Legenda francuskiego dziennikarstwa: Polska jest wyrzutem sumienia Europy  - zdjęcie
16.03.21, 08:00Fot. screenshot - YouTube (Instytu Spraw Obywatelskich)

Legenda francuskiego dziennikarstwa: Polska jest wyrzutem sumienia Europy

51

- „Jeśli jest na tym kontynencie jakaś oaza europejskości, to jest nią Polska. Tu są żywe wartości chrześcijańskie, tu żywy jest humanizm. Polska powinna być inspiracją, natchnieniem dla tych, którzy to wszystko zagubili” – mówił w rozmowie z tygodnikiem „Sieci” Bernard Margueritte, legendarny korespondent francuskich gazet w Polsce.

Parlament Europejski przegłosował wczoraj rezolucję, w której ogłosił Unię Europejską „strefą wolności LGBTIQ”. Działania europejskiej lewicy nie są jednak walką z dyskryminacją mniejszości seksualnych, ale walką o przyznanie im przywilejów właściwych rodzinie. Państwa Zachodu domagają się, aby w każdym kraju unijnym pary homoseksualne mogły zawierać związki analogiczne do małżeństw czy adoptować dzieci.

Wczoraj też polskie ministerstwo sprawiedliwości zaprezentowało projekt ustawy, która ma jasno zakazać adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Jak napisał minister Michał Wójcik, w ten sposób rząd walczy o to, aby Polska pozostała „wyspą normalności”.

W tym kontekście warto przypomnieć wywiad, jakiego w 2017 roku tygodnikowi „Sieci” udzielił Bernard Margueritte. Ten wybitny francuski dziennikarz i publicysta, który przez wiele lat był związany z Polską wskazywał, że nasz kraj jest oazą europejskości w Europie. Podkreślał, że to właśnie Polsce udało się zachować wartości przez wieki kształtujące Europę, dlatego Polska powinna dziś być przykładem i inspiracją dla zagubionych społeczeństw europejskich.

- „Polska nie umie pokazać, czym właściwie jest. Ale pamiętajmy też, że z drugiej strony pracuje potężna maszyna, ludzie tacy jak pani Anne Applebaum nie szczędzą sił. Trzeba cierpliwie tłumaczyć, wyjaśniać, prostować. Nie można żałować środków. Polska robi w tej sferze za mało. Także władze, prezydent, rząd muszą być bardziej aktywne, bardziej profesjonalne”

- podkreślał Margueritte w 2017 roku.

Wskazywał, że mimo niezwykle ciężkich doświadczeń, Polacy zachowali swoją dumę i ideały.

- „Dlatego Polska denerwuje, jest wyrzutem sumienia” – mówił.

- „Ten ton pilnowania standardów europejskich przypomina mi język betonu komunistycznego, szukanie jakiegoś odchylenia. Gdyby Bruksela miała wojsko, pewnie myślałaby o interwencji. Przy okazji warto powiedzieć, że nie jest prawdą, iż Polska wszystko zawdzięcza Unii Europejskiej. Polska dostaje pieniądze z funduszy, ale też płaci dużą składkę. Do tego zachodnie firmy miały tu istne eldorado; słyszałem to określenie osobiście od francuskich przedsiębiorców. Jeśli więc ktoś na Zachodzie myśli o sankcjach, musi wiedzieć, że to będzie niosło z sobą koszty”

- wyjaśniał.

kak/Sieci, Tysol.pl

Komentarze (51):

