KUL po stronie aborcjonistów. Zdradza lekarzy sumienia - zdjęcie
13.06.14, 07:13

KUL po stronie aborcjonistów. Zdradza lekarzy sumienia

38

Trudno uznać to, co powiedziała rzeczniczka Uniwersytetu Lubelskiego (dawniej KUL) za coś innego niż zdradę lekarzy sumienia, ludzi, którzy walczą obecnie o prawo do sprzeciwu sumienia wobec procedury zabijania nienarodzonych. Trudno w jakikolwiek sposób to obronić. Jeśli bowiem pracownik katolickiej instytucji nie dostrzega, że „wypowiedzi eksperckie” ks. Szostka szkodzą obronie życia i są wykorzystywane przez aborcjonistów do obrony zabijania nienarodzonych. Katolicki Uniwersytet, jak się zdaje, jest zaś powołany do tego, by w harmonii między wiarą a rozumem bronić życia i wolności sumienia katolików, by bronić wiary i moralności katolickiej.

Solidarność z własnym profesorem, szacunek dla jego dorobku nie może usprawiedliwiać takiego zachowania, szczególnie w sytuacji, gdy aborcjoniści robią wszystko, by odwołać prof. Chazana z jego funkcji i wymusić na lekarzach zaparcie się własnego sumienie. W takim momencie KUL powinien być na pierwszej linii frontu obrony lekarzy, na pierwszej linii frontu obrony prawdy i moralności, ale okazuje się, że ważniejsza dla jego pracowników jest obrona dobrego samopoczucia profesorów. Szkoda, że tak jest; szkoda, że pracownicy UL (dawniej KUL) grzeszą tchórzostwem i niewiernością Prawdzie.

Ale dobrze o tym wiedzieć. Jeśli dla UL ważniejsze od katolicyzmu, od obrony życia, od obrony wolności sumienia jest dobre samopoczucie i „eksperckość”, to niech gra on w otwarte karty, i niech nazwie się po prosu UL-em, rezygnując z patronatu św. Jana Pawła II, który – co do czego można mieć pewność – broniłby lekarzy-sumienia i walczył o życie. To stanowisko KUL-u jest zdrada jego pamięci. I jeszcze jedno: jeśli KUL chce być uczelnią ekspercką, to niech przestanie wyciągać ręce do katolików po pieniądze. Niech go utrzymuje aborcjoniści, bo to ich ta uczelnia takimi opiniami wspiera. Katolicy zaś powinni pokazać, że na wspierających aborcjonistów "ekspertów" pieniędzy nie damy.

Mam tylko nadzieję, że znajdą się profesorowie tej uczelni, kapłani i świeccy, którzy jasno zamanifestują sprzeciw wobec tej skandalicznej wypowiedzi. I zrobią wszystko, by przywrócić honor tej zasłużonej uczelni.

Tomasz P. Terlikowski

Komentarze (38):

