Niezwykle mocne słowa kard. Müllera o artykule Benedykta XVI - zdjęcie
24.04.19, 08:15

Niezwykle mocne słowa kard. Müllera o artykule Benedykta XVI

61

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller, udzielił obszernego wywiadu włoskiemu dziennikowi „La Nuova Bussola Quotidiana”. Hierarcha skomentował w nim szeroko artykuł Benedykta XVI dotyczący przyczyn kryzysu nadużyć seksualnych. Ostro potępił przy tym tych, którzy dopuszczają do Komunii świętej rozwodników oraz protestantów, nazywając ich wprost „heretykami i schizmatykami”. Biskupów w Niemczech określił jako „wielkich modernistów”, którzy doprowadzają do „zniszczenia Kościoła”.

 

"Artykuł Benedykta XVI ma wielką wagę, dzisiaj, gdy Kościół przeżywa wielki kryzys wiarygodności. Naszym obowiązkiem jest dotrzeć do źródeł czy też początków kryzysu, który nie spadł przecież z nieba. Jak dotąd rozmawialiśmy tylko o klerykalizmie, czyli o czymś bardzo mglistym. Był to sposób, by nie odnosić się do prawdziwych przyczyn kryzysu. A te mają długą historię. [Kryzys] zaczyna się w Kościele wraz z seksualną rewolucją lat. 60 i ze współczesnym kryzysem teologii moralnej w postaci zaprzeczania istnieniu czynów wewnętrznie złych. Zaczęto twierdzić, jakoby pewne działania były grzechem ciężkim czy przestępstwem tylko w określonych okolicznościach, że wszystko zależy od sytuacji. To jednak nic innego, jak samosąd nad grzechem" - powiedział kardynał.

"Papież Benedykt dobrze pamięta, co stało się w Kościele - i ma wielką zdolność teologicznej analizy. To zaskakujące, że w wieku 92 lat ma taką jasność analizy sytuacji, dużo lepszą niż inni, którzy zabierają głos" – dodał.

Hierarcha przyznał też, że dziś panuje wielkie zamieszanie w sprawie oceny homoseksualizmu i ideologii gender.

"Jedną rzeczą jest zatroszczyć się o osoby mające skłonności homoseksualne, a inną wspierać fałszywą antropologię gender. Trzeba być tu bardzo jasnym, także publicznie, nie można wysyłać fałszywych sygnałów. Kościół katolicki nie może w żaden sposób zaakceptować ideologii gender, ponieważ jest sprzeczna z naturą, z wolą Boga, z dobrem rodziny, z dobrem poszczególnych osób, mężczyzny, kobiety, dzieci. Kościół musi być bardzo jasny, nie może obawiać się prasy międzynarodowej i organizacji chcących narzucić tę fałszywą antropologię, która dąży do zniszczenia wszelkiego człowieczeństwa" – podkreślił.

Kardynał Müller był pytany, czy artykuł Benedykta XVI można uważać za odpowiedź na "dubia". W "dubiach" kardynałowie Caffara, Meisner, Burke i Brandmüler zapytali papieża Franciszka, czy istnieją czyny złe same w sobie.

"Nie wiem, jakie były intencje, ale jest całkowicie jasne, że istnieją czyny złe same w sobie, które nigdy nie mogą być dobre lub usprawiedliwione. Stanowisko niektórych teologów rozważających dobro w niesłusznych czynach jest dla mnie niezrozumiałe. [...] Jeżeli zabito niewinną osobę, to co może być dla mnie dobrego w tym, że jestem ofiarą zbrodni? Argumentuje się wyłącznie z perspektywy winowajcy. Nie znam żadnego przypadku, w którym przestępstwo byłoby dobre dla ofiary. Tak samo jest z cudzołóstwem: człowiek musi cierpieć, jest poddany cudzołóstwu, jest zdradzony, gdzie miałby dostrzec dobro? Jest absurdem twierdzić, że pewne czyny przeciwko przykazaniom Bożym są, w niektórych okolicznościach, usprawiedliwione" – stwierdził.

