Mass w sprawie reparacji: Przekazaliśmy znacznie środki na rzecz Polski - zdjęcie
20.02.21, 20:49fot. yt/phoenix

Mass w sprawie reparacji: Przekazaliśmy znacznie środki na rzecz Polski

55

Arkadiusz Mularczyk pod koniec stycznia 2021 złożył pismo podczas sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE), w którym podkreślił, że pomimo faktu zakończenie II wojny światowej już ponad 80 lat temu obywatele Polski „nie mają żadnej prawnej drogi - na gruncie prawa polskiego, niemieckiego czy międzynarodowego - dochodzenia roszczeń sądowych przeciwko państwu, które naruszyło szereg wartości, np. prawa do życia, własności czy godności”.

Mularczyk zadał też pytanie pod adresem szefa niemieckiego MSZ:

- Czy nie uważa pan, że nowoczesne demokratyczne Niemcy powinny podejść do rozwiązania tego problemu w sposób uczciwy i zgodny z prawem?

- W odniesieniu do odszkodowań za zniszczenia wojenne międzynarodowe prawo humanitarne przewiduje jedynie roszczenia między państwami, a nie roszczenia z tytułu reparacji składane przez osoby fizyczne – oświadczył w odpowiedzi minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.

Mass podkreślił, że Niemcy uznają swoją odpowiedzialność krzywdy wyrządzone ofiarom II wojny światowej, a w jego opinii Niemcy „stworzyły szereg środków prawnych i pozaprawnych dotyczących odszkodowań indywidualnych, na podstawie których do tej pory wypłacono łącznie ponad 78 mld euro”.

- Niemcy przekazały również znaczące środki na rzecz Polski z tytułu odszkodowań za niesprawiedliwości narodowosocjalistyczne - stwierdził także.

Odnosząc się do odpowiedzi szefa niemieckiego MSZ, Mularczyk stwierdził, że Mass „nie odpowiedział na kluczową część pytania dotyczącą prawa do ścieżki sądowej”.

Pieniądze od Niemiec według Massa zostały już przekazane m.in. na:

- 140 mln marek niemieckich dla ofiar eksperymentów medycznych,

- 1,3 mld marek niemieckich w zakresie ubezpieczeń społecznych,

- 500 mln marek niemieckich dla Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”,

- 15 mln euro na świadczenia emerytalne wypłacane przez Jewish Claims Conference (JCC),

- 979 mln euro wpłat Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość” dla byłych polskich robotników przymusowych.

 

mp/pap/wpolityce.pl

Komentarze (55):

