Najbrzydsza szopka w historii? Kontrowersje wokół watykańskiego żłóbka - zdjęcie
13.12.20, 13:04Fot. SuperKrzysztof via: Wikipedia CC 4.0/ screen: Twitter

Najbrzydsza szopka w historii? Kontrowersje wokół watykańskiego żłóbka

78

W piątek popołudniu na Placu św. Piotra została zainaugurowana tradycyjna szopka i choinka. Składająca się z ceramicznych figurek szopka o powierzchni 125 metrów kwadratowych powstała we włoskiej Abruzji. Figury wykonano w latach 1965-1975, wcześniej wystawiano je w Rzymie, Jerozolimie, Betlejem i Tel Awiwie. Niemałe kontrowersje wzbudziło jednak znalezienie się dzieła na Placu św. Piotra. Internauci określają ją jako najbrzydszą szopkę w historii.

Osada Castelli koło Teramo jest od setek lat uznawana za jeden z najważniejszych ośrodków ceramiki. To tamtejsi artyści kilkadziesiąt lat temu wykonali figury bożonarodzeniowej szopki, która w tym roku stanęła na Placu św. Piotra. Cała kolekcja składa się z 54 figur większych od naturalnych postaci, jednak w Rzymie pokazane zostały tylko niektóre z nich. Nad Świętą Rodzina unosi się Anioł z rozpostartymi skrzydłami. W szopce znalazło się też miejsce dla Trzech Króli, dudziarza, pasterki z dzbanem, grajka na fletni Pana i dziewczynki z lalką. Dzieło nawiązuje do starożytnej sztuki greckiej, sumeryjskiej i egipskiej.

Razem z zaprezentowaniem tegorocznej szopki w mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo negatywnych komentarzy. Zdaniem internautów jest to najbrzydsza szopka w historii.

- „Wiecie dlaczego wkurza nas ta watykańska szopka? Bo w roku szopek i cyrków, tęskni się za namiastką normalności, klasyki, swego rodzaju rutyny. To dawałoby poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji psychicznej i duchowej. A nie szopka star wars z faraonami Dopełnienie #2020” – napisała na Twitetrze katolicka publicystka, Agata Puściskowska.

- „Od twórców szopki oczekujemy podejścia klasycznego, a nie eksperymentalnego. A po drugie ta watykańska jest zwyczajnie paskudna. I nie niesie pozytywnych emocji, tylko niechętne zdziwienie…” – odpowiedział na jej wpis pisarz Jacek Piekara.

Do wystawionego w Watykanie dzieła odniósł się na łamach portalu wPolityce.pl również Grzegorz Górny.

- „Gdyby ktoś nieznający Ewangelii znalazł się w tych dniach na Placu św. Piotra i na podstawie znajdującej się tam szopki Bożonarodzeniowej miał wyrobić sobie zdanie o religii chrześcijańskiej, to spokojnie mógłby ją uznać za kult kosmiczny, w którego centrum stoją istoty z innych planet” – przekonuje publicysta.

- „Jest w tych figurach, przypominających roboty lub androidy, coś nie-ziemskiego i nie-ludzkiego. Coś zaprzeczającego istocie świąt, które są ziemskie, ponieważ Bóg zszedł na ziemię, i ludzkie, ponieważ Bóg stał się człowiekiem” – dodaje.

kak/wPolityce.pl, Twitter

Komentarze (78):