Konrad Józef Turzyński2021.03.17 21:52
Legenda to znaczy „konieczne do przeczytania” (tu „konieczne” w liczbie mnogiej). Otóż dwa zdania są takimi, które trzeba, a przynajmniej warto przeczytać jedno po drugim, pochodzą od dwóch słynnych jasnowidzów, niemieckiego i polskiego: „Zostaną zniesione prawa, które przynosiły dzieciom śmierć.” [Alois Irlmaier (1894 - 1959), <https://pl.wikipedia.org/wiki/Alois_Irlmaier>] oraz: „Polska będzie źródłem nowego prawa na świecie” [Czesław Klimuszko (1905 - 1980) <https://pl.wikipedia.org/wiki/Czesław_Klimuszko>]. Zestawione razem nasuwają myśl o tym, że po ogólnoświatowej tragedii inne państwa nie będą piętnować Polski za prawo chroniące dzieci nienarodzone, lecz pod tym właśnie względem będą starały się ją naśladować.
Anonim2021.03.17 18:41
Nie żadna "legenda" tylko korespondent z Polski. Mając żonę Polkę, pół życia tu spędził to co ma powiedzieć? 82 letni dziadzio z demencją a wy go wyciągacie na piedestał. Też mi autorytet.
co na to Natanjahu?2021.03.16 10:33
" ludzie tacy jak pani Anne Applebaum nie szczędzą sił" aby ze swoim zdRadkiem niszczyć Polskę, agentura zostawia ślad?
man.of.Stagira2021.03.16 9:18
Motto ‘Nobody expected Spanish Inquisition!’ // DLACZEGO uważamy ogłaszanie przez Senat USA (ONZ etc) tzw. ‘praw człowieka’ za EGZORCYZM? // Najpierw uproszczenie terminów. Umawiamy się używać określenia ‘PRAWIENIE’ dla czynności polegającej na opracowywaniu, procedowaniu tzw. ‘praw czlowieka’ oraz na ogłaszaniu wyniku tego postępowania przez jakąś instytucję urbi et orbi // Nasze zadanie polega najpierw na określeniu syntaktycznym terminu ‘prawienie’ // Wyrażenie ‘prawienie’ pozwala się zdefiniować następująco; niech „a” oznacza dowolną instytucję świata (Senat USA, ONZ, Kościół hierarchiczny luterański, katolicki et al.), niech ‘P’ oznacza jednoargumentowy predykat ‘prawienie’ wtedy wyrażenie ‘P(a)’ czyli ‘(a)prawi’ mówi, że jakaś instytucja ludzka zajmuje się prawieniem w sensie jw. // Zapytajmy teraz co jest potrzebne do tego, żeby jakaś instytucja ludzka mogła skutecznie prawić? Nie interesuje nas tu prawienie sensu largo w rodzaju oświadczeń Pana X, że medycyna jest niepotrzebna ponieważ jest nieskuteczna, analogicznie do mycia rąk, wybierania premiera czy wychodzenia za mąż –które to czynności powinny również zgodnie z logiką argumentu X’a zniknąć z obrazu świata jako notorycznie nieskuteczne // Otóż, odpowiedź jest dość oczywista, większość religii, wśród nich katolicyzm, dysponuje jako ‘religie Księgi’ strukturą znaczeń opisujących naturę ludzką. Struktura umożliwia, z trudem ale co do zasady, rozróżnienie między zdaniami które należą do niej oraz tymi które do niej NIE należą // Teraz możemy już zdefiniować uniwersale ‘prawienie’, ale już REALNIE: w metajęzyku: (_(a) prawi_) wtedy i jedynie gdy wypowiada się w imieniu Instancji opisanej w dogmatach uznawanych w Świętej Księdze przez (_(a)_) w jej wierzeniu. To znaczy, że każde zdanie wypowiedziane gdy jakieś (_ (_X_)_) prawi będzie twierdzeniem a każde twierdzenie będzie na gruncie dogmatów wiary tautologią ponieważ JEST, w systemie, poparte ŁASKĄ. Tyle definicji realnej. // Wróćmy do Senatu Stanów Zjednoczonych Ameryki i zadajmy pytanie; Czy mamy (_(Senat USA)prawi_)? Otóż.. tak! Senat USA prawi! –to już w języku przedmiotowym. // Stajemy zatem wobec oczywistej kwestii; SKĄD Senat US (ONZ etc etc) bierze treści poparte ŁASKĄ a pochodzące od Ducha Świętego w Kościele Katolickim? // Z rynsztoka?.. // I tak należy rozumieć s e k u l a r y z a c j ę.
