Francuski łącznik. Macron zacieśnia więzi z Kremlem - zdjęcie
13.11.19, 20:15

Francuski łącznik. Macron zacieśnia więzi z Kremlem

27

Kolejne posunięcia i deklaracje Emmanuela Macrona sytuują francuskiego prezydenta na pozycji największego przyjaciela Rosji na Zachodzie. Najpierw było zbliżenie z Putinem w sprawie Ukrainy i pomoc w powrocie Rosji do Rady Europy. Potem zablokowanie rozmów akcesyjnych UE z dwoma bałkańskimi państwami. Teraz jest atak na NATO – fundament bezpieczeństwa Zachodu od siedmiu dekad, wciąż wróg numer 1 dla Kremla.

Prezydent Francji w rozmowie z „The Economist” uderzył w NATO w sposób niespotykany. Emmanuel Macron podważył amerykańskie przywództwo w Sojuszu i najważniejszą zasadę NATO, słynny artykuł 5. traktatu waszyngtońskiego. Francuski prezydent ostrzega Europę, że nie może liczyć na pomoc amerykańską w zakresie obronności. „To, czego teraz doświadczamy, jest śmiercią mózgu NATO” – powiedział Macron brytyjskiemu tygodnikowi. Zapytany, czy nadal wierzy w efektywność artykułu 5. traktatu waszyngtońskiego, zgodnie z którym atak na jednego z sojuszników jest uważany za atak na wszystkich członków NATO, odpowiedział: „Nie wiem”. Dlaczego Macron uderza w NATO? Bo dąży do rozbicia sojuszu euroatlantyckiego i stworzenia nowej architektury bezpieczeństwa w Europie. Opierającej się na UE, a tak naprawdę Paryżu i Berlinie, ale w partnerstwie z Rosją. Taki układ miałby się stać równorzędnym partnerem do rozmów z USA z jednej strony, i Chinami z drugiej. Co jest oczywistą mrzonką, bo Europa nie ma się co równać ze Stanami Zjednoczonymi i ChRL zarówno potencjałem ekonomicznym, jak i militarnym. Macron z premedytacją usiłuje rozmontować euroatlantycki układ bezpieczeństwa, który zapewnił Zachodowi ponad 70 lat pokoju. Atak na NATO to kolejny w tym roku ruch Macrona, który sprzyja celom polityki rosyjskiej. Nieco wcześniej Francja zablokowała rozpoczęcie rozmów akcesyjnych UE z Albanią i Macedonią Północną, choć te spełniły stawiane przez Brukselę warunki wstępne. Szczególnie groźnie wygląda teraz sytuacja w Macedonii Północnej, gdzie jest ryzyko, że władzę odzyska obóz prorosyjski. Zresztą Macron zdążył też w międzyczasie obrazić Bułgarię i Ukrainę, mówiąc, że woli legalnych migrantów z Afryki od „bułgarskich i ukraińskich przemytników”.

Emmanuel Macron jest pierwszym zachodnim liderem, który otwarcie zamierza pogrzebać dotychczasową, zasadniczo solidarną, post-krymską politykę Zachodu wobec Rosji. Prezydent Francji chce wspólnie z Władimirem Putinem budować „nową architekturę zaufania i bezpieczeństwa w Europie”. W Fort Bregancon w sierpniu, gdzie Macron przyjął Putina, doszło do ostatecznego przełamania lodów – czego dowodem gwałtowna odwilż w kolejnych tygodniach. Gospodarz określił Rosję jako „wielkie mocarstwo oświeceniowe” i oświadczył, że w Rosji też jest liberalizm, tylko szczególny. Później odbyła się ponad dwugodzinna rozmowa w cztery oczy. Zaraz potem, na szczycie G-7 Macron zapowiedział rychły szczyt czwórki normandzkiej, niedługo później zaś doszło do pierwszego od lat spotkania francusko-rosyjskiego w formule „2+2” (ministrowie spraw zagranicznych i obrony). Obszernie swoją koncepcję relacji z Moskwą prezydent Francji wyłożył 27 sierpnia na dorocznej konferencji ambasadorów w Pałacu Elizejskim, przekonując, że należy je przemyśleć, ponieważ „spychanie” tego kraju daleko od Europy jest „poważnym błędem”. Macron uważa, że w relacjach z Rosją „konieczne jest wyjście z nową inicjatywą” tak, aby móc dokonać resetu w kwestiach związanych z różnymi konfliktami.

