16.10.14, 19:12"Polska leży w strategicznym zainteresowaniu Rosji" (fot. Wikipedia)

Gen. Zbigniew Nowek: "Polska leży w strategicznym zainteresowaniu Rosji"

Gen. Zbigniew Nowek, były szef Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Wywiadu powiedział, że w Wojskowe Służby Informacyjne przez lata „nie miały żadnych sukcesów” w dziedzinie zatrzymywania zagranicznych szpiegów. W rozmowie z portalem Onet.pl wyjaśnił, że trudno oczekiwać tutaj sukcesów od służby, której trzech pułkowników zatrzymano właśnie za szpiegostwo na rzecz Rosji. Doszło do tego w 1999 roku, wówczas, gdy UOP-em kierował właśnie gen. Nowek.

Wyjaśnił, że Polska leży w „strategicznym zainteresowaniu Rosji”. Wpływa na to fakt, że jesteśmy byłą strefą wpływu FR oraz ważnym krajem NATO. „Dlatego jesteśmy w orbicie zainteresowań zarówno wywiadu wojskowego, jak i cywilnego Rosji, które dziś pracują pełną parą na naszym kierunku” – powiedział generał.

Były szef UOP powiedział też, że straty, jakie mógł spowodować zatrzymany oficer, mogą być ogromne. Wiadomo, że zajmował się wojskowymi systemami komputerowymi, przetargami i dostawami sprzętu. I jest możliwe, jeżeli „kret” miałby dostęp do sprzętu, specyfikacji i oprogramowania, że wszystko trzeba będzie zmieniać, a to jest „równie kosztowne, jak zamontowanie nowego systemu”.

Gen. Nowek wyjaśnił też, że mogło być zupełnie nieopłacalne podjęcie prób przewerbowania agenta w celu dostarczania Rosjanom fałszywych informacji. Jeżeli otrzymali już wcześniej od zatrzymanego oficera kilka prawdziwych informacji, to mogliby łatwo sprawdzić kolejne.

bjad/onet.pl

Komentarze

anonim2014.10.16 23:03
Rosja jest w stanie rozkładu społecznego i Polska powinna jej udzielić pomocy przez importowanie im naszej kultury-nasi nauczyciele,lekarze,duchowni powinni jeździć tam i pokazywać rosjanom inne życie-lepsze,uczyć samoorganizowania się,niekoniecznie od razu politycznie,ale w sensie ludzkim,ktoś musi ich dowartościować aby wiedzieli,że nie są skazani na chaos,korupcję i zamordyzm.Obecnie Rosja wymiera i tylko wojny(Krym)to przykrywają dając demograficzny zastrzyk z uchodźców.Jeśli będziemy biernie patrzeć jak Rosja umiera i cieszyć się z klęski rzekomego wroga to dosięgną nas niezadługo Chiny i Niemcy...Rosja i Polska,dwa bratnie słowiańskie narody powinny współpracować na zasadzie nie wtrącania się,nie mamy żadnych zakusów na rosyjskie terytorium,oni na nasze mogliby o tyle,że są militarnie silniejsi,ale to droga do upadku,nie ma sporu o ziemie bo Polska nie wraca na wschód ani Rosja na zachód iść nie powinna,jest natomiast płaszczyzna współpracy w dziedzinie rozwoju społecznego,ludzkiego,w dziedzinie przemysłu,handlu,wymiany młodzieżowej itd.
anonim2014.10.17 5:50
Ojtam ojtam. Poświęcili pionka a nie figurę. Skoro Anglicy rocznie wyłapują 300 moskiewskich szpiegów, a my dwóch na kilka lat, to widać, że jest to działanie tylko na pokaz.