man.of.Stagira2021.03.16 9:18
1. Egzorcyzm uroczysty (wielki, publiczny), który ma na celu wyrzucenie złego ducha z opętanej osoby oraz uwolnienie od wpływów demonicznych. Jest odprawiany wedle zaleceń Rytuału rzymskiego przez ordynariusza diecezji, np. biskupa. Egzorcystą może być także każdy kapłan, który działa jako egzorcysta w imieniu i autorytecie Kościoła na mocy władzy otrzymanej w święceniach kapłańskich oraz za zezwoleniem ordynariusza diecezji. Zasada ta jest sprecyzowana w Kodeksie Prawa Kanonicznego.
rebeliant2021.03.13 19:05
„Dlatego Polska denerwuje, jest wyrzutem sumienia” - jeśli już, to Polska może denerwować, bo usiłuje wydostać się z zagranicznego wyzysku, a nie dlatego, że kogoś boli sumienie katolicki kretynie z heńkiem w rowie. Już samo to powyższe stwierdzenie nosi w sobie kpinę (z wydarzeń XX wieku), która pokazuje pod jaką melodię mamy pokazać co mamy w worku i ile tego jest.
Szalony "rebeliancie"!2021.03.16 19:41
Lechu...Lepiej spójrz na siebie i na swoje pedalskie wyczyny! O Polaków niech cię główka nie boli! .... Bez ciebie i twoich wątpliwych wpisów damy sobie radę! Nie jesteś przecież Polakiem, tylko polskojęzyczny żydowskiego pochodzenia...! Nienawiść do nas przecież cię dobija! Skończ lać jad !
heniek2021.03.13 12:21
kretyn będzie zawsze kretynem--- to do kretyna
katolicka deratyzacja Polski2021.03.13 14:51
Katolicy wierza,za kazdy kretyn ma wolna wole odchodzenia od kretynizmu.
rebeliant2021.03.13 9:22
Nie wierzcie "dobrym" przyjaciołom z grosz.
Palindrom2021.03.13 11:18
Wiara dotyczy dogmatów, a opinii ludzi rozsądnych można ufać lub nie. Proponowałbym częściej zaglądać do słownika.
Anonim2021.03.13 8:13
Nagła śmierć inż. Marka Zadrożniaka. Opracował szokujący raport o polskiej energetyce, przez co miał problemy z „jakimiś ludźmi” [VIDEO] ................. https://nczas.com/2021/03/12/nagla-smierc-inz-marka-zadrozniaka-opracowal-szokujacy-raport-o-polskiej-energetyce-przez-co-mial-problemy-z-jakimis-ludzmi-video/
Anonim2021.03.12 22:40
Myślę, że przejście przez gehennę obu totalitaryzmów poprzedniego wieku, czegoś nas jednak nauczyło.
Anonim2021.03.12 20:56
"Państwa Zachodu domagają się, aby w każdym kraju unijnym pary homoseksualne mogły zawierać związki analogiczne do małżeństw czy adoptować dzieci." To łamanie traktatów unijnych. Skoro traktat został złamany, to nie obowiązuje. Europosły, do domu!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.03.12 20:13
Polska nie jest wyrzutem sumienia Europy ale jej cuchnącym wrzodem!
Anonim2021.03.12 20:57
powąchaj siebie, a będziesz wiedział, skąd ten smród.
A ty2021.03.13 8:19
doopą
Aleks...2021.03.16 19:46
Lechu! To ty jesteś cuchnącym wrzodem pedalstwa! Nie Polska! Tak ci to trudno zrozumieć??? Jazda stąd za Don... !
BieS2021.03.20 20:54
To ty jesteś najgorszym wrzodem w Polsce. Możesz już wypi..dalać zgodnie z życzeniem wojujących macic i nie tylko.
man.of.Stagira2021.03.12 19:24
WIELKI Nauczyciel p r a w a naturalnego rezyduje w sercach Polaków.
TAKA PRAWDA !2021.03.12 18:44
"....POLSKA, NASZA OJCZYZNA, TO WIELKA RZECZ I ŁAPY OD NIEJ NA ZAWSZE PRECZ" !.... Dla mnie Być Prawdziwym Polakiem i Katolikiem to wielki zaszczyt...! Polak, który zdradza swoją Ojczyznę.... to nie Polek, tylko zdrajca! Jest tylko polskojęzyczny....!
Karol2021.03.16 10:54
Tak jest bracie Polaku !!!
Iga...2021.03.12 18:19
Niedawno czytałam taki plakat!... " TU JEST POLSKA, NIE BRUKSELA, TU SIĘ ZBOKÓW NIE POPIERA!"
Jakub2021.03.12 17:50
Dziękujemy Panie Bernard Margueritte, chyba jednak nie damy rady, za dużo zdrajców!
