Franciszek do seniorów: naszym powołaniem jest strzeżenie korzeni - zdjęcie
24.07.21, 07:11Fot. via: Pixabay

Franciszek do seniorów: naszym powołaniem jest strzeżenie korzeni

23

W ostatnią niedzielę lipca z inicjatywy papieża Franciszka po raz pierwszy będziemy przeżywać Dzień Dziadków i Osób Starszych. „Wsłuchajcie się w to dobrze: jakie jest nasze powołanie dziś, w naszym wieku? Strzeżenie korzeni, przekazywanie wiary młodym i zaopiekowanie się najmniejszymi. Nie zapominajcie o tym” – napisał Ojciec Święty w orędziu przygotowanym z tej okazji.

Papież Franciszek często podkreśla potrzebę troski o ludzi chorych, starszych i nierzadko odsuniętych na margines społeczeństwa. Kładzie nacisk na dobro duchowe i bogate doświadczenie życiowe, jakie te osoby mają do zaoferowania młodszym pokoleniom.

W orędziu na Dzień Dziadków i Osób Starszych papież napisał m.in.: „chciałbym powiedzieć Ci, że jesteś potrzebny do tworzenia, w braterstwie i przyjaźni społecznej, jutrzejszego świata: tego, w którym będziemy żyć – my, wspólnie z naszymi dziećmi i wnukami – kiedy ustanie burza (…). Wśród rozmaitych filarów, które muszą dźwigać tę nową konstrukcję, znajdują się trzy, które Ty, lepiej niż inni, możesz pomóc wznieść. Trzy filary: marzenia, pamięć i modlitwa. Bliskość Pana da siłę, także najbardziej kruchym spośród nas, aby wyruszyć w tę nową drogę: drogami marzeń, pamięci i modlitwy”.

„Ale także wówczas, gdy wszystko wydaje się pogrążone w mroku, jak podczas tych miesięcy pandemii, Pan nie przestaje posyłać aniołów, aby ukoić naszą samotność i powtarzać nam: ‘Ja jestem z tobą przez wszystkie dni’. Mówi to do Ciebie, mówi to do mnie, do wszystkich” – napisał Franciszek kierując słowa nadziei do osób starszych, jednocześnie zachęcających do zaangażowania tych, którzy mogą przyjść z pomocą potrzebującym.

„I to jest istotą tego pierwszego Dnia, który pragnąłem aby był obchodzony po raz pierwszy właśnie w tym roku, po długim czasie izolacji i wciąż powolnym odradzaniu się życia społecznego: aby każdego dziadka, każdą babcię, każdą osobę starszą – zwłaszcza tych spośród nas, którzy są najbardziej samotni – odwiedził anioł!” – dodał następca św. Piotra.

Do członków Narodowego Stowarzyszenia Pracowników w Podeszłym Wieku papież powiedział: „Świat potrzebuje waszej mądrości i doświadczenia, aby zbudować przyszłość, która jeszcze bardziej będzie szanować prawa wszystkich. Jesteśmy bowiem wezwani do budowania społeczeństwa bardziej otwartego, bardziej ludzkiego, gdzie nikt nie jest wykluczony i odrzucony”.

„Wchodzę w wiek podeszły i się temu nie opieram. Przygotowuję się do tego, a nie chcę być winem kwaśnym, tylko dojrzałym. Zgorzknienie starca jest czymś najgorszym, to droga, z której nie ma powrotu” – przypomniał przed laty Franciszek jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires, utożsamiając się z pokoleniem ludzi starszych i zachęcając do owocnego przeżywania tego okresu w życiu.

autor: Family News Service; cytaty za vaticannews.va oraz niedziela.pl

Komentarze (23):