anonim2014.06.13 7:30
nie dam już więcej na tacę na (K?)UL (jeśli heretycy będą wykładać na tej uczelni)
anonim2014.06.13 7:44
No to mamy KULę u nogi i oby jak najszybciej zajął się tą kulą Episkopat, bo straszny smród roznosi się z tej uczelni.
anonim2014.06.13 7:45
Ja podejmuję takie działania. Informuję wszystkie swoje parafie że jeśli zdarzy się zbiórka na KUL w tej parafii to ode mnie nie zobaczą ani grosza w ogóle. Na ten uniwersytet nie daję już od dawna.
anonim2014.06.13 8:12
A ja teraz dam na KUL, pokazuje, że chce być wyższą uczelnią a nie szkółką parafialna
anonim2014.06.13 8:14
A co na to Wielki Kanclerz KUL rzymskokatolicki arcybiskup ?!!!!!!!
anonim2014.06.13 8:21
dopóki UniLub nie oczywiści szeregów z osób wątpliwych dopóty żadnych pieniędzy na tacę na UniLub (bo Katolicki to już nie jest póki trzyma tam potworki ateistyczne) biskupi winni odmówić zbierania tacy w diecezjach na UniLub
anonim2014.06.13 8:26
Na pytanie ,czy należy przestrzegać prawa nie może być innej odpowiedzi niż ,że tak należy :-) . TYLKO to także można doprowadzić do absurdu . Zdaje mi się ,że np. kodeks drogowy stanowi ,że piesi mogą przekraczać jezdnię na przejściu . Chyba nie ma tam wyjątków dla dróg osiedlowych , podrzędnych , nie posiadających wyznaczonych takowych miejsc . Nie wiem ,jeśli MSW podąży tym samym tropem co w przypadku przekraczania prędkości o 1km/h to strach się bać . Natomiast pewnie prof. Chazan uchybił jakiemuś ustanowionemu wymogowi formalnemu ,ale składanie doniesień do prokuratury w takiej sprawie ,zakrawa o próbę obstrukcji ,zaspamowania ,czy przygotowywania czegoś w rodzaju ataku DoS wobec wymiaru sprawiedliwości :-) .
anonim2014.06.13 8:30
coś z tymi etykami jest dziwnego, P. Środa, P. Hartmann, ks. Szostek... nie rozumiem, kiedyś etyk poszukiwał rozwiązań etycznych, a teraz skupia się na niszczeniu etyki i zastępowaniu jej jakąś dyktaturą mówiąc prościej dzisiejszy etyk powiesiłby Antygonę i klaskał Kreonowi a normalny etyk brałby Antygonę w obronę, a edukował Kreona, że jego zdanie: silniejszego, władcy nie stanowi wyznacznika dobra/ zła
anonim2014.06.13 8:32
Oczywiście także warto zastanawiać się ,czy te prawo jest dobre . :-)
anonim2014.06.13 8:34
Zanim się MK powołasz na jakiś kodeks to go przeczytaj. "Jeśli do najbliższych "pasów" jest więcej niż 100 metrów, pieszy może przekroczyć jezdnię pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów, oraz że będzie: - ustępował pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom, - do przeciwległej krawędzi jezdni szedł drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni. "
anonim2014.06.13 8:41
Już od dość długiego czasu dzieją się tam rzeczy przedziwne...
anonim2014.06.13 8:44
@Wrog_Z_Papieru To jest gorzej niż myślałem :-) . Czyli co , minister Sienkiewicz by wspomóc ministra Szczurka może wysłać odziały policji obywatelskiej na osiedla ,gdzie znajdują się pasy co 90 m a ludzie nie posiadają certyfikowanych i atestowanych kątomierzy .
anonim2014.06.13 8:48
@Existenz Żołnierz powinien wykonywać rozkazy przełożonego . No tak ,a co w sytuacji ,gdy np. przełożony każe motyką przeorać Słońce .
anonim2014.06.13 8:49
A cóż mają mówić! Są zależni od pieniędzy świeckiego państwa, a nie katolickiego narodu! Tak się kończy pęd za pieniądzem i umizgi wobec bieżącej polityki. Tym Bardziej poważam O. Rydzyka, że mimo trudności zaufał Bogu i poprzestaje na tym, co przez ludzi da Pan. Pozdrawiam.
anonim2014.06.13 8:52
@Mk Jest wyjątek, jak nie ma przejścia dla pieszych w odległości 100 m, można przejść bez przejścia.
anonim2014.06.13 9:01
Oczywiście, rzecznik KUL łrze jak pies. Ksiądz Szostek nie wypowiadał się jako ekspert, ale jako ksiądz, ponieważ swoją opinię rozpatrywał w kategorii grzchu cudzego. To chyba raczej rola księdza, nie eksperta etyki. Idą w zaparte traktując nas jak idiotów. Na KUL nie płacę już od wielu lat, odkąd uhonorowali piewcę ukraińskiego bandytyzmu – Juszczenkę.
anonim2014.06.13 9:44
bzdura, lekarz to nie żołnierz chyba, że dla Ciebie wszystko jest frontem wojny ideologicznej, to są wpływy bolszewizmu, który tak właśnie ludzi nastawiał, że nawet pracę zawodową nazywano FRONTEM robót dla dobra rewolucji ochłoń trochę Drodzy ateiści, akurat ta dziedzina powinna nas łączyć: klauzula sumienie jest dla wszystkich a co, jeśli zapanuje u nas partia klerykalna, z której nakazami Wy nie będziecie się mogli w swoim sumieniu zgodzić, też tak będziecie perorować w duchu faszystowskiego (!) rozumienia pozycji obywatela, prawa i sumienia?