Wreszcie hierarcha podkreślił niezwykle dobitnie, że Benedykt XVI ma nie tylko pełne prawo zabierać głos w sprawach wiary i doktryny, ale wręcz święty obowiązek. Biskupem bowiem jest się na zawsze, powiedział, aż do śmierci trzeba dawać świadectwo wierności Chrystusowi.

"Czy emerytowany biskup, celebrując Mszę świętą, w kazaniu nie miałby mówić prawdy? Czy nie powinniśmy mówić o nierozerwalności małżeństwa tylko dlatego, że inni aktywni biskupi wprowadzili nowe zasady, które nie są zgodne z prawem Bożym? Nie, to są aktywni biskupi, którzy nie mają władzy zmienienia prawa Bożego w Kościele. Nie mają władzy, by powiedzieć księdzu, by dawał Komunię osobie niepozostającej w pełnej komunii z Kościołem katolickim. Nikt nie może zmienić Bożego prawa, a jeżeli to czyni, to jest heretykiem, jest schizmatykiem" – stwierdził.

Przywołał przypadek Kościoła katolickiego w Niemczech, z którego co roku odchodzi nawet 200 tysięcy wiernych. "Tymczasem nic z tym nie robią, rozmawiają tylko o homoseksualizmie, o tym, jak zmienić moralność seksualną, o celibacie: to są ich tematy, a więc Kościół jest niszczony. A oni mówią, że to modernizacja. Nie, to nie modernizacja, to zeświecczenie Kościoła" - zaznaczył kard. Müller.

Na koniec wyraził nadzieję, że artykuł Benedykta XVI doprowadzi niektórych do zajęcia się prawdziwymi przyczynami kryzysu nadużyć seksualnych. "Klerykalizm to fałszywa odpowiedź" - powiedział były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

hk/LifeSiteNews

Komentarze (61):

