Francja zmierza ku legalizacji eutanazji - zdjęcie
12.12.14, 16:14Francja zmierza ku legalizacji eutanazji (fot. Wikipedia)

Francja zmierza ku legalizacji eutanazji

8

Francuski parlament będzie wkrótce debatować nad projektem ustawy, która przewiduje zgodę na „głęboką i ciągłą sedację” nieuleczalnie chorego pacjenta, aż do momentu zgonu.

O sprawie poinformował prezydent Francji, Franciszek Hollande. Stwierdził, że obecnie francuskie prawo koncentruje się zbyt mocno na „analizie lekarskiej” i nie bierze pod uwagę woli pacjenta. Tymczasem poprawki, które zostały zgłoszone, miałyby koncentrować się właśnie na pacjentach, „których cierpień powinno się unikać”. Poprawki „szanują ich wybór i wolę” – stwierdził Hollande.

Jeszcze przed wyborami 2012 lewicowy polityk zapowiadał inicjatywę ustawodawczą, która miałaby gwarantować „prawo do umierania”. Chodziło o ograniczenie uporczywej terapii, przedłużającej życie nieuleczalnie chorego.

Prezydent powiedział, że w myśl nowych propozycji jeżeli życie pacjenta jest zagrożone, a terapia nie działa lub potęguje cierpienie, to chory mógłby zostać poddany sedacji, a urządzenia podtrzymujące życie zostałyby wyłączone.

Sedacja to po prostu wpłynięcie na układ nerwowy poprze środki farmakologiczne, tak, by pacjent nie odczuwał tyle niepokoju czy bólu, ale bez „wyłączania” jego świadomości.

Nie ma tu więc mowy o bezpośredniej eutanazji, ale, jak łatwo się domyślić, może to być jedynie pierwszy krok w tym kierunku, w którym poszły już Holandia, Szwajcaria i Belgia.

„Te propozycje są wyważone i realistyczne. Ich celem jest powstrzymanie cierpienia tych, którzy są bliscy kresu życia, uszanowanie ich woli i przyznanie prawa do godnej śmierci” – stwierdził Hollande.

pac/telewizjarepublika.pl

Komentarze (8):

anonim2014.12.12 16:43
"Francja zmierza ku legalizacji eutanazji" samej siebie.
anonim2014.12.12 16:47
Nie ma w Francji jakiegos francuskiego Lee Harvey'a Oswalda ?!
anonim2014.12.12 17:04
Autor artykułu nie ma bladego pojęcia o czym piszealbo jest kompletnym debilem. Prosze poczytać najpierw czym jest sedacja albo spytc jakiegoś lekarza- najlepiej anestezjologa. Jako zadanie domowe prosze sobie dać zoperować dajmy dla przykładu wyrostek robaczkowy BEZ SEDACJI.
anonim2014.12.12 17:26
@Max49 Zaraz ci wytłumaczą, że to pierwszy krok do obowiązkowej eutanazji.
anonim2014.12.12 18:02
No straszne, zmniejszą cierpienie ludzi - czy może być coś gorszego?
anonim2014.12.12 19:14
Fronda zasady jest przeciwko:aborcji,eutanazji.porodom operacyjnym,przeszczepom i wielu innym sprawom ,swiadczacym o naszej madrosci jako gatunku ludzkiego.Zal czytac wypociny wypisywane na tym portalu,ktory Pan Bog juz dawno opuscil(ze wstydu).
anonim2014.12.13 3:12
Czyli wyginie nam więcej Żabojadów i przetrwają Żaby :)
anonim2014.12.14 11:37
Poprawki „szanują ich wybór i wolę” – Tymczasem podczas choroby wola człowieka jest zdeterminowana chorobą. Nie można zatem w takich okolicznościach mówić o istnieniu wolnej woli pacjenta.