linus2021.02.21 23:23
Zapomniał powiedzieć jak znaczne środki przeznaczyły Niemcy na rzecz Polski. A były to: 62 dywizje Wehrmachtu, 4 brygady, 10.000 dział, 2.700 czołgów, ponad 1.300 samolotów. Do tego postępujące razem z nimi i pracujące z pełnym poświęceniem dla Niemiec jednostki zbrodniarzy z Einsatzgruppen, mordujące Polaków na miejscu i bez pardonu wg wcześniej przygotowanych czarnych list. To wszystko zostało rzucone "na rzecz Polski" w zdradzieckim, bezwzględnym i podłym ataku 1 września 1939 roku. Przez kolejne 6 lat trwało jej doniszczanie i dorzynanie, przez kolejne 50 - wywołana przez to sowiecka totalitarna okupacja. W sumie pięćdziesiąt parę lat eksterminacji i okupacji przez dwóch sojuszników - Niemcy i Rosję. I dziś jakby nigdy nic przedstawiciel "demokratycznych" Niemiec twierdzi, że nie ma sprawy. Panie Maas, otóż jest sprawa wielka jak zburzona Warszawa, jak spalone setki miast i wsi, wielka jak 6 milionów ludzi, których zabiliście i których pamięć dziś staracie się zabić. Ale my Polacy nie zapomnimy, Sprawa jest i będzie!
man.of.Stagira2021.02.21 19:31
Wydatki, WYDATKI, wydatki. Wehrmacht, Budeswehra, Luftwaffe no i te obozy koncentracyjne, Einzatzgruppen, co i rusz powstania, ich tłumienie. // Same koszty mamy w tej Polsce..
ja2021.02.21 19:19
wybrali do tej roli dobrego aktora. Nie wygląda jak typowy niemiec, który przed chwilą ściągnął mundur z piorunem SS. Ten wygląda na wystraszonego, łagodnego i nie rozumiejącego nieporozumienia. Tylko te obrazy skradzione przez jego dziadka wciąż wiszą na ścianach domu przy trofeach pomordowanych. No ale mydła z ludzi już się chyba zapas wyczerpał?
Anonim2021.02.21 18:52
Że mu łeb nie spadł jak to mówił potomek BANDYTÓW, ZŁODZIEI, MORDERCÓW !!!!!! SZWABSKA SWOŁOCZ !!!! Dass sein Kopf nicht abfiel, als der Nachkomme der BANDITES, DIEBE, MORDE sagte !!!!!! SZWABSKA SWOŁOCZ !!!!
Czego można się spodziewać2021.02.21 13:13
po bękarcie potomku odwiecznych morderców ,gwałcicieli, złodziei ,
Polexit2021.02.21 12:45
Słuchaj Mass, nie oddaliście mojej rodzinie za zrabowanie mojemu dziadkowi 3 mlecznych krów, 2 koni pociągowych , kilka tuczników, niezliczonych kur i indyków + inne płody rolne (zboże, kartofle, cebula i in.), za spalenie stodoły ze zbiorami i podstawowymi prostymi maszynami: kierat, wialnia i in.), liczne kradzieże. I najważniejsze: nie sposób wynagrodzić za ścięcie na gilotynie w Sztuthofie dwóch braci mojej babki, którzy nie mieli jeszcze '30!!!!!!!!!!!!! O czym ty potomku bandytów mówisz?
Anonim2021.02.21 12:08
Wreszcie PiS się zdecyduje, co zamierza z od Niemiec osiągnąć? Ile można coś bąkać pod nosem? To ośmiesza nie tylko PiS, ale co ważne, Polskę i Polaków? także tych pracujących na dobrą opinię w Niemczech?
Anonim2021.02.21 9:58
dO ROSZCZEŃ NALEŻY DOLICZYĆ ZNISZCZENIA JAKICH nIEMCY DOKONALI PRZEZ WYMUSZENIA NA POLSCE LIKWIDACJI CAŁYCH GAŁĘZI PRZEMYSŁU PRZY PRZYJMOWANIU POLSKI DO UNII I STERUJĄC RZĄDAMI PO-PSL TUSKA-PAWLAKA
oficer LWP2021.02.21 10:19
pisowskich bredni ciąg dalszy
edek2021.02.21 11:05
Do roszczeń można doliczyć zniszczenia jakich dokonano w mózgu "oficer LWP" tych strat nie da się już naprawić.
Historyk2021.02.21 10:45
DO ROSZCZEŃ NALEŻY DOLICZYĆ ZNISZCZENIA JAKICH polacy dokonali na tak zwanych ziemiach odzyskanych
