Lego usunie "stereotypy płciowe" ze swoich zabawek - zdjęcie
13.10.21, 09:38Fot. Inna via Flickr CC 2.0

Lego usunie "stereotypy płciowe" ze swoich zabawek

8

Lego przeprowadziło ankietę, z której wynika, że zabawki Lego generują nierówne i restrykcyjne postawy wobec zabawy i przyszłej kariery. Koncern podjął zatem decyzję o usunięciu stereotypów płciowych ze swoich zabawek.

Lego zaniepokoił fakt, że chłopcy mniej chętnie niż dziewczynki angażują się w pewnego rodzaju zabawy.

Aż 71 procent badanych chłopców obawiało się wyśmiewania w razie zabawy „dziewczęcymi zabawkami”. Obawy te podzielali także rodzice chłopców.

-Rodzice bardziej martwią się, że ich synowie będą nękani niż ich córki za zabawę zabawkami związanymi z inną płcią. Ale chodzi też o to, że zachowania związane z mężczyznami są wyżej cenione społecznie. Dopóki społeczeństwa nie uznają zachowań i czynności zwyczajowo związanych z kobietami za tak samo cenne lub ważne, rodzice i dzieci będą im niechętni - powiedziała Madeline Di Nonno, dyrektor naczelna wykonującego badanie Geena Davis Institute on Gender in Media. Jej słowa zacytował brytyjski Guardian.

Wszystkiemu winne są szkodliwe stereotypy płciowe.

Badanie wykazało, że synowie byli zachęcani przez rodziców do sportu oraz aktywności związanych z naukami ścisłymi, córki zaś do tańca, pieczenia, przebierania.

- Te spostrzeżenia podkreślają, jak głęboko zakorzenione są stereotypy płciowe - powiedziała Geena Davis z wymienionego wyżej instytutu.

Lego poszło do Canossy i obiecało usunąć szkodliwe płciowe stereotypy ze swoich zabawek.

- Tradycyjnie Lego było dostępne dla większej liczby chłopców, ale produkty takie jak Lego Dots lub Lego City Wildlife Rescue Camp zostały zaprojektowane specjalnie tak, aby spodoba się chłopcom i dziewczętom - powiedziała dyrektor ds marketingu Julia Goldin.

Lego zrezygnowało już z podziału na zabawki dla chłopców i dla dziewcząt. Teraz zaś będzie zachęcać chłopców do korzystania z zabawek tradycyjnie dziewczęcych i na odwrót.

jkg/rp

Komentarze (8):

Anahu Yamito2021.10.14 15:42
Na szczescie sa podrobki. Ostatnio kupilem wnukom klocki pasujace do lego chinskiej firmy "megablocks". Zestaw to model ukradzionego przez zlodzieja samochodu sportowego i scigajacego go radiowozu policyjnego. Najciekawsze sa figurki - policjant jest bialy a zlodziej czarny. Chinczycy maja gdzies politpoprawnosc :)
Gaba2021.10.13 23:55
Prosze nie powolywac sie na rodzicow chlopcow chyba, ze po nazwisku. Klamczuchy,ze az smierdzi.
hehehe2021.10.13 12:55
Ale zyeby :-)
Zawi2021.10.13 12:20
Zamiast szukać "zamorskich smaczków" lepiej czynić refleksję na własnym podwórku. Mój syn jest w I-szel klasie. Hiszpański podręcznik wciąż ukazuje "stereotypwą płciowość" jest pirat, naukowiec, syrenka, królewna, tancerka flamenco... w polskim podręczniku już takich postaci nie znajdziecie - równe, bezpłciowe role: Kamil i Kamila w stroju kosmonauty i ani jednego przykładu typowe kobiecości lub typowej męskości
LEGO bullshit2021.10.13 11:56
Najgorzej jak ideologia komuś mózg zlasuje. Jeśli ma ktoś kontakt z szefostwem LEGO, to niech im ode mnie przekaże, że są imbecylami.
Anonim2021.10.13 11:37
Czyli firma Lego deklaruje, że będzie zaburzać rozwój psychoseksualny dzieci, deformując / fałszując komunikaty pozawerbalne jakie do Dzieci odbierają z otoczenia.
Jahu🐟2021.10.13 10:38
a wy lewe barany nie możecie znieść tego, że kobieta i mężczyzna są od siebie różni i mają różne predyspozycje, które w małżeństwie pięknie się dopełniają. wy chcecie, żeby facet udawał, że może karmić piersią a kobieta ma lać na stojąco do pisuaru.. a potrzebujecie tego po to, żeby grupka odchylonych od normy zboków mogła myśleć, że ich odchyły nie są odchyłami, tylko czymś normalnym.
Anonim2021.10.13 11:39
"Jak sobie mały Jaś wyobraża równość płci" - str. 12 - podręcznik dla klasy I szkoły podstawowej dla upośledzonych i opóźnionych w rozwoju.😁😁😁