agatka2020.12.15 8:43
OKULTYSTYCZNA SZOPKA watykan 2020:( straszne czasy nastały
Edward2020.12.14 10:31
Sam Franciszek na to nie wpadł. Tam niezła kołtuńska banda się zainstalowała. Walczą z wiarą.
Papież się znęca nad wiernymi2020.12.14 10:26
Z prasy zagranicznej: "Niektórzy ludzie w mediach społecznościowych narzekali, że szopka na Placu Świętego Piotra jest „okropna” i „nie można na nią patrzeć”. Inni porównali postacie do „Marsjan”. Ale według papieża Franciszka zatrzymanie się tylko na estetyce żłobka grozi niezrozumieniem. „W żłóbku wszystko przemawia do„ dobrego ubóstwa ”, ewangelizującego ubóstwa, które czyni nas błogosławionymi. Kontemplując Świętą Rodzinę i różne postacie, pociąga nas ich rozbrajająca pokora ”- powiedział papież do zgromadzonych.
TW2020.12.14 7:50
Fajnie. Wielkanoc w zamknięciu, nie wiadomo jakie Boże Narodzenie... Prawie wszystko jest nienormalne, więc "dla otuchy" odbiera się ludziom normalność nawet tam, gdzie jeszcze mogłaby pozostać. Po owocach... te owoce nawet nie są złe czy trujące, są po prostu niesmaczne i odstręczają.
paweł2020.12.14 7:15
A mój synek zapytał, ciekawe czy na Wielkanoc będzie PIRAMIDA ?
Polak2020.12.14 23:01
Trzeba trzeźwo odpowiedzieć. Żadna piramida! Jesteśmy katolickim narodem... Dlatego na Wielkanoc zobaczysz jajka, kurczaczki i zająca ;)
paweł2020.12.14 6:57
Mam nadzieję, że jest to alegoria i pomysł na przemyślenie tematu- gdzie dziś rodzi się Jezus? Mam nadzieję, że usłyszymy logiczne wytłumaczenie takiej koncepcji świąt. W innym razie to będzie kolejny taki kwiatek tego pontyfikatu!
B.2020.12.14 6:55
Co ta szopka ma wspólnego z Ewangelią św. Łukasza (2, 1-12) ? Oto jej fragmenty:"W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. [...] Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: ZNAJDZIECIE NIEMOWLĘ, OWINIĘTE W PIELUSZKI I LEŻĄCE W ŻŁOBIE". Prosty i jasny opis. Jak można pakować do szopki sztukę grecką, sumeryjską i egipską, związaną z pogańskimi wierzeniami? Kosmonautów czy kosmitów? Szopka to ilustracja Ewangelii!!!!!! Więc Bergolio dalej walczy z 1 Przykazaniem:" Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną". Ta szopka to kontynuacja kultu paczamamy, wypaczanie przekazu ewangelicznego. Boże Miłosierny, jak długo będziemy cierpieć zgorszenia, które dziś przychodzą ze Stolicy Apostolskiej?
Zawi2020.12.14 23:06
Ta szopka ma z Ewangelią wciąż więcej wspólnego niż turoń, bałwanek, orzeł i perska kopuła z flagą
Slava2020.12.14 6:47
Moze, to jest szopka,dla niegrzecznych dzieci..., chyba kazde ucieknie z predkoscia wiatru. dawniej,to dzieci przychodzily zobaczyc i pozdrowic Dzieciateczko-Jezuska Malenkiego...wrzucic monete Aniolkowi i cieszyc sie skinieniem glowy...a teraz,to niby jak wytlumaczyc latoroslom....?
Slava2020.12.14 6:35
HANBA...!!! Chcemy normalna stajenke...!!! Taka ,jak byla ponad dwa tysiace lat temu...!!! Stajenka to: zlob...,zwierzeta..., siano...bieda...!!! To jakas kpina=PROFANACJA...!!!
Zawi2020.12.14 23:09
I to rozumiem. Ale trzeba zacząć od siebie, czyli m.in likwidacji tzw szopki krakowskiej (zaprzeczenie biedy) oraz wszechobecnych u nas motywów śnieżnych (zaprzeczenie Betlejem pod palmami). A poza tym - tam nie była szopka a grotka. Drewno używano dla budownictwa mieszkalnego
romak2020.12.14 0:27