anonim2014.06.13 10:20
@Existenz Niestety ,trudno zgodzić się na takie uproszczenie ,by pracownik był traktowany jako bezmyślny zaprogramowany automat .
anonim2014.06.13 10:43
Mądry głos Ks. dr'a Kazimierza Bema - prawnika i teologa, polecam http://www.pismoer.pl/cover/religijne-psucie-panstwa-kazimierz-bem/
anonim2014.06.13 10:56
@Existens A co w sytuacji ,gdy pracodawca wymaga np. od kierowcy przejeżdżania skrzyżowań na czerwonym świetle .
anonim2014.06.13 12:25
@Existenz Moim zdaniem lepszą analogią jest porównanie do taksówkarzy ,co nie chcą jeździć do jakiejś niebezpiecznej dzielnicy .
anonim2014.06.13 12:31
Marku22, tu nie ma konfliktu między zadaniami nauki a praktykowaniem wiary. Jeśli prawodawcy wyprodukują bubla prawnego, przyznając równocześnie wolność sumienia i obowiązek ochrony życia, a równocześnie wolnośc zabijania osobiście lub nawet obowiązek czynienia tego przez zastępcę, to tego problemu nikt nie rozwiaże! Tu nie obejdzie się bez męczeństwa! Nauka tego nie rozwiąże, a ks. Szostek powinien to powiedzieć, niezależnie od tego, czy występuje w roli pasterza, czy naukowca!
anonim2014.06.13 12:56
Błagam o poprawność językową i interpunkcję. Rozumiem, że szanowny autor dzierga teksty na osobistym laptopie i bezzwłocznie wrzuca do sieci, ale warto chociaż dwukrotnie przejrzeć tak krótki przecież tekst przed publikacją. "Wypowiedź rzeczniki tej uczelni" - jeśli to celowa zabawa słowna to proszę chociaż o sic! "Jeśli bowiem pracownik katolickiej instytucji nie dostrzega, że „wypowiedzi eksperckie” ks. Szostka szkodzą obronie życia i są wykorzystywane przez aborcjonistów do obrony zabijania nienarodzonych." - jeśli, to co? zdanie bez sensu; brakuje drugiej części "To stanowisko KUL-u jest zdrada jego pamięci." - nie ten przypadek p. Terlikowski Niektóre przecinki też są wyjątkowo udane, błagam, proszę. Tak tęsknię za piękną polszczyzną w Internecie
anonim2014.06.13 13:27
@Marek22 Ależ nie . W dziedzinach czysto teoretycznych nie sposób wskazać różnicy między prawdą a Prawdą :-) .
anonim2014.06.13 13:45
@Marek22 Człowiek także jest częścią rzeczywistości .
anonim2014.06.13 14:13
Marku22, ja też jestem cżowiekiem nauki. Umiem rozróżnic pracę badawczą wewnatrz gabinetu naukowego, a wypowiadaniem się publicznym, wskazując, kióre prawo któremu ma ustąpić, rozstrzyganie, kto co powinien zrobic, a nie zrobił... itd. Ksiądz nadto powinien wiedzieć, że nie da się oddzielić jego publicznej wypowiedzi od ewangelizacji. A w ogóle dziwne, że naukowiec nie wpadł na to, że jego rozumowanie zostało juz raz wprowadzone w życie dosłownie w sprawie Galilejczyka: - Weźcie go i ukrzyżujcie według swojego prawa. - Nam nie wolno nikogo zabijać! I oddali Jezusa w ręce Piłata. Oni mają rączki czyste!
anonim2014.06.13 20:14
Ja już od dwóch lat nie wspieram finansowo KULu. Dziwię się, że taka zbiórka jeszcze jest organizowana w Kościele. Bardzo się dziwię.
anonim2014.06.13 20:40
Panie Olo 421: proszenie o poprawność językową na Frondzie to wołanie "na puszczy". To co wyprawia z naszym rodzimym językiem na Frondzie redaktor Moryń et consortes, to skandal, wstyd i jak mawiają młodzi "żenua". Najgorsze, że naczelny na to w ogóle nie reaguje. Może jak wszyscy z lewa i prawa weźmiemy się za piętnowanie (sorry) nieuctwa - może coś to pomoże. Serdecznie pozdrawiam
anonim2014.06.13 21:44
No to precz z tacą coroczną na KUL.
anonim2014.06.14 6:44
Płacą aborcjoniści. W podatkach, z których dotowany jest kościół. To może niech KK wyrzeknie się tych brudnych milionowych dotacji od aborcjonistów i haniebnego rządu?!
anonim2014.06.14 17:22