Foster2021.03.12 16:25
Przykro to słuchać, ale tak to Zachód odbiera. Jesteśmy wyrzutem ich sumienia.
BieS2021.03.20 21:00
Jeżeli ci przykro to znaczy, że nic nie zrozumiałeś. Nam nie jest przykro, że tobie jest przykro.
Andrzej2021.03.12 15:51
I ja tak sądzę że za mało agresywnie bronimy się przed wszelkimi zboczeniami które mam wciska Bruksela i cały zgniły zachód, ale mam nadzieję że takich ludzi myślących trzeźwo nie brakuje na świeci
Jakub2021.03.12 17:57
Zgadzam się z Panem Panie Andrzeju 12.03.21r. 18:50 lecz dodam, że od swołoczy kacapskiej i volkskazapen nie bronimy się wcale a to swołocz kacapska jest w dużym stopniu odpowiedzialna za zeszmacenie się Zachodu. KRK też ma tu swoją niechlubną rolę.
Tu jest Polska! Nie będzie nas żabojad2021.03.12 15:26
nieumiejący jeść nożem i widelcem pouczać co mamy robić i jak mamy żyć!
Ot parodia2021.03.12 15:43
Wont teczowy synu na deptak w Paryzu tam masz wolnosc, wont od Normalnych ludzi. TU JEST POLSKA a nie teczowy ropiejacy wrzod na czterech literach euROPY.
herbatnik chabrowy2021.03.12 16:22
Pełna zgoda ale mówimy i piszemy WON a nie wont.
ja702021.03.12 14:59
Nieliczny z tamtej strony głos rozsądku
Roman2021.03.12 14:55
Większość polskiego społeczeństwa nie popiera zmian nadających jakiekolwiek uprawnienia mniejszościom seksualnym. Mam nawet wrażenie, że sami homoseksualiści nie chcą i nie potrzebują tych zmian. Jest raczej mała lecz śmiała grupa promotorów i odchyleńców sowicie futrowana przez lewackie grupy lobbystyczne. Na to nakłada się stronniczy, antychrześcijański przekaz medialny oraz błazenada polskich pożal się Boże "elit". I mamy, to co mamy.
ASTOM2021.03.12 14:21
30 lat temu wiedziałem, że to komuch. Wśród żabojadów nie ma już normalnych ludzi.
ASTOM2021.03.12 16:32
O q....! Muszę sam sobie w pysk dać, bo sam tytuł mnie negatywnie zasugerował i nie wgłębiałem się już w treść. Dopiero same kciuki w dół mnie zastanowiły. Zwracam honor panie Bernardzie...
ASTOM2021.03.12 16:34
Bo czyż obecna ojropa posiada jakiekolwiek sumienie?
BieS2021.03.20 21:10
Też go pamiętam. Był wysłannikiem gazety komunistycznej i był hołubiony przez naszych komunistów ale potem chyba poszedł po rozum do głowy i się trochę przekręcił.
Anonim2021.03.12 14:17
✝️✝️✝️✝️✝️ ✝️✝️✝️
To czeka2021.03.12 16:11
Sobie postawiles te krzyze ??aj jajaja zegnaj bracie !
Beno2021.03.12 14:17
Polska to zaścianek Europy.
Roman2021.03.12 14:57
I niech tak pozostanie. Ktoś musi być normalny.
no2021.03.12 15:00
i niech tak pozostanie,
no2021.03.12 15:01
Roman, pozdrawiam,
leszczyna2021.03.12 15:46
@Beno. Polski zaścianek słynie pięknością szlachcianek.
Wkolo Bydlo na pastwisku2021.03.12 16:16
Dzieki Bogu ze to zascianek,pozdrawiam wszystkich normalnych Polakow z teczowej konczacej sie Francji. Tak trzymac rodacy, bo zascianek dzisiaj to komplement damy odpor tej zarazie.
Anonim2021.03.18 17:30
To czego tam jesteś w tej tęczy. Hahahahahahahaha Wracaj do tego ukochanego zaścianku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Józef Bonkzdupytuska2021.03.12 16:56
Masz rację wolę być zaściankiem niż pedałami Europy.
Rumcajs2021.03.12 17:34
A Europa Zachodnia to Centrów Pedofili LGBT.
MYLISZ SIĘ!2021.03.12 18:26
Beno...! Polska, to nie zaścianek! POLSKA TO PRZYKŁAD DLA EUROPY! DLATEGO NIE MOGĄ TEGO STRAWIĆ! Mają wyrzuty sumienia! Taka jest prawda! Oni doskonale o tym wiedzą i ty też!
Jo, jo2021.03.12 21:11
Zamienię"przykład dla Europy" na dowolny kraj Europy Zachodniej.
BieS2021.03.20 21:17
Beno, a skąd ty możesz siedzieć co to jest zaścianek.