linus2021.02.21 23:32
Polacy? To Polacy zburzyli Wrocław, Głogów etc.? To Polacy wywieźli całe fabryki z Ziem Odzyskanych? Coś ci się nacje pomyliły. Kiedy ostatni z tych "wyzwolicieli" wyjeżdżali z tych ziem w latach '90-tych zostawili tylko smród, skażone poligony i sterty śmierdzących onuc. Wszystko inne, co dało się wywieźć, nawet stare poniemieckie kable i gniazdka z koszar wyrwali i wywieźli, swołocz..
Agnieszka2021.02.21 9:54
I wszystko pewnie trafiło do polskich Żydów a oni uwłaszczyli się na polskiej gospodarce, doprowadzili ją do ruiny, uzależniają od siebie i kradnąc ile wlezie
SzaryCzłowiek2021.02.21 9:43
Zgadza się.Niemieccy niewolnicy w ramach odszkodowania otrzymali on Niemca jakies 100 marek każdy.
to już Polin2021.02.21 9:21
pisiory rzucili temat zastępczy bo pod jego przykrywka robią kolejny geszeft sprzedając Polskę żydom
Nowak ze WSI2021.02.21 9:03
Jak świat światem, Niemiec dla Polaka nie będzie bratem.
Anonim2021.02.21 9:25
Komunistyczna propaganda. Wrogiem polskości jest Rosja! Niemcy to potęga gospodarcza, nie gryzie się ręki która karmi. Za PRL to Niemcy przysyłali nam paczki. A teraz pozwalają zarobić u siebie na życie dla polskich rodzin. Polacy nie mają szans na godne życie w Polsce. Nie przypadkiem tak wielu Polaków szuka chleba u Niemca. Bądźmy wdzięczni że pozwalają nam pracować u siebie i godnie płacą polskim robotnikom i pomocom domowym. Kibicujmy Niemcom, niech się pomyślnie ich Ojczyzna rozwija, wtedy i my skorzystamy. Dziękujemy!
Marek2021.02.21 12:49
Anonim, chyba sobie jaja robisz. Niemcy najpierw zniszczyły Polskę grabieżami, wywózkami, bombardowaniami i mordowaniem inteligencji Polskiej a później wysyłały paczki ? Chyba tobie. Gdyby twoi władcy którym liżesz buty nie napadli na Polkę to żadnych paczek nie musieliby wysyłać. Mogą sobie je wsadzić. To że Polacy pracują w Niemczech to nie jest żadna łaska. Za darmo tam nie pracują. Gdyby nie polscy pracownicy to niemiecka gospodarka miałby poważny problem bo nachodźcy nie chcą starym niemcom podcierać tyłków ani zbierać szparagów. Więc nie bredź. Jak wypłacą reparacje to żaden Polak już tam jeździć i się płaszczyć nie będzie musiał
Bożena2021.02.21 8:09
Te środki trzeba nazwać po imieniu. Zacznijmy od agentów, kłamców i oszustów. Pospolicie, te środki nazywają się trującymi. Duch nazistów przemawia przez niektórych rządnych władzy nad światem ode-rwańców od prawdy.
Anonim2021.02.21 7:59
Niemcy owszem wymordowali dużo Polaków ale jeszcze więcej Żydów! Dużo większe pretensje powinnismy mieć do ruskich! Oni zabrali nam pół kraju i oni ciemiężyli przez pół wieku!!! A dzięki Niemcom dziś Polacy mają szansę na godne życie! Miliony Polaków robi u Niemców, Polki opiekują się starszymi osobami, Polacy pracują na budowach. Nie kąsa się ręki która karmi! Gdy polski rząd gnębi Polaków uciskiem podatkowym, drożyzną, gdzie Polacy mają szansę się schronić i zarobić na swoje rodziny? No właśnie. U Niemców! Powinniśmy być wdzięczni sąsiadom za tę możliwość! Dziękujemy!
oficer LWP2021.02.21 9:27
dlaczego pisowski cymbale i nieuku nie napiszesz, że o tym jaki kształt będzie miała Polska, jakie ustalono strefy wpływów w Europie po wojnie ustalili na konferencji w Teheranie w 1943 roku prezydent USA, premier Wielkiej Brytanii i Stalin a następnie potwierdzili to na konferencji w Jałcie w 1945 roku, Stalin sam nic nie zrobił, Stalin w tej kwestii miał tylko 33% głosu a pozostałe należały do USA i Wielkiej Brytanii i do nich pretensji nie masz? historii uczyłeś się z tvPIS-u i na spędach pisowskich kacyków partyjnych?