Warsaw Institute

Komentarze (27):

WDE2019.11.14 7:00
korwiniści onuce cerowane ale dziurawe
poinformowany2019.11.14 6:34
masoneria Francja i Rosja wielki wschód pod przewodnictwem masonów z GRU szatanistów wspierająca nienawiść na świecie na przeciwko masońska Pycha rytu szkockiego anglia USA, i ich niewolnicy Polska i reszta niedobitków, czyli mamy starcie dwóch szatanów, a Izrael niczym antychryst lawiruje w diabelstwie raz w Moskwie raz w Waszyngtonie
cyu2019.11.14 1:14
korwiniści onuce cerowane
konfederata2019.11.14 9:45
schizofrenia się rozwija
be be 2019.11.26 16:10
u ciebie szmato ruska
kalinka2019.11.14 0:13
wszyscy ze wszystkim tylko Polin na żydowskiej smyczy
Olej2019.11.14 0:08
" Kacapy " ? Kto Polaków nauczył tego obraźliwego przezwiska ? Kto ??? Akcja Polska 1937, Katyńskie doły śmierci, sowiecki nagan enkawudzisty, a ostatnio Smoleńsk.
nikt2019.11.14 13:20
Smoleńsk był niedawno . Akcja w 1937 r . był epizodem Stalina . O ile mi wiadomo , to Polska była pod okupacją niemiecką a nie radziecką . To Niemcy wyzwalali Polskę od Rosjan ? A Katyń ? Ja w swej głupiej młodości też dałam się na to nabrać . Przyjrzałam się zdjęciom pomordowanych . Nie byli to moi współbracia , czyli Słowianie , a więc Katyń mnie bezpośrednio nie dotyczy . W ten sposób ginęli i giną w dalszym ciągu ludzie na całym świecie . A więc nie rozumiem dlaczego akurat Katyń miałby być dla mnie , Polki , czyli rdzennego mieszkańca tych ziem zwanych Polską taki ważny ? Zbiorowa mogiła jak dziesiątki tysięcy innych na całym świecie .
nikt2019.11.14 14:21
Smoleńsk zupełnie mnie nie dotknął . Katastrofa jak wszystkie inne . Żal mi pilotów . Ale katastrofa samolotu w której zginęli członkowie Chóru Aleksandrowa już bardzo mnie dotknęła . Mało , że niezwykle utalentowani ludzie , to jeszcze swoi .....Słowianie . Nad Nimi zapłakałam . Grała w nich ta sama słowiańska dusza która gra we mnie . Jest to pieśń o honorze , miłości do ziemi swych ojców , poświęceniu dla niej i tęsknocie w razie oddalenia . Jestem szczera a więc nie będę udawać , że Smoleńsk cokolwiek mnie obchodzi .
nikt2019.11.13 23:04
Nawet taki dzieciak rozumie sytuację Europy i działa dla dobra swojego kraju . Tylko Polacy mają jobla z tą swoją antyrosyjskością . " Kacapy " ? Kto Polaków nauczył tego obraźliwego przezwiska ? Na pewno nie żaden ze Ślązaków . Ja po raz pierwszy usłyszałam je od nacji napływowej . Nie potrafią przeboleć swojego wypędzenia zza Buga . A co oni tam robili ? Byli Rosjanami , Litwinami , Kozakami , Ukraińcami lub Białorusinami ? Pognali tam by wysysać rdzenne narody . A teraz nastawiają rdzennych Polaków przeciwko swoim braciom krwi . Izraelici są im bliżsi . Coraz więcej filmów o Izraelu , wycieczek , promocji ich kultury , informacji w mediach . Powoli się sieje propagandę o wielkiej przyjaźni polsko -izraelskiej . Nie patrzę i nie słucham . Chyba , że jest to informacja o rakietach wystrzeliwanych w kierunku Izraela . A moje głupie dziecię pojechało tam na mecz . Przygotowuje się grunt . My Ślązacy już to przerabialiśmy z Germanami , ( niby ) Polakami i widzimy co się dzieje .