Obrzydliwa szopa , trzeba mieć coś abderyckiego w głowie , albo być antyCH.
Anonim2020.12.13 23:36
Tzw "sztuka" wspolczesna
B.2020.12.14 7:00
To nie współczesna, a z lat 60 XX wieku, okresu rewolucji marksistowskiej 1968 roku. Naprawdę, trzeba mieć zło w głowie, żeby Plac św. Piotra ozdobić na Boze Narodzenie taką atrakcją!!!!
103-6662020.12.13 22:02
https://www.fronda.pl/forum/co-wyladowalo-przed-domem-jaroslawa-kaczynskiego,103666.html
6662020.12.13 21:51
PAPIEŻ (W TYM ZNAKU DOPIERO NADEJDZIE) Ten JEST DOPIERO PRELuIDIUM - przygotujmy się .....................
RZĄDY 6662020.12.13 21:39
CZy w WAtykanie tez soros rządzi, na to wychodzi. prawodopodobnie Franciszek ma przykazane jak nie będzie tak robił jak 666 chce to zostanie zgładzony tj JP I
Za rok szopka będzie inna, a my jacy będziemy?2020.12.13 20:49
Tak, bo najważniejszą rzeczą podczas Świąt Bożego Narodzenia jest szopka. A mnie się wydaje, że najważniejszy jest sam Solenizant i to on powinien na nowo narodzić się w naszych sercach i tam pozostać, bo tylko to uzdatnia nas do bycia dobrym i prawym człowiekiem. Powoduje, że nasza wiara nie jest fasadą, która opiera się o rzeczach nieistotnych, a wręcz szkodliwych dla naszej relacji z Solenizantem i bliźnimi.
B.2020.12.14 6:37
Szopka jest ważna. Wiedział o tym już św. Franciszek, który zbudował pierwszą szopkę. Oskarżasz św. Franciszka o szkodliwe działanie? Szopka jest ściśle związana ze Świętami Bożego Narodzenia, zupełnie inaczej niż bałwanki, renifery czy nawet choinka, które dziś dominują, nie mówiąc już o obżeraniu się czy kulcie prezentów. Szopka odsyła do Świętej Rodziny, co dziś, w czasach ataku na rodzinę, jest szczególnie ważne. A obecna szopka watykańska to karykatura rodziny, świadomie czy nieświadomie wpisuje się w atak na nią; dlatego jest to bardzo bolesne. W każdej szopce centralną postacią powinien być CHRYSTUS i to żaden sposób nie przeszkadza, a raczej pomaga, żeby narodził się w naszych sercach. Natomiast wszystkie dziwaczenia na temat szopki, wszystkie maszkary i dodatki, nawet atrakcyjne, odwracają uwagę od CHRYSTUSA i dlatego nie powinno ich być. Szkoda, ze Watykan tego nie rozumie, a już naprawdę jest straszne, jeśli świadomie buduje się karykaturalną szopkę.
Monika2020.12.13 20:31
Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami jeżeli jesteś zainteresowany napisz do mnie na : http://panieonline.pl/monia89
-WAŻNE2020.12.13 20:08
nie chodźcie na msze św z Tym "pseudo papieżem" to heretyk on nigdy nie pozdrowił Pana Jezusa ---- podczas modlitwy Anioł Pański. Trzeba go zignorować i jego przewrotną treść MSZAŁU RZYMSKIEGO, którą popisał 15 10 2020 r. i która wprowadzana jest w niektórych kościołach ------ LIKWIDUJE PRZEISTOCZENIE. -------- rozpowszechniajcie tą ważną informację o LIKWIDACJI przez niego PRZEISTOCZENIA i zmianę czytań we Mszy św. zainteresujcie się tym
Zawi2020.12.13 23:23
No - świadkowie jehowy od dawna ostrzegają... ;)
matis892020.12.14 0:04
Nie prawda, rozmawiałem z nimi i dla nich Bergoglio jest fajny, a jadą po katolickich poprzednikach Bergoglio.
SZATAN-6662020.12.13 20:00
w NATARCIU - ZROBI KPINY Ze ZŁÓBKA ----------------- SKANDAL. NIECH PRZEKAŻĄ TEMU MASONOWI - ZEBY NIE OBRAŻAŁ BOGA
Olej - Po 11... Agnieszka2020.12.13 19:55