Waldemar 2019.04.26 9:08
Na swoją zgubę będą przyjmować Najswietszy Sakrament...?
Mathilda2019.04.28 16:11
JEŚLI ‼️ ŚWIĘTOKRADCZO TO bezsprzecznie NA ZGUBĘ.
anonim2019.04.25 15:40
Jeżeli nie ma czynów bezwzględnie złych, to dziesięć przykazań mamy wyrzucić na śmietnik?! Tak zadekretował Franciszek?!
Mathilda2019.04.28 16:17
Co za bzdury i kłamstwa, anonimie: GDZIE WIDZIAŁEŚ TAKI „DOKUMENT”? Masz Pismo Święte z wykładnią X Przykazań przypowieściami, rozum i wolną wolę na swoją dolę lub niedolę❗️
Zitella2019.04.25 9:50
A może kryzys zaczął się wcześniej niż w latach 60? Czegokolwiek by nie mówić o czasach dzisiejszych, na pewno dostęp do wiedzy o czasach minionych jest większy, i kiedy np. człowiek czyta o społeczeństwie europejskim w czasach przedwojennych, to niekiedy "włosy dęba stają".
miRek2019.04.25 6:01
kościół nigdy nie był wiarygodny tylko ludzie byli otumanieni i wierzyli w te kolorowe kiecki i farmazony
antylewak2019.04.25 7:39
pokazałeś mądrość godną lewaka idioty
miRek2019.04.25 11:05
jak można wierzyć tym otyłym i głupkowatym pasterzom? celem ich życia jest nieustanne zarcie strojenie się i posuwanie co ładniejszych owiec!
Mathilda2019.04.28 16:09
@miRek, czyż? od rekina lub od reiki, co zjadł wszystkie mądrości, a kiedy strawił ma puste kiszki i głowę ... stąd etyką i rozumem pości ?
volkswagen2019.04.25 0:05
Mamy czasy ostateczne opisane w Apokalipsie św. Jana Apostoła. "Doczekaliśmy" się fałszywego proroka Franciszka Bergolio czyli drugą bestię na usługach pierwszej, światowej z NWO Rotszyldów i Szorosza.
WE2019.04.24 18:42
to dlaczego Papież Benedykt abdykował i zostawił nas dla Papieża Franciszka i jego liberalnych reformatorów?.
ks. katecheta2019.04.24 18:34
Groźnie to wszystko wygląda. Teologia się sypie a SKAŁA okazuje sie chwiejna...
ect2019.04.24 18:58
Burza na morzu wygladała nie mniej groźnie a Pan Jezus ją uciszył.
violencja2019.04.24 21:07
NIE LĘKAJCIE SIĘ
Topek2019.04.24 16:56
Kościół protestancki powrócił do wartości biblijnych przeciwstawiając sie bałwochwalstwu i tradycjom pogańskim kościoła katolickieg., Biskup powinien być pełen szacunku do protestanta który zdecydował sie w imie pojednania przyjąć komunie od heretyków
zdumiony głupotą 2019.04.25 7:40
nie wiem czy idiota jest odpowiednim słowem podsumuwującym twój głupawy bełkot
Mathilda2019.04.28 16:05
@Topek... jak z Twego wpisu wynika, przetypowałeś literówką swego ”nika”... Bo tyś „TYPEK” w każdym calu, grasujący na portalu. Za oceanem, w protestańskiej świątyni, mieli „msze” dla domowych pupilów: kotów, gryzoni, ptaszków, piesków i chomików, gadów i mini świni. W związku, że rejwach tam powstał taki, następnym razem miały być już nie na ręku, lecz na uwięzi lub w klatkach jak ptaki. „Księdzem” zaś kobita w ciemię chyba bita. Jak przemawia „rozsądek”, który u protestantów zachwalasz, kiedy myślisz, że nokautem herezji katolików powalasz.
Edi2019.04.24 15:29
APEL do ADMINA FRONDY - PROSZĘ O ZABLOKOWANIE JAKIEJŚ AKCJI ZBIERANIA PIENIĘDZY PRZEPROWADZANEJ PRZEZ "Polak Ateista Dumny Gej"- to jest niedopuszczalne w jaki sposób ZAŚMIECA FORUM na każdej stronie pod każdym artykułem pisze brednie już od dłuższego czasu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
baba-jaga2019.04.24 13:07
S.p. kard. Caffara od dubiow, to byl ukryty pedal, o ktorym wszyscy wiedzieli, ze zyje z mezczyznami. Pisze o tym autor "Sodomii". Jaka moralnosc propaguja zwolennicy tego typu ludzi. Moralnosc, ktorej podstawa jest klamstwo, udawanie, pozor. Jednym slowem syf. W naszych czasach nie znajdziecie wielu zwolennikow stosujac strategie zaprzeczania i hypokryzji.
Mathilda2019.04.28 15:49
Powiedziała, naszczekała i na miotle odleciała. Pomnij babo-jago z lewicową flagą: Nie bierze się przecież wzoru z tych, co nie mają ani wstydu, ani honoru, ani z dewiatów, ani z psubratów od wewnątrz rozbijających Kościół zwiedzonych kamratów.
anonim2019.04.24 11:35
