Jestem chrześcijaninem, nie obchodzę Halloween! - zdjęcie
14.10.14, 15:30Jestem chrześcijaninem, nie obchodzę Halloween! (fot. Sxc.hu)

Jestem chrześcijaninem, nie obchodzę Halloween!

11

Zbliża się końcówka października, a wraz z nią halloweenowe zabawy, w której bierze udział coraz osób, bezrefleksyjnie ulegających modzie z Zachodu. W sklepach już dziś można zobaczyć stroje kościotrupów, maski z wydrążonych dyń czy inne makabryczne zabawki. Nauczyciele w wielu szkołach coraz częściej proponują dzieciom tym dniu halloweenowe zabawy albo przynajmniej luźniejsze lekcje, nawiązujące do tego zwyczaju.

W party spod znaku dyni bierze udział także wielu katolików, nieświadomych zagrożeń związanych z obchodzeniem tego pogańskiego święta. A przecież Kościół już wielokrotnie przypominał swoje stanowisko na temat Halloween. „Tymczasem obecnie (...), mamy do czynienia w świecie zachodnim, w tym także i w Polsce, z wyraźnym nawrotem pogańskich praktyk, między innymi w postaci propagowanego w wielu szkołach, a nawet przedszkolach, tak zwanego święta Halloween” - mówił w ubiegłym roku metropolita łódzki, abp Marek Jędraszewski. Hierarcha ostrzegał katolików przed braniem udziału w tego typu zabawach i apelował, by rodzice i wychowawcy chronili „dzieci i młodzież przed obrazami grozy i strachu związanymi z tym pseudoświętem”.

W tym roku katolicy wyszli z ciekawą inicjatywą, mającą na celu ostrzeżenie przed braniem udziału w zabawach organizowanych z okazji Halloween. Na Facebooku powstała strona „Jestem chrześcijaninem, nie obchodzę Halloween”, który w pierwszym dniu funkcjonowania zebrała już 4,5 tys. użytkowników. „Jezus jest Panem! Nie chcemy, by w naszych środowiskach narzucano obcą i bezmyślną tradycję obchodów święta śmierci. Jak co roku wyrażamy swój sprzeciw przez udział w wydarzeniu. Jeśli chcesz dać świadectwo, dołącz do nas i poinformuj o akcji swoich znajomych!” - zachęcają inicjatorzy akcji.

Ciekawym pomysłem z ich strony, jest propozycja dyskusji na temat miejsca Halloween w szkołach. „O ile pamiętamy, największe ciśnienie na mroczne przebieranki i drążenie dyni miały zawsze panie od angielskiego. Wszak to świetna okazja do zaprezentowania amerykańskiej kultury (tak naprawdę celtyckiej i satanistycznej, ale na tym panie od angielskiego nie muszą się znać). Mieliście jakąś spinę ze szkołą? A może ktoś z Was jest anglistą i mimo to potrafi się obejść bez dyniowego szału?” - pytają pomysłodawcy.

Na szczęście Polacy mają coraz większą świadomość bezsensu obchodzenia Halloween. W ubiegłym roku „Gazeta Polska Codziennie” podawała, że coraz częściej walczymy z propagowaniem tego zwyczaju. Rodzice coraz odważniej sprzeciwiają się halloweenowym zabawom w szkołach. Coraz częściej katolicy aktywizują się właśnie na portalach społecznościowych, sprzeciwiając się promowaniu tej dziwnej mody...

MaR

Dołącz do społeczności „Jestem chrześcijaninem, nie obchodzę Halloween!” TUTAJ

Komentarze (11):

