MON zaczął działać. Obrona Terytorialna wzmocni Polskę - zdjęcie
18.03.15, 12:41fot. Wikipedia

MON zaczął działać. Obrona Terytorialna wzmocni Polskę

6

Organizacje paramilitarne stworzą szkielet obrony terytorialnej – podaje „Rzeczpospolita”. Dziennik informuje o kongresie organizacji proobronnych, jaki odbędzie się w Warszawie w piątek i sobotę. Zapowiedziało w nim swój udział aż 120 różnych organizacji zajmujących się bezpieczeństwem kraju. „Rzeczpospolita” podaje, że są wśród nich związki krótkofalowców, spadochroniarze, strażacy, związki strzeleckie, organizatorzy szkoleń wojskowych dla cywilów, a nawet Polski Czerwony Krzyż.

Ma powstać złożona z siedmiu organizacji obronnych federacja współpracująca z Ministerstwem Obrony Narodowej. Generał Bogusław Pacek szacuje, że skupi ona 10 tysięcy osób. Na bazie tejże federacji, która cały czas może się rozszerzać, ma powstać sieć pododdziałów ochotniczych. Te z kolei stworzą zręby struktury na podobieństwo obrony terytorialnej.

Zdaniem ekspertów taka forma OT mogłaby współdziałać przy likwidacji skutków klęsk żywiołowych, wypadków drogowych, udzielać pomocy medycznej.

MON obiecuje federacji swoją pomoc polegającą na udziale w szkoleniach na poligonach, dostarczaniu sprzętu (jak mundury czy namioty). „Rzeczpospolita” podaje też, że za inspiracją MON federacja miałaby włączyć się w szkolenie przyszłych wojskowych. Chodzi tu o szkolenie podstawowe, po którym ochotnicy przechodziliby jako szeregowcy do rezerwy. Mieliby też dzięki temu ułatwioną drogę do armii zawodowej.

Członkowie federacji współpracującej z MON w razie ewentualnej wojny hybrydowej pomagaliby policji czy Straży Granicznej oraz współorganizowaliby powstawanie infrastruktury bezpieczeństwa, jak baz wojskowych czy obozowisk. Gdyby wybuchła z kolei regularna wojna, zostaliby wcieleni do wojska lub zajęliby się współpracą z obroną cywilną.

Więcej w „Rzeczpospolitej”.

Komentarze (6):

anonim2015.03.18 13:02
Będziesz umierał za bandy UPA?
anonim2015.03.18 13:42
https://www.youtube.com/watch?v=Nozcf_-YNhI Warto zobaczyć konwoje tych co pokój nam gotują!! Po co?
anonim2015.03.18 14:46
Żaden minister nie jest potrzebny. Wystarczy pozwolenie na broń palną dla każdego normalnego psychicznie obywatela Polski. Każdy, kto użyłby broni w celach przestępczych powinien zostać zabity. I tyle. I nastałyby czasy normalności. Tylko jak piszę: musi być przywrócona kara śmierci. Polak, czy Polka byłaby obcykana w obsłudze broni i nie potrzebował/a/by rządu.
anonim2015.03.18 16:56
super, wzmocnią Polskę na tyle, że zamiast jednego dnia, będziemy się bronić dwa dni, mówienie o obronie to bzdety, nie będzie żadnej obrony, w sytuacji inwazji Rosji, Polska to będzie drugi Krym
anonim2015.03.18 18:51
@Marti Przeceniasz możliwości rosyjskiej armii... Przestarzałe osprzętowanie, fatalny stan lotnictwa, tylko 2000 czołgów (Polska ma 1000 i to w dodatku dużo lepszych), a także niewystarczające rosyjskie siły dla zajęcia tak znacznego terytorium jak duży kraj europejski... Realne spojrzenie! Litości....
anonim2015.03.18 20:09
jak ruscy napadną na Polskę topierwszych powinni rozje.,...ć tych z MONU