11.09.19, 09:35

Jarosław Marek Rymkiewicz, poeta ,,numer jeden''

- Dla mnie jest to niezwykle ważna postać polskiej literatury. Początek tej wielkiej przygody intelektualnej zaczął się dla mnie w 1984 roku, gdy przeczytałem powieść "Rozmowy polskie latem roku 1983" - mówił w Dwójce krytyk literacki o Jarosławie Marku Rymkiewiczu, który jest nominowany do Nagrody Mediów Publicznych.

 

Poeta, eseista, dramaturg, historyk literatury, tłumacz, profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk znalazł się wśród nominowanych w kategorii "słowo". Jak czytamy w uzasadnieniu kapituły - "za nieustające poszukiwanie ducha polskości zarówno w historii, jak i w dniu dzisiejszym oraz za mistrzowskie przedstawianie go w swojej poezji, esejach i dramatach".

Jarosław Marek Rymkiewicz (ur. 1935) został również doceniony "za ponad sześćdziesięcioletnią twórczą obecność w dyskursie narodowym oraz za ukazanie Polakom ich największego poety Adama Mickiewicza i jego twórczości w sposób nieoczywisty, wysoce oryginalny, daleki od wszelkich konwencji".

Wśród jego książek są tomy esejów poświęconych najwybitniejszym polskim pisarzom: "Juliusz Słowacki pyta o godzinę", "Aleksander Fredro jest w złym humorze", także cykl Mickiewiczowski zapoczątkowany w 1987 roku, w którego skład wchodzą m.in. tomy: "Żmud", "Baket" czy wydany niedawno "Adam Mickiewicz odjeżdża na żółtym rowerze" oraz dwie encyklopedie poświęcone Leśmianowi i Słowackiemu.

W jego dorobku znajdziemy także eseje historyczne: "Książę", "Kinderszenen", "Wieszanie", "Samuel Zborowski", "Rejtan", "Upadek Polski". Wydał kilkanaście tomów wierszy, m.in. "Konwencje", "Znak niejasny, baśń półżywa", "Zachód słońca w Milanówku", "Pastuszek Chełmońskiego", "Koniec lata w zdziczałym ogrodzie", "Metempsychoza".

W audycji wykorzystano fragmenty wywiadu Małgorzaty Baranowskiej z Jarosławem Markiem Rymkiewiczem z 1981 roku oraz fragmenty audycji Doroty Gacek z udziałem prof. Macieja Urbanowskiego i Marcina Sendeckiego, która powstała z okazji 80. urodzin poety.

bsw/Polskie Radio

Komentarze

Spoko2019.09.12 14:33
Znany i sławny jak nie przymierzając słynny poeta Jan Oborniak.