Ty głupi stary chüju żydowski! Męczy cię starość? Sam jak kütas siedzisz i nie wiesz co z sobą zrobić? Nudzi cię własny "tanaka shitshow"? Pozostało ci tylko pierrdolenie w kółko to samo. Tough shit jew motherfucker! You can run, but you can't hide, you dumb as fuck kike!
Han2020.12.13 19:40
Franciszek to czystek krwi liberał ,więc to mu nie preszkadza. Parodia i kpina ze świętości i symboli. Nisko upada Kościół który na wszystko się godzi.
Agnieszka2020.12.13 19:18
O Boże! Nie sądziłam, że to możliwe, ale na takim diabolicznym tle to Trzaskowski ze swoimi muzułmańskimi pocztówkami w stylu socrealizmu rośnie w moich oczach.... Wysłać go na ratunek Watykanowi! Czy tam nikt nie zatwierdza projektów czy Franciszek to tak się covida boi, że satanistów chyba zatrudnił do tej szopki, żeby odstraszyli ludzi (zwłaszcza rodziny z dziećmi) od przyjścia w święta do Watykanu.
Polak2020.12.13 18:47
Co dla jednego jest złotem, dla innego jest błotem Ta szopka i tak jest bardziej akceptowalna w Watykanie, niż np. góralska - z diabłem, Żydem i rogaczem. A szopki krakowskie? Co mają przedstawiać? Pałac Kultury?
Beno2020.12.13 18:46
Wszystko zostało dopasowane do sytuacji pandemii i kryzysu kościoła. Nie czas na piękności. Oby jeszcze tam nie ustawili "pachamame" i zaczęli się kłaniać bożkowi. Takie, smutne , czasy również i w kościele.
Tadek R2020.12.13 18:17
Najlepsza szopka byla ta smolenska z Tupolewem.
Anonim2020.12.13 18:19
Z Kaczyńskim nadal przypiętym w foteliku dziecięcym ;)
Anonim2020.12.13 18:21
Uj patrzaj... niewykluczone że najlepsiejsza by była jakbyś to Ty tam się znajdował. Niewykluczone, że byłoby to z pożytkiem dla osiągnięć intelektu ludzkiego...
B.2020.12.14 7:08
Jakim trzeba być łajdakiem, żeby wypisywać takie teksty? Obyś się opamiętał tadziu, bo Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy i za wyśmiewanie bólu i nieszczęścia innych ludzi na pewno odpłaci łajdakom wcześniej czy później. Nie zasługujesz tadziu na miano człowieka.
Karol - człowiek, który był koniem2020.12.13 18:11
Nic dziwnego. Absolutnie wszystko co wyszło z Watykanu jest obrzydliwe.
Anonim2020.12.13 18:18
Wiem, wiem... Świadkowie Jehowy som solom ziemi...
Jan Paweł Parówa2020.12.13 18:20
Katolicy natomiast nie potrafią nawet pisać w ojczystym języku.
Anonim2020.12.13 18:22
Katolicy potrafią, natomiast tacy jak Ty prostych tekstów nie rozumiejom i dlatego dla nich pisownia musi być specjalnej troski.
Anonim2020.12.13 18:24
Ps. Myślisz, że swoimi wypocinami robisz komuś, prócz sobie samemu, krzywdę? Tak, tak wszyscy kiedyś pomrzemy...
satanista2020.12.13 18:09
mamy w tym swój ukryty cel :)
Lucyferianin2020.12.13 18:29
Cichutko, my też tam swoje dołożyliśmy :)))))
bz2020.12.13 17:53
Patrząc na tę szopkę dochodzę do wniosku, że Watykan obrał kurs na New Age. Do czego to doprowadzi?
Zawi2020.12.13 23:28
Jasne, jasne... tylko to pojęcie było modne pół wieku temu i jeśli Watykan taki kurs by obrał, to chyba przez wybór papieżą zza żelaznej kurtyny
Gryf2020.12.13 17:36
Jaki papież taka szopka. Czy może to zresztą dziwić po kulcie matki Pachamamy? Ta szopka nie jest paskudna. Ona jest satanistyczno - okultystyczna.
Anonim jak wszyscy tutaj.2020.12.13 17:26
