawałkach) to akurat prawda.
anonim2015.11.19 19:24
Bezbożne rządy do tego stanu doprowadziły, demon POganie wielbili który krwi ludzi niewinnych pragnie.
anonim2015.11.19 19:45
Do kogo papież kieruje te słowa ? Do katolików czy do muzułmanów ?
anonim2015.11.19 21:18
@enrque111 Jak kto woli... Universal language...
anonim2015.11.19 21:42
papa jak zwykle powiedział wiele, żeby nie powiedzieć nic
anonim2015.11.19 23:58
Ja tam wojny nie wybierałem!
anonim2015.11.20 9:22
Jacza Ja wojny nie prowadzę, w niczyim imieniu, więc jestem ostatnim, do którego mógłby kierować swoje słowa :)
anonim2015.11.20 11:22
@enrque111 prowadzisz... z namiestnikiem Kościoła a zatem urągasz samej Głowie...porozmawiaj z jakimś mądrym kapłanem, czy dobrą drogą idziesz? bo z pewnością nie jest to droga zgodna z nauką Kościoła...
anonim2015.11.20 11:31
a jak już tu grupowo jesteście "tradycjonaliści. Wklejam link do przemyślenia dla Was. Tytuł artykułu "Nowinkarstwo tradycjonalistów". Zachęcający fragmencik do artykułu brzmi tak: "Należy stwierdzić, iż tradycjonalizm spełnia swoją pożyteczną rolę tylko wtedy, gdy jest on jednocześnie krytyczny, konstruktywny, twórczy i w pełni POSŁUSZNY wobec Stolicy Apostolskiej. W przeciwnym zaś razie można co najwyżej mówić o większej bądź mniejszej karykaturze tradycjonalizmu, która w dużej mierze zgodna jest z tezą potępioną przez papieża Piusa IX: "Biskupi Rzymscy i Sobory powszechne wykroczyły poza granice swej władzy, domagały się dla siebie praw władców i nadto pobłądziły w określaniu spraw wiary oraz obyczajów". ..no właśnie a z tym posłuszeństwem ciągle problem u Was... http://www.odnowa.jezuici.pl/szum/animatorzy-i-liderzy-mainmenu-34/formacja-lidera-mainmenu-38/655-nowinkarstwo-tradycjonalistow