Anonim2021.02.21 9:44
Posłuchaj komuchu.Dziś Polacy zarabiają u Niemców. A co do zaproponowania ma Rosja? Samogon, słonina, wiochy z błotnistymi drogami a jak się nie podoba to kula w łeb? Dziękuję. Wolę Niemców.
oficer LWP2021.02.21 9:59
a na jakiej podstawie Rosja musi ci pisowski cymbale cokolwiek proponować? 5 lat rządów obłąkańców smoleńskich bardziej zryła ci mózgownice niż 45 lat socjalizmu, to co wydarzyło się w Teheranie i Jałcie mózg już nie przyswoił? za trudne?
Maria 742021.02.21 11:34
A Ty oficerze LWP czemu obrażasz innych kto tak przezywa to się sam tak nazywa. Tyle masz wspólnego z oficerem ile ja z baletnicą - marzenia.
Marek2021.02.21 13:05
Anonim, zdejmij brudne gacie z twarzy i przejrzyj na oczy. Gdyby nie niemcy to rosja by Polski nie zaatakowała w 39'r. Ribbentrop-Mołotow poczytaj sobie o tym. Niemcy łachy Polakom nie robią że pozwalają im u siebie pracować. Polacy pracują wydajniej i za psie pieniądze w porównaniu do niemiaszków z których wielu za te parę ojro nie chciałoby się nawet schylać. Gdyby wszyscy Polacy wyjechali teraz z nimiec to gospodarka niemiecka znalazłaby się w poważnym kryzysie. I napiszę jeszcze raz, to że dzisiaj Polacy jeżdżą tam robolić a nie pracują w Polsce to wina głównie samych niemiaszków, którym zachciało się napadać na Polskę i to dwa razy. I i II wojna światowa. Rozgrabili cały kraj i co tylko się dało wywieźli do Rzeszy a resztę spalili. Np. zamek Królewski w Warszawie. Ale ty liż dalej rowy swoim niemieckim panom bo tylko do tego się nadajesz
bagażowi z Moskwy2021.02.21 7:27
charoszyj dowcip
Heintz Kartofeln mit Wurst2021.02.21 7:17
spreche ciężkie dowcip szwabski - bauery ze śmiechu się zwijają
zibi2021.02.21 4:58
typowa teutonska buta ,nic nie oddali i nie maja zamiaru oddac zreszta jak mozna wycenic zycie milionom pomordowanych
opty2021.02.21 4:01
Mama za 5 lat pracy u bałera niemieckiego otrzymała roczną polską pensje w latach 1980. Była tam z Babcią i 8 rodzeństwa. Wysiedlona siłą w 1939 i powrót w 1945.....
Prawda2021.02.21 3:27
Hitlerowcami byli i pozostaną.
Marcin2021.02.21 3:18
Sporo nam przekazali... jednak więcej ukradli lub zniszczyli. Warszawę wyburzali nie podczas walki ale przez urażoną ambicję. Jako rekompensatę powinni zburzyć Berlin.
Zatroskany2021.02.20 22:47
Jak zwykle Niemiecka chemia, tym razem znowu mydlenie oczu,
Grizzly2021.02.20 22:38
No to OK ale macie jeszcze do oddania ok. biliona Euro!
Grizzly2021.02.20 22:40
I tu zgoda na 100%. Po mimo z ukradłeś mi nicka.
Z tym że "po mimo" piszemy inaczej2021.02.20 23:43
j.w.
Grizzly2021.02.21 7:39
Won od mojego nicka, gdy ja byłem już na tym forum ty zapewne o nim jeszcze nie słyszałeś!!
Sandra2021.02.20 22:37
Ten facet ma poważną minę a przecież żartuje. Wy psia mac od Massow będziecie płacić za morderstwa, rabunek, w milionach a rabunku w miliardach. Będziemy się domagać do końca życia ostatniego POLAKA.
kgb2021.02.21 9:55
czyli jak zabiją ostatniego Polaka to problem przestanie istnieć, gratuluję pomysłu
kapitan NKWD2021.02.21 19:25
