Heterochromia to niezwykle rzadka wada wzroku, która jednak rzuca się w oczy niemal od razu. Osoby z tą wadą wzroku posiadają dwa zupełnie odmienne kolory tęczówki lub zmiany barwnika w obrębie jednego oka – to dość niezwykłe zjawisko, które wzbudza ciekawość. Czym jest heterochromia i jakie ma przyczyny? Czy osoby z tą wadą wzroku są narażone na inne, powszechniej występujące wady refrakcji?

Heterochromia – charakterystyka

Heterochromia występuje w dwóch rodzajach, jako heretochromia iridis, która jest różnobarwnością jednej tęczówki oraz jako heterochromia iridum, która jest różnobarwnością tęczówek. Co ciekawe, ta wada refrakcji nie ma przyczyn genetycznych (lub to bardzo rzadkie zjawisko) – szacuje się, że ma ją ok. 1% całej populacji na świecie i zależy ona od przypadkowych mutacji. Heterochromia może także pojawić się przez przyjmowanie niektórych leków lub urazy oka (np. leczenia jaskry za pomocą kropli do oczu, stanów zapalnych struktury oka, cukrzycy, bielactwa czy niektórych nowotworów). Jeśli heterochromia wystąpi na jakimś etapie życia, wymaga diagnostyki, ale jeśli dany człowiek ma tę wadę wzroku od urodzenia – nie jest ona kojarzona z innymi chorobami. Warto wiedzieć, że heterochromia nie jest chorobą oczu, ale wadą układu wzrokowego, powstałą na skutek zaburzeń melaniny. Heterochromię obserwuje się także u niektórych zwierząt, np. psów i kotów konkretnych ras – zazwyczaj jedno oko jest jasne, a drugie ciemne. Taki sam efekt można uzyskać także za pomocą soczewek kolorowych kontaktowych.

Inne wady wzroku

Barwnik w tęczówce nie ma wpływu na inne mechanizmy w narządzie wzroku, więc osoby z heterochromią mogą, ale nie muszą mieć inne wady refrakcji. Statystycznie mają na to większe szanse, bo w samej Polsce ok. 70% ludzi ma już wady wzroku. Te najczęściej spotykane, czyli krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność diagnozuje się u okulistów lub optometrystów i można je skutecznie korygować za pomocą okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Tę drugą metodę poleca się wszystkim osobom, które są aktywne, potrzebują swobody i idealnego widzenia w różnych warunkach, czy to w dzień, czy to w nocy. Szkła kontaktowe są powszechnie dostępne na rynku i kupuje się je na podstawie recepty na soczewki (a nie na okulary) w sklepach internetowych lub stacjonarnych. Osoby z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością powinny sięgnąć po soczewki sferyczne, astygmatycy po soczewki toryczne, a osoby z prezbiopią (starczowzrocznością) po soczewki multifokalne. Na rynku dostępne są soczewki wykonane z dwóch różnych rodzajów materiałów – silikonu hydrożelowego lub hydrożelu, które między sobą mogą różnić się surowcem. Soczewki silikonowo hydrożelowe uznaje się za zdrowsze, ponieważ są wykonywane w nowszych technologiach, mają lepszy stosunek przepuszczalności tlenu i uwodnienia, a w niektórych takich soczewkach można spać lub chodzić do 30 dni bez zdejmowania (w soczewkach całodobowych miesięcznych). Natomiast soczewki starszej generacji, hydrożelowe, są odpowiednie dla osób z uczuleniem na silikon, są bardziej miękkie i mniej trwałe, mogą szybciej powodować wysuszanie się gałki ocznej, dlatego nie powinno się w nich drzemać ani spać. Jeśli chodzi o czas użytkowania soczewek, najbardziej popularnymi wariantami są soczewki miesięczne i jednodniowe. Soczewki miesięczne są przeznaczone do noszenia w trybie dziennym (od rana do wieczora, do 12 godzin) przez 30 dni, natomiast soczewki jednodniowe są do jednorazowego użytku, nową parę otwiera się codziennie rano. Jak już wspomnieliśmy, dostępne są także soczewki całodobowe, które można nosić do 30 dni bez zdejmowania, a także soczewki dwutygodniowe. Czy noszenie soczewek to droga inwestycja? Niekoniecznie. Najlepszą opcją jest zamawianie ich przez specjalistyczne sklepy internetowe, w większych ilościaściach i polowanie na okazje. Różnego rodzaju rabaty i promocje znajdziecie w sklepie BezOkularow.pl.