Kardynał Müller to taki wielbiony w Polsce antypapież, duma betonowych episkopatczyków i mrok średniowiecza.
vs2019.04.24 14:48
średniowiecze to był jeden z najbardziej twórczych okresów w nowożytnej historii, wszystkie globalne odkrycia geograficzne, literatura, architektura, sztukaczy nawet matematyka, to owoce średniowiecza, a jest sekowane tylko dlatego, że kojarzy się je z chrześcijaństwem
Ambroży2019.04.24 19:21
Proponuję kalosze szczęścia prosto od Christiana Andersena - sprawnie przeniosą do średniowiecza. Tylko proszę się nie wycofywać - jest okazja zakosztować, ale najpierw radzę załatwić dentystę i parę innych spraw jeszcze w naszych mało twórczych czasach a potem już tylko szczęście w średniowieczu.
antylewak2019.04.25 7:38
kolejny głupawy lewacki śmieć wydaje bełkot w temacie, w którym ma wiedzę na poziomie idioty. Zamknij ryja danilczyku-przygłupie
ml2019.04.25 19:12
antylewak czy zwykły cham ?, oto jest pytanie
Michał Pasierb2019.04.24 10:06
Ostatnie zdanie jest najmocniejsze, gdyż wprost neguje oficjalnie uznawaną przyczynę wszelkiego zła w KK. A uznawanie stanu wiary wśród niemieckich hierarchów, czy tego co się dzieje w niemieckim Kościele, za jakikolwiek wzorzec czy dodatni punkt odniesienia jest, tak jak stwierdza kard. Muller, wielce niewłaściwe.Praktycznie katolicyzm w Niemczech nie istniej ; biskupi będąc na państwowej pensji (ok 4 tys) bez względu na to czy mają w kościele 2 ,20 czy 200 wiernych już dawno przestali się przejmować stanem wiary u swoich owieczek.Cieszy to,że Benedykt XVI, dzięki BOGU, był w stanie i zechciał zabrać głos.Chaos doktrynalny ( i nie tylko) panujący wśród duchowieństwa przekłada się wymiernie na to, że ludzie odchodzą od KK ;niestety szczególnie młodzi ....Tylko sam PAN BÓG wie jak długo to jeszcze potrwa..".Lecz kto wytrwa do końca ,będzie zbawiony"-Mt 10,22
Michał Pasierb2019.04.24 11:35
dla tych,którzy chcą wiedzieć więcej https://www.youtube.com/watch?v=wVsZ3nBhGFI
Jacek B.2019.04.24 13:37
Amen
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.24 10:03
🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈 Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już ❤️10960zł!❤️ - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować." 🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈
ddt2019.04.24 16:47
Won pederasto!
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.24 10:02
Zwryrodniały 👿katolicki👿 ksiądz-bydlak zaatakował geja w kościele, zdarzenie zostało nagrane https://www.facebook.com/watch/?v=421697275308089 https://www.tvn24.pl/plock-kontrowersyjny-grob-panski-interweniowala-policja,929944,s.html Ma szczęscie bydlak, że nie trafił na mnie. Na miejscu Mateusza zdzielibym tego psychola po mordzie. Katole z propagandą nienawiści nie mogą się powstrzymać nawet w święta....
plankton2019.04.24 11:00
Gdyby ten bezczelny zboczeniec z LGBT trafił na Chrystusa, to jeszcze nahajem przez plecy by dostał.
asia2019.04.24 12:45
Normalnie czytelnicy odnoszą się do zamieszczonego artykułu , taka jest istota portalu Normalnie to wszyscy rozumieją i przestrzegają przyjętych zasad. W twoim wypadku widać wyraźnie zaburzenia maniakalne , psychiczne. Zamiast tracić czas na klepanie ciągle tego samego ,od którego dostałeś ewidentnie pomieszania zmysłów, skorzystaj z pomocy lekarzy Jeżeli nie zrozumiesz , będę ci tą radę przypominać
ddt2019.04.24 16:45
Nie ma gejów, są tylko PEDERAŚCI
sara miriam2019.04.25 19:29
....obrzydliwi PEDERAŚCI!
athos2019.04.24 9:59
Wielkie dzięki Kardynałowi Gerhardowi Muellerowi. To odważny biskup, który nie ma zahamowań w mówieniu prawdy. Takich biskupów potrzeba nam również w Polsce, odważnych i świadomych gdzie leży prawda w Kościele, respektujący nienaruszalność Prawa Bożego, napominających "w porę i nie w porę", a nie koniunkturalistów, którzy boją się o utratę swoich stanowisk. Mueller ma rację: biskupem jest się do śmierci i żaden watykański szef nie może biskupa pozbawić jego biskupich święceń. Więc nie ma się czego bać.