Ileż tu wielbicieli Bergoglio... Jakiś czas temu rozmawiałem z pewną zakonnicą. No, "papież Franciszek" cudowny jest, i prawie mnie "zadziobała" jak jej powiedziałem, że nie uznaję go za papieża tylko Benedykta XVI. Ale jak się jej zapytałem - cytując zresztą wypociny masońskiego "pontifexa" - czy czytała jakiś dokument wysmażony przez tego apostatę to zmieniła temat...
Anonim2020.12.13 18:12
Mój ty tytanie intelektu! Zaorałeś sobie podobną katolicką idiotkę! Brawo! Wy katole naprawdę jesteście zjeeebani :)
Anonim2020.12.13 18:16
Twoja logika przerasta możliwości mojego pojmowania, miszczu...
Spalić wszystkie kościoły2020.12.13 18:21
Opowiedz koniecznie jak ci Paetz wchodził ze starym do wanny.
Anonim2020.12.13 18:26
Uj, uj, ażeś błysnął... Zresztą tacy jak Ty nie potrafią nic innego niż malować sobie błyskawice. To cały Wasz poziom intelektualny. No i jeszcze krzyczeć: "wyp...".
Anonim2020.12.13 18:49
Toteż wyp***** katolicki wsioku
Waldemar2020.12.14 10:37
Proszę Moderatora - o usunięcie tego wpisu z gwiazdkami. To nie nasz krąg kulturowy. Pozdrawiam.
Dndhd2020.12.13 16:40
Okropne, czy do tego szalonego, niepewnego, tragicznego roku jeszcze na sam koniec szopka bożonarodzeniowa taka udziwniona! Cyrk ! Katolicy powinni trzymać się tradycji ,
Anulka2020.12.13 16:20
Ta szopka celnie oddaje brzydotę moralną i sztuczność Świata Anno Domini 2020. Bardzo mądre posunięcie Watykanu choć może niezamierzone.
Anonim2020.12.13 15:39
Mnie się też taka szopka nie podoba , wolę te wcześniejsze . Siła tradycji . Ale rozumiem co papież chciał przez tę szopkę ludziom powiedzieć . Szkoda fatygi . Nie zrozumieją . Na to trzeba ogromnej wiedzy , pracy nieraz ponad siły , nieugiętego Ducha i miłości do Boga .
Józef2020.12.13 15:34
Jakie tutaj piękne życzenia świąteczne na Frondzie dla Papieża Franciszka. Może jakiś dziennikarz z Frondy zbierze je w całość i wyśle Papieżowi.
matis892020.12.13 15:25
Bergoglio chyba chce nam powiedzieć że Jezusa nie urodziła Maryja Dziewica tylko zesłał go kosmiczny demon w stroju astronauty, tzw. Starożytni Kosmici.
ryszard2020.12.13 15:58
Paskudne, to jest opluwanie autorytetów. Jeśli tego paskudztwa nie dostrzegasz to jak możesz oceniać cokolwiek.
ryszard2020.12.13 15:17
To fakt, że dla każdego bazarowego tandeciarz ta szopka może być "paskudna" (przecież bez żadnych: złotek, sreberek, koron, et cetera). Tyle tylko, że jest niej głębokie przesłanie - żyjemy właśnie w erze przed kosmicznej, ale to nie może zmienić niczego z czym przyszedł do nas Jezus Chrystus ("niebo i ziemia przeminą ale słowa moje nie przeminą").
Jan2020.12.13 14:53
To wygląda jak...scenografia "Gwiezdnych Wojen", ale nie potępiałbym w czambuł, na te figury przyjemnie się patrzy. Szopka na Placu powinna być klasyczna, ale wysokiej próby sztuki.
Rzymianin2020.12.13 14:43
Te słupy nie są nowoczesne, ale wsteczne. Przedchrześcijańskie. Porównajcie np. pomnik światowida znaleziony w rzece Zbrucz. Sztuka przedchrześcijańska - pierwotna - prymitywna wytwarzała takie idole i bałwany.
Antek z Czerniakowa2020.12.13 14:43
A że te barany nie tęczowe, a gdzież te bose nieszczęsne geje, a te sponiewierane arabskie uchodźctwo co to do Jezusika z meczetami śli ???, Cosik za bardzo tamte franciszkowe parobczaki nie dopatrzały porządku ....
Waarnemer2020.12.13 23:02
W przyszłym roku pewnie będzie tęczowy brodaty nachodźca pozdrawiający Pachamamę i demona Allaha...
