Na Synodzie Amazońskim w październiku tego roku poruszone zostaną tematy ekologii oraz żonatych kapłanów. Jak pisze na łamach ,,FirstThings.com'' George Weigel, autor monumentalnych biografii św. Jana Pawła II, zgromadzenie biskupów mające obradować w Ameryce Południowej może mieć przełomowe znaczenie.

Jego zdaniem sprawa wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn to swoista ,,głęboka agenda'' nadchodzącego synodu. Podobnie było w przypadku poprzednich zgromadzeń: w latach 2014-2015 pod pozorem troski o rodzinę przeforsowano Komunię świętą dla rozwodników w nowych związkach, a w roku 2018, pod pozorem troski o młodzież tym razem, uelastyczniono język Kościoła odnośnie osób homoseksualnych.

Według Weigela na Synodzie Amazońskim zwolennicy zmian motywować będą postulat wprowadzenia żonatych kapłanów brakiem rąk do posługi w Ameryce Łacińskiej.

Autor jest przy tym przekonany, że gdyby papież zgodził się na taki krok odnośnie Amazonii, to wkrótce o to samo poproszą episkopaty w innych krajach, tym razem już zachodnich. Nie będzie podstaw, by takie prośby odrzucać - a że się pojawią, to pewne, bo progresywni biskupi z Niemiec, Szwajcarii, Austrii czy Belgii już wprost o tym mówią.

bb/pch24.pl