Gwałciciel nieletniej może uniknąć kary poślubiając ją - zdjęcie
20.11.16, 14:16żr. flickr

Gwałciciel nieletniej może uniknąć kary poślubiając ją

Gwałciciel nieletnich może uniknąć kary poślubiając ofiarę- swoją ofiarę - tam przewiduje nowe prawo w Turcji. Kontrowersyjny projekt ustawy został złożony w tureckim parlamencie. Według nowego prawa sprawca gwałtu na osobie nieletniej może uniknąć kary, jeśli zgodzi się poślubić swoją ofiarę.

Swoje zaniepokojenie ustawą wyraziła ONZ. Na ulice Ankary i Stambułu wyległy tłumy protestujących kobiet.

„Nie zgadzamy się na wasz system nadużyć wobec kobiet!”

- tak brzmiało jedno z haseł na transparentach podczas demonstracji.

Proponowane rozwiązania prawne pozwalają na zawieszenie wykonania wyroków więzienia dla gwałciciela, o ile do przestępstwa doszło przed 11 listopada 2016 r. a przestępca zobowiąże się do poślubienia swojej ofiary.

„Teraz, gdy wejdzie w życie nowa ustawa, żadna turecka kobieta nie przyzna się, że ją zgwałcono, ponieważ będzie się bała, że zmuszą ją do małżeństwa z gwałcicielem”

– oświadczyła w trakcie demonstracji w Stambule Fadime Celebi, przewodnicząca organizacji socjalistek.

Agencja AFP informuje, że „ustawa po jej zaakceptowaniu przez parlament może dotyczyć przypadków trzech tysięcy kobiet”. Innego zdania jest premier Turcji, Binali Yildrim, który stwierdził, że ta ustawa ma zapewnić „pewne poczucie sprawiedliwości” oraz „zapobiegać temu, aby dzieci poczęte w drodze gwałtu nie pozostawały bez środków do życia, gdy ojciec pójdzie do więzienia”.

W lipcu tego roku turecki Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie pozwalające na wykreślenie z kodeksu karnego artykułu, według którego każdy stosunek płciowy z dzieckiem poniżej 15 roku życia jest „nadużyciem seksualnym”.

LDD/TVP Info/Fronda.pl