retro2019.04.24 9:14
czy w Kurii Warszawskiej czytali ten artykuł Papieża Seniora Benedykta XVI ? tam jest tyloe pychy, że można było by nią obdzielić cały kościół europejski.
Grzegorz2019.04.24 10:20
Każdy głos jest ważny Twój też
Michał2019.04.24 8:33
Znalazł się autorytet. Pan Kardynał. Kogo to interesuje. Nawet w Niemczech mają tego pana w dalekim poważaniu (i bardzo słusznie). Gadka znowu z przeznaczeniem na polski rynek.
janek2019.04.24 8:46
Nie na polski rynek tylko dla fanatyków z frondy, którzy z katolicyzmem nie mają nic wspólnego
Polak2019.04.24 8:55
Jak Ty dużo masz z katolicyzmem wspólnego, skoro wyzywasz innych od fanatyków?
janek2019.04.24 10:08
Polak - moim zdaniem, fronda od dawna z katolicyzmem i to w wydaniu św Jana Pawła II a nie tylko Franciszka nie ma nic wspólnego. Jest skrajnie upolitycznionym portalem skrajnych fanatyków o mentalności gnostyków z IV/V wieku. Jakie przykazanie, Twoim zdaniem łamię pisząc te słowa?
Jan A.2019.04.24 12:28
Np. kłamiesz piszãc “skrajnie “ , bo zawsze można być “bardziej”
Polak2019.04.24 8:54
Po co czytasz, jak Cię nie interesuje?
Michał2019.04.24 9:18
1. Czytam jako źródło LOLcontentu (czyli chodzi o wymiar humorystyczny). 2. Czytam aby wiedzieć jakie rzeczy wymyśli jeszcze katolicka "antropologia"
Reytan2019.04.24 10:02
Michalek,skad sie biora tacy idioci jak ty ?
Mathilda2019.04.28 15:33
Skąd się biorą tacy? hmm ... chyba ... jak wskazuje antropologia przez tego Michałka wskazana, te dwunogi nieopierzone są jak reversed link w teorii Darwina 🐒
taro2019.04.24 9:19
zapomniales o jednym powiedziec, ze Jezusa rowniez maja w glebokim powazaniu. W protestanckich zborach nie znajdziesz Jezusa, a w katolickim wisza ohydne karykatury, nie mowiac juz co nosza biskupi i kardynalowie na swoich piersiach,jesli tego akurat nie zakamuflowali. Kardynal Müller powiedzial tylko prawde.
plankton2019.04.24 10:57
Niemcy mają wybitny wkład w rozbijanie Kościoła Katolickiego. Pycha i narcyzm nigdy niczego dobrego nie zwiastowały.
Mathilda2019.04.28 15:43
Do tego są mistrzami w podstępnej profanacji ... przykładem od nich Komunia św na łapska i przy ołtarzach babska. W czasie IIWŚ co 5-ty polski kapłan z prawdziwego zdarzenia stracił życie. Już Wanda Niemca nie chciała ...
ala2019.04.24 15:12
Chłopie, jeżeli chcesz coś powiedzieć, to powiedz coś sensownego. Popatrz na łapki, 6 do 116 (aktualnie) na twoją niekorzyść. Jeżeli ten "Pan Kardynał" cię nie interesuje, nie czytaj, nie pisz głupot na ten temat bo się ośmieszasz.
Michal2019.04.25 22:13
Czekam, aż będzie 1000 łapek :P Mam ogromną satysfakcję z tego, że tylu katolików, zmarnowało swój czas na klikanie. :)
Marek2019.04.24 18:42
Ty sam tak z siebie piszesz głupoty czy ci ktoś podpowiada?
Michal2019.04.25 22:20
No kurcze, ale cięta riposta. Gratuluję, na pewno sporo wysiłku Cię to kosztowało. Ale było warto ? Prawda... :) A jak chcesz koniecznie wiedzieć to z tyłu stoi Soros i szepce mi do uszka.
Marta2019.04.24 20:34
Pan ksiądz, pan kardynał... lewackie gadki
Michal2019.04.24 21:28
Nie przechodziłem z nim na szczęście na "TY".
zdumiony lewacką głupotą2019.04.25 7:36
a co ty mądrego, głupawy lewacki śmieciu, możesz w tym temacie wybełkotać?
obserwator2019.04.24 8:32
kolejny glos rozsadku
plankton2019.04.24 10:52
Dobrze by było, że by to był "kolejny", a nie jeden z niewielu…
Szymon2019.04.24 8:30
Niech Pan Bóg błogosławi świętych i odważnych , wiernych doktrynie Kościoła , Kapłanów !!!
alcapone2019.04.24 10:27
Warto mieć świadomość że zniszczenie przez Boga Sodomy i Gomory jest faktem oczywistym. Zniszczenie z powodu homoseksualizmu jej mieszkańców. Poniżej link do jednego z wielu filmów na ten temat. Co ciekawe jeszcze kilka lat temu była na you tube polska wersja tego filmu, znikła. Film polecam szczególnie różnym "dumnym gejom". https://www.youtube.com/watch?v=tZKBHyIBrHA