Olej2019.11.13 21:58
Art. 5 dla Francji znaczy tyle samo co ,,wypełnienie’’ deklaracji sojuszniczych w 1939 r. Polska musi w szczególny sposób o tym pamiętać. Jeżeli Makaron cokolwiek rozmontowuje ma świadomość, że dzieje się to daleko od granic Francji i on całą tę sferę za Odrą ma głęboko w d……e. I jest to stała polityki francuskiej. W relacji francusko sowieckiej trwa licytacja o miejsce i rolę, lepszą niż mają Niemcy, czy Makaronowi się uda ? Zależy ile da Putinowi. Prezydent Francji chce wspólnie z Władimirem Putinem budować „nową architekturę zaufania i bezpieczeństwa w Europie”. No i zbudują ! A za przesmyk suwalski nie będą umierać Francuzi, zrobi się to ,,polaczkami’’ Oficjalnie w polityce niemieckiej i francuskiej, z uwzględnieniem Włoch i innych państw zachodnich europejskie drzwi są dla sowietów otwarte – na oścież !
JAC2019.11.13 21:51
Do " oficera LWP" " Kartofle" pisał o Kaczyńskich któryś "Zeitung". Jesteś z LWP czy ze STASI?
oficer LWP2019.11.13 22:14
wybierz co ci najbardziej pasuje aby mnie po pisowsku opluć, masz wolność wyboru,
kapral2019.11.14 1:40
Masz szczecie, kiedyś to był SMIERSZ tow. oficer.
oficer LWP2019.11.14 9:44
szczecie to ty masz, że ci ......... na czole nie wyrósł
be be 2019.11.26 16:09
nie odszczekuj sie łajzo sowiecka tylko anonimowo na forum mozesz poszczekac zrób to w realu
oficer LWP2019.11.13 21:39
kartofla żoliborskiego nie zaprosili?
kapral2019.11.14 1:38
Tow. oficerze , rozkaz, srututututu.
JAC2019.11.13 21:37
Do "Topka". Lepsze najbiedniejsze mocarstwo niż teoretycznie bogaty PO-land.
Dr Aloha2019.11.13 21:25
Przecież, jak sami twierdzicie na łamach tego "portalu", Francja upada i jest jedną wielką strefą szariatu a dzielni Rosjanie bronią się przed upadkiem cywilizacji i ideologią LGBT. Powinniście się cieszyć że Rosja ruszyła na ratunek biednym francuzom.
Pisowiec2019.11.13 21:24
Macron i Mercel to ruskie onuce są to jasne!!! Agenci Kremla! My się nie damy!!! Nigdy Rosja nie zawładnie Polską! Nie damy im zarobić i obronimy Europę!!! Tylko po trupie Polski ruski mogą wejść do Europy!!!! Krwi nie poszczędzimy!! I wiele to ruskich będzie kosztować! Macron i Merkel won za Don komuchy! Poszli won do swoich!!!
JanP2019.11.13 20:56
A niemiecki parlament przyjął projekt ustawy wyłączający Gazociąg Północny 2 spod wymogów unijnej dyrektywy gazowej.
Prorok2019.11.13 20:48
W policzek miało być.
Prorok2019.11.13 20:46
RasPutina to szerszeń ukąsił w popiół?
Jestem z Białegostoku2019.11.13 20:35
Taki francuzki prezydent to dla Putina jest jak złoto. U nas tez było kilku takich. Dzięki Bogu ten etap mamy już za sobą. Makaron i tak drugiej kadencji nie dostanie. Co innego Putin, ten to moze będzie dozywotnio. Bo jak śpiewają w piisence dzieci sowieckie,, putin da będzie słońce...
Topek2019.11.13 20:32
A Kaczyński połączy się z Orbanem I stworzy najbiedniejsze mocarstwo świata militarnie i gospodarczo
JAC2019.11.13 21:36
Lepsze najbiedniejsze mocarstwo niż teoretycznie bogaty PO-land.