anonim2014.10.14 16:01
taką dynie po wydrążeniu najlepiej zalać na kilka dni spirytusem ;) ...wspaniałe doznania
anonim2014.10.14 17:22
No i się doczekałem. W Lidlu już są zestawy choinkowe do kupienia. na Frondzie już się walczy z dyniami. Jesteście niezawodni. Teraz (o ile synod nie zezwoli rozwodnikom przyjmować komunię) będziecie zasypywać Sieć wypowiedziami ekspertów od pierdoł eschatologiczno-metafizycznych na temat szkodliwości tego obyczaju. A mój synek już przebiera nogami, by sobie podświetlaną dynię kupić. W sklepie "Wszystko za 4.99"
anonim2014.10.14 19:40
OSOBIŚCIE ZABRANIAM SWOIM DZIECIOM BRANIA UDZIAŁU W TYM CZYMŚ. TO "ŚWIĘTO" KUSI DZIECI MIN. CUKIERKAMI, WIĘC WYSZEDŁEM Z PROPOZYCJĄ, ŻE KUPIĘ IM W TYM DNIU TAKIE SŁODYCZE JAKIE TYLKO ZECHCĄ I ...OCZYWIŚCIE PRZYJELI TO Z ZADOWOLENIEM. NIE OMIESZKAŁEM TEŻ WYTŁUMACZYĆ IM DLACZEGO TAK MYŚLĘ. TRZEBA TROCHĘ POKOMBINOWAĆ I MIEĆ DZIECI PO SWOJEJ STRONIE ;)
anonim2014.10.14 20:00
a więc według frondy wydrążona dynia czy śmieszny strój kościotrupa są makabryczne?
anonim2014.10.14 21:43
[Ale zaraz, zaraz... przecież to święto narodziło się i żyje najmocniej w chrześcijańskim do bólu USA. I to właśnie tamtejsi chrześcijanie je obchodzą.] @CzęstochowskiPoeta - Więc jeśli ktoś chce sobie to "święto" obchodzić, to niech wyjedzie do USA. Powstało w USA to niech tam zostanie. :)
anonim2014.10.15 0:41
Obchodzony w USA zwyczaj straszenia w dzień Wszystkich Świętych nie ma nic wspólnego z chrześcjańskim szacunkiem dla zmarłych i zadumą nad faktem, że wiele dusz ma już bezpośredni kontakt z Bogiem. Halloween to popłuczyny po obrzędach pogańskich, w czasie których składało się krwawe ofiary z ludzi. Kościół zwraca uwagę na zjawisko wypychania ze świadomości współczesnego człowieka problemu jego śmiertelności. Zamiast okazji do zadumy i refleksji nad własnym życiem otrzymujemy głupkowate „święto żarcia cukierków” . O bliskich zmarłych myśli się coraz częściej jedynie do czasu otwarcia ich testamentu. a nie chcę mieć dyni na grobie mojej matki. My jesteśmy Polakami i modlimy się we Wszystkich Świętych za naszych zmarłych. I niech tak zostanie.
anonim2014.10.15 0:46
Polacy mają swoje Święto Zmarłych, Święto, tych którzy odeszli. Tych, których miłość, czułość, wsparcie, dobro, którego doświadczyłeś za ich życia, pozostaje zakopana pod warstwą zimnej gliny. Budzą się wspomnienia, łzy po stracie. My nie potrzebujemy jakiegoś Święta Zombi z dyniami i plastikowym shitem. Takie halloweenowe wypranie Świąt Zmarłych z tego co najważniejsze jest w interesie biznesu. Bo dla biznesu przecież lepiej żeby ludzie przejmowali się tym co tu i teraz (ciałem, kasą, produktami) niż tym co będzie kiedyś. Nie liczy się duch a ciało. Przez takie wypaczenie stajemy się materialistami i kukiełkami od kupowania i wydawania kasy. I zarażamy takim spojrzeniem na Święto Zmarłych nasze dzieci.
anonim2014.10.15 0:53
Wszystkich Świętych. Zaduszki. Dzień pamięci o naszych zmarłych. Jedyny czas w roku, gdy na polskich cmentarzach jest więcej ludzi niż grobów. Polacy nie lubią i nie chcą tańczyć na grobach swych przodków w maskach „halloweenowych“. Ten szacunek do zmarłych odróżnia nas od innych, „postępowych” nacji.
anonim2014.10.15 20:19
Najbardziej trzeba uważać na próby wymuszania na naszych dzieciach odejścia od chrześcijaństwa w przedszkolach i szkołach, już wolę oswojone i mniej groźne Andrzejki.
anonim2014.10.16 13:37
dynie są wspaniałe na zupę a nie do robienia jakiś stworków które wyglądają paskudnie i nie zdobią lecz obrzydzają
anonim2014.10.16 15:26
A w naszej parafii Św. Svithun'a w Stavanger (Norwegia) już po raz drugi odbędzie się BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH! HOLY WINS [święty zwycięża] https://www.facebook.com/events/712927968788539/?fref=ts