Jestem zaszokowany wypowiedzią ks. prof. Szostka. Przyszłego księdza - Andrzeja Szostka poznałem czterdzieści kilka lat temu, jeszcze przed jego wstąpieniem do Zgromadzenia Księży Marianów. Byłem w Skórcu, kiedy rozpoczynał nowicjat i na jego święceniach kapłańskich oraz mszach prymicyjnych. W tym roku obchodzi 40-lecie święceń kapłańskich. Przypomnę, że pracę magisterską z etyki (KUL - filozofia chrześcijańska) pisał u ówczesnego ks. doc. dr hab. Karola Wojtyły, a doktorat - u ks. doc. dr hab. Tadeusza Stycznia. Nie mogę zrozumieć, jak uczeń takich mistrzów, a zarazem były rektor KUL-u mógł coś takiego powiedzieć. Coś złego dzieje się na tej uczelni. Podobnie szokujące wypowiedzi mogliśmy usłyszeć z ust byłego dyrektora Instytutu Jana Pawła II - ks. prof. Wierzbickiego (np. w czasie Debaty Dwóch Ambon - 10 września 2013 r. w kościele OO. Dominikanów w Lublinie - twierdził, że "Chrystus nie cierpiał na Krzyżu, bo przecież był Bogiem"), a jak jeszcze dołożymy "studia nad gender" na tej uczelni, to można się zastananwiać, czy KUL jest jeszcze uczelnią katolicką. Być może jest to spowodowane zabiegami o środki finansowe z budżetu lub o granty unijne, a może po prostu jest to efekt działalności złego ducha.
anonim2014.06.15 19:02
"(...)Raz jeszcze powtarzam to, co napisałem w encyklice Evangelium vitae: «Wasz zawód każe wam strzec ludzkiego życia i służyć mu. W dzisiejszym kontekście kulturowym i społecznym, w którym nauka i sztuka medyczna zdają się tracić swój wrodzony wymiar etyczny, możecie doznawać często silnej pokusy manipulowania życiem, a czasem wręcz powodowania śmierci. Wobec istnienia takiej pokusy wzrasta niezmiernie wasza odpowiedzialność, która znajduje najgłębszą inspirację i najmocniejsze oparcie właśnie we wrodzonym i niezbywalnym wymiarze etycznym zawodu lekarskiego, o czym świadczy już starożytna, ale zawsze aktualna, przysięga Hipokratesa, według której każdy lekarz jest zobowiązany okazywać najwyższy szacunek życiu ludzkiemu i jego świętości» (por. n. 89). Raduję się, że środowisko lekarzy w Polsce w znakomitej większości bierze na siebie tę odpowiedzialność, nie tylko lecząc — podtrzymując życie, ale również zdecydowanie nie podejmując działań, które prowadziłyby do jego zniszczenia. Dziękuję z całego serca polskim lekarzom, pielęgniarkom i wszystkim przedstawicielom świata medycznego, którzy prawo Boże «Nie zabijaj!» stawiają ponad to, co dopuszcza prawo ludzkie. Dziękuję za to świadectwo, które dajecie zwłaszcza w ostatnich czasach. Proszę was: z wytrwałością i entuzjazmem kontynuujcie swój chwalebny obowiązek służby życiu we wszystkich jego wymiarach, według właściwych wam specjalności. Moja modlitwa będzie was wspierać w tej służbie." Jan Paweł II, Kraków, 9.06.1997 Jeszcze trzeba coś tłumaczyć?
anonim2014.06.16 9:55
Mam skojarzenia z uczelniami kiedyś katolickimi w USA, też zaczęły iść na bezdroża, np.zapraszając prelegentów z kręgu New Age. Jest takie zjawisko - rozmiękczania skały, na której posadowiony jest Kościół. Po roku 89 czyli z nastaniem koncesjonowanej ale jednak wolności proces ten dotknął i Kk w Polsce. Brońmy się. I jak wyżej napisano, ja też nie dam grosza na KUL, jeśli nie dojdzie do zmian.
anonim2014.06.17 5:43
dzieki za info/tez nie wspomoge wiecej tej uczelni
anonim2014.06.18 9:50
Nie wiem co o tym wszystkim myśleć....
anonim2014.06.19 5:31
Niestety, ale wymóg zdrady własnego, niezależnego sumienia, od prawie 500 lat stanowi zasadę "wierności Kościoła" w ujęciu instytucji rzymskokatolickiej: http://www.youtube.com/watch?v=MF7Lf5VNKJQ
anonim2014.06.19 12:21
Ja UL-owi już od dawna nie daję. Aż się nawrócą. Jednak dziwi mnie, że np. biskupi nie robią nic, by upomnieć "profesurę" i zagrozić odebraniem prawa do korzystania z tytułu "katolicki".
anonim2014.07.15 7:34
Do Pana redaktora Tomasza Terlikowskiego. (Piszę na forum , bo nie mam innej możliwości kontaktu.). Panie redaktorze , jak Pan widzi walka Chrześiajństwa z pogaństwem ( walka cywilizacji)w naszej Ojczyżnie weszła w faze ostrą. Wynik tej walki jest znany ,ale.....trzeba aby zerbać siły i pokonać agenture diabelską w naszej Ojczyżnie raz na zawsze. Sami , tego nie dokonamy ponieważ walczymy przeciw ludziom , ale przecie "zwierchnościom". Jakby tak wystosować list z prośbą do nowego Prymasa Polski ( wszak jest Interrexem , co nigdy nie zostało cofnięte ) by stana na czele Krucjaty Różańcowej i poprowadził nas , wiernych Polaków . Ten list i apel był by podpisany przez tysiące Polaków ( taka mam nadzieję ). Krucjata Rózańcowa winna mieć jak każda krucjata dowódcę , autorytet i to nie byle jaki. Matka Boska Królowa Polski broniła nas w 1920 r.przed bolszewizmem. Co Pan na to ? Tak jak i inni ja doceniam ,że walczy Pan na pierwszym fronie w tej wojnie cywilizacji , za co ja i moi znajomi dziekujemy.