Loranty dla Fronda.pl: Doszło do uchybień ze strony policji  - zdjęcie
12.11.13, 11:58Dariusz Loranty (fot. Jakub Szymczuk/Wydawnictwo Fronda)

Loranty dla Fronda.pl: Doszło do uchybień ze strony policji

14

W przypadku dużych zgromadzeń, podczas których ludzie wyrażają swoje sympatie i poglądy polityczne, odpowiedzialność za zabezpieczenie spoczywa oczywiście na organizatorach. Ale proszę pamiętać, że to w żaden sposób nie zwalnia z odpowiedzialności za porządek publiczny policji. Organizatorzy odpowiadają za porządek w pewnym zakresie, „od – do”. Kierownik zgromadzenia nie ma praktycznie żadnego narzędzia, oprócz poinformowania policji, a jednocześnie ponosi odpowiedzialność za to, co się stanie. Było to oprotestowane niemal przez wszystkie organizacje społeczne w momencie tworzenia ustawy o zgromadzeniach publicznych (przypominam, z inicjatywy prezydenta).

W kwestii wczorajszych wydarzeń w Warszawie uważam, że doszło do rażących uchybień ze strony kierujących działaniami policji. W przypadku jakichkolwiek podobnych sytuacji, które mogą powodować wszelkiego rodzaju zamieszki, jak również prowokacje, policja zabezpiecza przemarsz takiej manifestacji wzdłuż całej trasy, ze szczególnych uwzględnieniem tych miejsc, gdzie może dojść do stracia z grupami protestujących czy manifestujących odmienne poglądy.

Polska policja umie zabezpieczać tego typu wydarzenia i robi to w sposób prawidłowy na przykład w przypadku tzw. kolorowych parad homoseksualistów. Podczas przemarszu wyrażających swoje poglądy w zakresie orientacji seksualnej, policja ustawia swoich funkcjonariuszy wzdłuż ulic i eliminuje wszelkie zagrożenia. Nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego na tak licznym zgromadzeniu (choć funkcjonariuszy było ponad trzy tysiące, i to dobrze, jak na polskie warunki, przygotowanej do takich działań), nie ustawiono policji wzdłuż przemarszu.

Oczywiście, pomijam obraz telewizyjny, który był ewidentną manipulacją i pokazywaniem zamieszek. Proszę zwrócić uwagę, że kiedy doszło do przepychanek na ul. Wilczej, ludzie uciekali stamtąd, kierując się w stronę Marszałkowskiej. Ktoś ich zaatakował, ale kamera tego nie pokazała! Pokazano jedynie przepychanki wewnątrz tłumu. Kamera widocznie nie odważyła się przemieścić w stronę centrum zajścia.

Dziwi mnie jeszcze sytuacja przy płonącej tęczy. Było tam wielu dziennikarzy, którzy rejestrowali zajście, ale także wielu funkcjonariuszy. I co? Żaden z nich nie był w stanie powstrzymać osób, które przeszkadzały strażakom w ugaszeniu pożaru? Mam nadzieję, że nagrania z monitoringu pokażą, jak przebiegała sytuacja na pl. Zbawiciela.

Not. MBW

Komentarze (14):

anonim2013.11.12 12:09
To w interesie reżimu pokazywać narodowców jako bandę ... stają się obrońcami porządku ... ich reżimowego porządku.
anonim2013.11.12 12:14
Niepotrzebnie remont tęczy został ukończony tuż przez marszem. Z nałożeniem kwiatów trzeba było poczekać ten jeden dzień. Chyba, że było to celowe działanie, bo można było spodziewać się, że tęcza znów zostanie zniszczona. Teraz środowiska dewiacyjne mogą łatwo zwracać na siebie uwagę i przedstawiać się w roli poszkodowanych i zagrożonych.
anonim2013.11.12 12:20
"Nikt nie był w stanie przewidzieć takiego zdziczenia." to już totalne pierdolenie. Straszyli Marszem przez rok!!!!!!! Teraz twierdzi że marne dwa incydenty jak na przemarsz 100000 ludzi i w tym ich prowokatorów to "zdziczenie" Sam pan jesteś zdziczały!
anonim2013.11.12 12:23
Narodowo-katolicki, religiancki umysł ma praktykę w odwracaniu kota ogonem, przewracaniu na nice, zakrzykiwaniu prawdy, wrzeszczenia: "Łapaj złodzieja." Nigdy im nic nie pasuje. Gadają, jak to kochają Polskę, ale nigdy nie czują się tu dobrze, zawsze jest coś nie tak. Nie może istnieć Polska, która by im odpowiadała. Bolszewia mentalna jest dziś najsilniejsza na prawicy. Bosak robi dziubek i mówi, jacy to ci narodowcy wspaniali i jak wiele wnoszą. Ale ja czekam, aż po tym ruchu zostaną tylko szaliki. Może kiedyś ci bandyci wydorośleją. Nic nie potrafią, są całkowicie bezużyteczni dla kogokolwiek. Ich jedyna rola to burdy i rozróby. A przy tym śmierdzą tchórzem.
anonim2013.11.12 12:25
Zgadza się nie chcieli ochrony, ale instytucje zawsze są chronione i tak było też teraz ... a tu ambasada Rosji została pominięta ... dlaczego? dlaczego czekała kamera TVN?
anonim2013.11.12 12:26
poczytajcie sobie swoje wpisy ... wypisz wymaluj totalniackie i faszystowskie... zgraja homosowieticus!
anonim2013.11.12 12:29
nie jest ale jest daniem swobody prowokatorom reżimu tusia.
anonim2013.11.12 12:40
@gammacrew A nie jesteś z ZOMO? Przecież nikt porządny nie pieprzy tak jak ty.
anonim2013.11.12 12:43
http://www.wykop.pl/link/1729060/policja-i-krzysztof-bosak-po-marszu-niepodleglosci-2013-11-11-2013/
anonim2013.11.12 12:49
Po co ingerować organizator zapłaci.
anonim2013.11.12 13:00
" "Barbarzyństwo. Nikt nie był w stanie przewidzieć takiego zdziczenia."" a podobno powtarza się co rok ... ktoś kłamie ....
anonim2013.11.12 13:53
Pan Sienkiewicz przyleciał z księżyca?
anonim2013.11.12 14:41
AirWolf nie przesadazj URM i inne urzędy na trasie były obstawione i był spokój ... dziesięciu policjantów przy wejściu i jest spokój nie ma prowokacji ...
anonim2013.11.12 19:16
Jakbym tam był policjantem, to jeszcze bym najchętniej podpalaczom podał ogień i tylko żałował stracić robotę... Widać Policja to nie cioty. W odbyt kochana tęcza...