Val2020.12.13 14:42
Wg Bergolia to ma być ten ZNAK NADZIEI na nadchodzący rok. Lepiej zróbcie spowiedź życia i trzymajcie się mocno !!!
Polak katolik2020.12.13 14:21
Papiez Franciszek czyli pan Bergoglio modernizuje, deformuje juz chyba wszystko, nawet szopki Bozonarodzeniowe. Modlmy sie o nasz Kosciol!. Polecam na Youtube- o. Pelanowski Czy papiez Franciszek to heretyk https://www.youtube.com/watch?v=ZjRUuP_5Vr0&t=131s oraz ks. Glas Kosciol na Manowcach https://www.youtube.com/watch?v=wF8-PBM_IyI&t=2609s
Skrzypek na dachu2020.12.13 14:21
Prawdziwy Papiez to Benedikt XVI uzurpator Franciszek to globalista .
GIZD2020.12.13 14:20
Święty Franciszek dostanie zawału w niebie.
Ale całe2020.12.13 14:19
chrześcijaństwo to Egipt, Sumer i greka więc o co chodzi? A jak widzę szopkę zasypaną śniegiem to mi się śmiać chce.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.12.13 14:04
nie-ludzkie to są pedofilne klechy pyerdolące dzieciaki na plebaniach!
B.2020.12.13 13:57
Co za ohyda! Wygląda jak nieudolna satyra na szopkę Bożonarodzeniową. Wyśmiewanie sie z tradycji zapoczątkowanej przez św. Franciszka. Przyszło mi na myśl, że pasowałby do tej bluźnierczej szopki jakich szkielecik z rur w żłóbku (przebacz mi, Boże!). Ciekawe, co mamy tam w żłóbku, jak sparodiowano Boże Dzieciątko. Jak długo bedziemy jeszcze cierpieć przeniewiercę na Tronie św. Piotra, który nam teraz, w ciężkim czasie pokazuje maszkarony zamiast Świętej Rodziny.Kpi sobie z Bożego Narodzenia, czy co?
Dedal2020.12.13 13:57
Za kosmitą stoi diabeł..super Anioł w stylówie " Hans Giger poziom przedszkole" ...rewelacja Postacie jak pogańskie idole, falusowate kołki,...mjodzio tylko co to ma wspólnego z Urodzinami Chrystusa???????????????
Vik2020.12.13 13:45
Cały obecny świat ,a przynajmniej jego duża część to obecnie "szopka" dlatego i ta watykańska jakoś specjalnie mnie nie zdziwiła powiem więcej;spodziewałem się czegoś podobnego lub w tym stylu. stary świat odchodzi przychodzi nowe i niekoniecznie lepsze. Tradycyjne; Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.
B.2020.12.13 14:06
Nie cały świat!. Prawdziwi katolicy trwają w wierze, wielu umiera za Chrystusa. A przeniewiercy i gorszyciele otrzymają od Pana Boga to, na co zasłużyli, wcześniej czy później.A poza tym są to maszkarony z lat sześcdziesiątych XX wieku, czyli z czasów marksistowskiej rebelii 1968 roku. Niedzisiejsze! Ale parodia Świąt Bożego Narodzenia widocznie Bergolio odpowiada.
LOL2020.12.13 13:43
Spalić szopkę razem z heretykiem Bergoglio!
kapax2020.12.13 13:43
Jeszcze umieścić tam geja lesbije i flagę LGBT i wszystko będzie wporzo
matis892020.12.13 13:38
To kontynuacja kultu demona pachamamy, biblijnej Ohydy Spustoszenia przez Bergoglio Fałszywego Proroka Nie Katolika. Mamy tu nawiązanie do indiańskich pogańskich totemów z dodatkiem Gwiezdnych Wojen.
Waarnemer2020.12.13 23:11
Ohyda spustoszenia będzie jak zlikwiduję Mszę św. lub zamieni ją na coś co tylko przypomina Mszę.
matis892020.12.14 0:11
Stopniowo Bergoglio już to robi od dawna aż w końcu Eucharystia zostanie nazwana pamiątką po Jezusie, a nie Jego ofiarą, ciałem i krwią.
matis892020.12.13 13:28
Po prostu Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik wystawił szopkę w stylu masońskim. To typowe i w stylu masona Bergoglio Oszusta.