Nie da rady my próbowali z dziadziom hitlerem.
Urszula2021.02.20 22:26
Niemcy dały Polakom ochłapy na waciki...
p2021.02.20 22:20
Bestie niemcy
Dzięki "Fundacji polsko-Niemieckie Pojednanie"2021.02.20 22:08
onegdaj błyszczałem na osiedlu jako jedyny posiadacz stacji LDW Super 2000 do małego Atari więc mi tu Mariusz nie pitol, że to "wg Massa"
Kiemlicz2021.02.20 22:39
Mierzysz miara kupca życie ludzkie i rabunek? Żebyś qrwo udławił tym co made in germany.
Po pierwsze nie lajkuj własnych postów2021.02.20 23:40
po drugie stacja LDW była wyprodukowana przez firmę założoną przez cebulaka: https://en.wikipedia.org/wiki/Logical_Design_Works
Anonim2021.02.20 22:08
Co ten gefrajter Kugel z czterech pancernych bredzi
...2021.02.20 22:05
Niemcy pokażcie dokument przelewy tych pieniędzy na konto budżetu państwa.
...2021.02.20 22:02
Polsko Niemieckie pojednanie od lat 1990 tych pobudowało sobie w Polsce siedziby i utrzymywało swoich ludzi, a jedynie jakieś nędzne grosze wypłacili ludziom za roboty przymusowe na rzecz Niemiec.
Polak2021.02.20 21:51
Kiedy Niemcy oddadzą Arkonę i rejon Radegast? - https://www.cda.pl/video/5340975fd
swiat2021.02.20 21:57
jak oddamy slask i pomorze
chłopka2021.02.20 21:29
Reparacje by się Polsce przydały , ale Polacy by je roztrwonili lub rozkradli a więc mi na nich nie zależy . A Śląsk był solidnie zniszczony . Mam weselne zdjęcia swej rodziny z ruinami w tle . A to tylko była wieś . Pobliskie miasto legło w gruzach , wujek stracił życie przymusowo wcielony do Wehrmachtu . Rosja była tak samo zniszczona jak Polska . Czy też wystąpiła o reparacje ? Polska po przemianach zaczęła zwracać zawłaszczone przez PRL majątki . Zwłaszcza KK i Żydom . Reszcie nie , gdyż to była wyrobnicza biedota . Litwa , Ukraina , Łotwa , Estonia , Czechy , Słowacja są ponoć demokratyczne . Czy też pozwracali Żydom i kościołom zawłaszczone majątki ? To może dziać się tylko W Polsce . " Polacy " przejęli tzw. Ziemie Odzyskane , które nigdy do Polski nie należały . Mają Zagłębie Miedziowe które udostępnili Amerykanom . Mój znajomy mawiał , że polityka to największa k...a pod słońcem . Dlatego Słowianie się do niej nie pchają . A ktoś rządzić musi a więc rządzą ci , którzy mają do tego najmniej predyspozycji .
palkownik NKWD2021.02.20 22:43
A wy poliaczka chłopka czy czy nasza ? Wy tak dialiektycznie poniali a morzet wy nasza.
abcd2021.02.20 21:23
Niemcy ponoszą całkowitą odpowiedzialność moralną, a ofiary materialną. Tak Niemcy zmierzyły się ze swoją historią. Myślicie, że ten komentarz to tylko żart? Nie. To kwintesencja wypowiedzi Rolfa Nikela, byłego ambasadora Niemiec w Polsce: "Nie ma żadnej wątpliwości, że Niemcy ponoszą moralną odpowiedzialność za potworne zbrodnie w Polsce podczas II wojny światowej. (...) Kwestia reparacji wojennych jest już jednak prawnie i politycznie zamknięta. Nasze władze w Berlinie wielokrotnie to podkreślały".
YES2021.02.20 21:10
Ten Niemiec chce się wypchać trocinami. To co on wymienia to grosze przy tym jakie dewastacje ludzkie, zbrodnie i destrukcje Polski Niemcy nazistowskie dokonały na naszym narodzie. My wam Niemcom nigdy tego nie darujemy.
Ksiądz Grizzly2021.02.20 22:44
Czekamy na nasz Rzad. Czas na reparacje.
Grizzly2021.02.21 21:55
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka!