Ks. prof. Andrzej Kobyliński: Tajemnica o. Marciala Maciela Degollado - zdjęcie
14.02.19, 11:55

Ks. prof. Andrzej Kobyliński: Tajemnica o. Marciala Maciela Degollado

18

- W Polsce, gdy chodzi o książki i artykuły o ojcu Marcialu Macielu Degollado, mamy koncentrację na skandalach seksualnych, obyczajowych pedofiliskich. One były straszne, to były haniebne czyny, ale to jest tylko maleńki fragment wielkiej tajemnicy tego człowieka - powiedział o meksykańskim duchownym ks. Andrzej Kobyliński.

 

Papież Franciszek przyznał, że istnieje problem wykorzystywania zakonnic przez księży. Powiedział też dziennikarzom, że sprawa o. Marciala Maciela Degollado, który był pedofilem, miał dzieci z różnymi kobietami i molestował seminarzystów, została zatuszowana za zgodą Jana Pawła II.

Ks. Andrzej Kobyliński zaznaczył, że słowa Franciszka pojawiają się na "oficjalnej, urzędowej stronie Watykanu, w związku z tym mówimy o tym o oficjalnej wypowiedzi namiestnika chrystusowego". Gość Polskiego Radia 24 przypomniał historię zgromadzenia Legioniści Chrystusa i samego o. Degollado, który "sprawił, że majątek zgromadzenia Legionistów urósł do 50 miliardów dolarów amerykańskich i gdy umierał, to według świadków jego śmierci, miał powiedzieć, że nigdy w Boga nie wierzy". - Mamy do czynienia z historią nieprawdopodobną (...) Nie znam i w literaturze, i w filozofii, żeby był podobny człowiek, który miał tak naprawdę kilka wcieleń - powiedział ks. Andrzej Kobyliński.

Ksiądz powiedział, że postać Marciala Maciela Degollado jest nieoczywista. Nie tylko ciążyły na nim obyczajowe zarzuty, ale był też odnoszącym sukcesy biznesmenem i osobą o dużej władzy politycznej. - Kluczem do całej historii jest jego osobowość. Czytałem wypowiedzi amerykańskich i włoskich psychiatrów i psychologów, którzy twierdzili, że była to osobowość głęboko psychopatyczna, zaburzona i można powiedzieć, że to był człowiek o kilku wcieleniach - powiedział Gość Polskiego Radia 24.

Cała rozmowa dostępna TUTAJ

Komentarze (18):

Wawa2019.02.16 15:39
Na początku wywiadu (można go odsłuchać na stronach polskiego radia) red. T. Terlikowski stwierdza, że nie zdarzyło się dotąd w historii, by jeden papież skrytykował tak bardzo innego papieża. Oczywiście nie jest to prawdą. Można wyguglować sobie historię tzw. trupiego synodu, zwołanego przez papieża Stefana VI w 897 r. w Rzymie w celu pośmiertnego osądzenia papieża Formozusa. Takie historie uświadamiają, że nawet papieże nie są wolni od grzesznych postaw. Nie przesądzam, czy racja była po stronie Stefana VI, czy Formozusa - bo obaj jednocześnie nie mogli być bez skazy. Podobnie albo Papież Franciszek nie relacjonuje prawdziwych wydarzeń, albo Papież Jan Paweł II nie postępował tak bezkompromisowo, jak to sobie wyobrażamy. Są sytuacje, w których poleganie na ludziach oznacza zakwestionowanie zaufania do Boga. Kiedy czytamy relacje ewangelistów, wiemy, po czyjej stronie w aferach pedofilskich byłby/jest Chrystus: "...kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza" (Mt. 18,6) - a po czyjej stronie są często biskupi? Wydaje im się, że chroniąc pedofilów, utajniając ich przypadki, działają dla dobra Kościoła. Błądzą, swój własny osąd stawiając wyżej, niż ocenę Chrystusa. Apostoł Paweł pisał: "Unikamy postępowania ukrywającego sprawy hańbiące, nie uciekamy się do żadnych podstępów ani nie fałszujemy słowa Bożego, lecz okazywaniem prawdy przedstawiamy siebie samych w obliczu Boga osądowi sumienia każdego człowieka" (2 Kor. 4,2). Dzięki tej postawie Pawła i innych apostołów wiemy, że Paweł prześladował Kościół, Szymon Piotr zaparł się Chrystusa, że Tomasz wątpił w Zmartwychwstanie, a Jan i Jakub zabiegali o zaszczyty w Królestwie Bożym itd. Oni nie budowali własnego autorytetu na nieprawdziwej sprawiedliwości własnej - i dlatego w "osądzie sumienia każdego człowieka" okazywali się wiarygodni. Dlaczego tak trudno tę biblijną prawdę stosować w naszych czasach? Dlaczego zaufanie do hierarchów spada? Bo budują gmach rzekomej wiarygodności Kościoła na własnych zasadach, odległych od zasad Bożych, i dziwią się, że ludzi to już nie przekonuje...
Wawa2019.02.16 12:27
W chrześcijaństwie obiektem wiary jest Bóg objawiony w Chrystusie, o którym wiedzę czerpiemy z Pisma świętego. Niestety, bardzo często w praktyce rola poszczególnych ludzi przekracza stosowne granice - i wtedy to oni są nazywani "nauczycielani", "ojcami" albo "mistrzami". Ale jak uczy Chrystus, to są tytuły zastrzeżone dla Boga Ojca oraz Bożego Syna (por. Mt. 23,7-10). Ludzkie tzw. autorytety, potrzebują być kontrolowane, weryfikowane, a szłysząc przekaz od nich, powinniśmy "codziennie badać Pisma, czy istotnie tak jest" (por. Dz. 17,11). Niestety, bardzo często postawy klerykalne idą w parze z całkowitą nieznajomością Biblii, i wtedy, w skrajnych sytuacjach ludzie są całkowicie bezbronni wobec osób takich jak Marcial Maciel Degollado.
bolek totolotek2019.02.15 22:45
Apropo masonerii w kościele. Jeśli weźmiemy pod uwagę takie fakty że 1. masoneria w Meksyku jest bardzo mocna,2. kilku stryjów tego Maciela było biskupami,3. Maciel jeszcze przed święceniami w wieku 21 lat zakłada Legion Chrystusa to wniosek nasuwa się sam. Moim zdaniem wszelka działalność społeczna , polityczna stowarzyszeń organizacji partii powinna być CAŁKOWICIE W 100 % jawna. Pozostałe powinny zostać zdelegalizowane.
vivi2019.02.14 22:49
Ale faktem jest, że tej kreatury JP-2 nie ruszył, dopiero Benedykt XVI bestię wykopał.
anonim2019.02.15 20:11
Wykopał na dożywotnie sanatorium
andrzejhahn32019.02.14 17:24
nie jedno jeszcze wyjdzie na jaw o tym watykanskim parobku wojtyle
Tom Bombadil2019.02.14 15:01
To był diabeł.
DegolladoNaOłtarze2019.02.14 13:17
Rzutki biznesmen w sutannie, który miał parę wcieleń? Jakbym widział Doktora Rydzyka. No, a skoro ten Degollado miał parę wcieleń, to jest ogólnie niewinny... Taka narracja kato-pasożyta polskiego pokazuje, że nadal trzymają się zasady "Zgwałcił ministranta? Przenieśmy go do innej parafii. A tego ministranta - nie! I po problemie...". Do tego JP2 zamierzał beatyfikować tego Degollado. Za forsę na drożejące wycieczki po całym globie, ma się rozumieć.
Quec.2019.02.14 16:51
Dobra. A co ty tu szukasz na stronie Katolickej. Brak ci wolności, miłości? Czy najbardziej umiarkowania w ocenie i szacuku czyichś uczuć, wiary? Może, o czym sam nie wiesz, brak rozumu? A może zwykła perfidna złośliwość; ja wam pokaże Katole! Płytkie, cyniczne, poniże chamstwa! - A którześ Ty? Satanista, któremu "tymbardziej" wszystko wolno! - Idż precz z naszych stron. Spłoń i niech to powstanie w jakimś twoim wcieleniu!
Piotr Nowak2019.02.14 13:08
Czlowiek o kilku wcieleniach? Co qwa? Kilka wcieleń to miał Batman albo Hulk! Zapraszam na seans: https://www.cda.pl/video/870425e
Quec.2019.02.15 17:42
Ty jeden, choć niewidocznie to masz tylko jedno wcielenie. SZATAN! Taaak. Szatan przyjmuje w swoje łapska chrzczonych, bierzmowanych i obrzezanych. Batman i Hulk to są wymyśleni tak, że ciemnotą nie wprowadzaj ludzi w swoją pseudomądrość. Aby cię pognać proszę Tych poniżejMódlmy się: Boże, Ucieczko nasza i Mocy, wejrzyj łaskawie na lud do Ciebie wołający, i za wstawiennictwem chwalebnej i Niepokalanej Panny, Bogarodzicy Maryi, z błogosławionym Józefem, Jej Oblubieńcem, i błogosławionymi Apostołami Piotrem i Pawłem i wszystkimi Świętymi - racz miłościwie i łaskawie wysłuchać modlitw, które zanosimy do Ciebie o nawrócenie grzeszników, o wolność i o podwyższenie Świętej Matki, Kościoła. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen. Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.
Zbyszek2019.02.14 13:02
Trzeba wiedzieć, że masoneria wykonuje już od lat swoją krecią robotę w Kościele. Przede wszystkim zaś o tym, że nie da się służyć Bogu i mamonie, o czym naucza Chrystus.
Jan2019.02.14 18:51
Bzdura ŚP. Jan Olszewski z loży "Kopernik" był w porządku skoro na Frondzie był co kilka dni cytowany.
Michał Pasierb2019.02.14 12:44
Człowiek o kilku wcieleniach?? Czy było wśród nich jakieś wcielenie mające BOŻE pochodzenie ?? Sukcesy i inteligencja -to mogą być również dary od szatana, niestety....Poznajemy po owocach...Bardzo bolesna sprawa dla KK
Cipak2019.02.14 12:31
Ksiądz Kobyliński, to jedyny duchowny o wysokiej pozycji w kościele, z którym można rzeczowo rozmawiać. Dawniej był Tischner. Teraz jest pewnie wielu drobniejszych - z których wyróżnia się Grzegorz Kramer. Od większości - niestety prawdy nie usłyszysz.
Edek2019.02.14 18:06
Kramer to awanturnik.
Quec.2019.02.14 12:14
No, to dzień zaczynamy od modlitwy!Módlmy się: Boże, Ucieczko nasza i Mocy, wejrzyj łaskawie na lud do Ciebie wołający, i za wstawiennictwem chwalebnej i Niepokalanej Panny, Bogarodzicy Maryi, z błogosławionym Józefem, Jej Oblubieńcem, i błogosławionymi Apostołami Piotrem i Pawłem i wszystkimi Świętymi - racz miłościwie i łaskawie wysłuchać modlitw, które zanosimy do Ciebie o nawrócenie grzeszników, o wolność i o podwyższenie Świętej Matki, Kościoła. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen. Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.
Michał Pasierb2019.02.14 12:35
Amen. Ale dlaczego tak późno zaczynasz dzień (12'14) ??