gośc2021.07.25 18:59
Bergoglio Fałszywy Prorok.....
lewak Franio!2021.07.24 20:26
chłopobabina z argentyny niech już kończy a o korzeniach nie wspomina bo swoje zostawił na kozetcce zydowskiej komunistycznej psychanalityk-mózdżek wyprala do cna!!! najgłupszy papież ostatnich stuleci!!!! dno i celebryta!!!
Anonim2021.07.24 17:41
Franciszek do seniorów: naszym powołaniem jest strzeżenie korzeni " ? a ja głupi myslałem ,że żeby zapłonał konar po wiagrze dla seniora
Anonim2021.07.24 16:25
Ależ on jest dwulicowy . Tu każe strzec korzeni a z drugiej strony nakazuje wpuszczać flance agresywnych sadzonek do swojego sadu . To jak w końcu to ma być ? Bo już zgłupiałam od tych sprzecznych przekazów ?
Po 11 ...2021.07.24 14:39
Franciszek do seniorów: naszym powołaniem jest strzeżenie korzeni. To chyba jest kryptoreklama tabletek typu MaxigraGO.
trust2021.07.24 13:45
Strzeżenie korzeni? Ten hucpiarz podciął wszystkie korzenie Kościoła Katolickiego i śmie mówić takie rzeczy?
BLa Bla Bla2021.07.24 12:39
mówi kocik. Czasami całkiem mądrze. Ale w rzeczach naprawdę ważnych niemal zawsze przeciwko Kościołowi Katolickiemu któremu jest rzeźnikiem, a nie pasterzem
Anonim2021.07.24 12:19
ma racje z tymi korzeniami , ,trzeba dbać żeby w starszym wieku jeszcze konar zapłonał
mg2021.07.24 11:11
Oj Franek aleś ustrzegł korzeni....naszej wiary.Przewrotny człowieku.
Prezes2021.07.24 9:22
Franciszku ty heretyku jeden ... chyba prosto z piekła ktoś cię tu przysłał!!! ...
Anonim2021.07.24 9:19
Ludzie kiedy wreszcie zrozumiecie, że msza trydencka wymaga odpowiedniego ołtarza, mszału, ornatu, i że nie można jej unowocześniać. Dlatego zgodę na jej odprawianie mają wydawać biskupi.
ano nim2021.07.24 13:42
Anonim 2021.07.24 11:19- ty pewnie jesteś ksiądz postępowy, wysłannik papieża? Człowieku kiedy wreszcie zrozumiesz, że mają taki strój jaki używano, oraz że odprawiają w miejscach jakich powinni. Wszystko jest poprawnie! Mieszasz tu jak i w kotle diabelskim, tak jak twój zleceniodawca.
Janek2021.07.24 8:58
"strzeżcie korzeni" - głosi Bergoglio a sam wycina mszę trydencką z korzeniami!!! na tym właśnie polega przewrotność i kłamstwo sług szatana !!
Anonim2021.07.24 9:08
Studiowałeś teologię? Papież dał uprawnienia biskupom do podejmowania decyzji czy dane miejsce spełnia warunki do odprawienia mszy trydenckiej.
Parkometr2021.07.24 8:49
ten pan jest jak klaun, gada co mu pieniądz przyniesie na język. On dzieli, my łączmy i na znak tej łączności kobiety nośmy w kościele specyficzne okrycie głowy. Na znak łączności z rytem europejskim. Nie dajmy się jemu podzielić.
Anonim2021.07.24 7:56
"Strzeżenie korzeni " ??? Oczywiście tak aby nie wypuściły "pędów" i "zgniły". Dowód : zarzynanie Tradycji.
Anonim2021.07.24 9:09
Milcz pedale wstydu nie masz, a innych swoim zwyrodnieniem obarczas.
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.07.24 7:28
27- my dzień odmawiania Wielkiej Narodowej Nowenny Pompejańskiej. Program: CZAS TRWANIA łącznie 54 dni, Cześć błagalna od 28.06.2021r do 24.07 2021. Część dziękczynna od 25.07.2021 do 20.08.2021 GODZ: 20.30 do 21.30 INTENCJA: Aby przez nawrócenie ludzi, upadły masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Możesz włączyć się w dowolnym czasie odmawiania nowenny, odmówić 1 dziesiątkę Różańca albo więcej. Może być odmawiana w domu, na zewnątrz- przy figurach Matki Boskiej, Serca Pana Jezusa, przy Krzyżu, możesz odmawiać sam, z rodziną albo w towarzystwie, z sąsiadami , w grupie małej albo wielkiej, w Kościele. Szczęść Boże. Oczywiście bardzo pięknym byłoby, gdyby w tę inicjatywę włączyli się wierni w parafiach, podając informacje w ogłoszeniach do wiernych! Nowenna zostanie zainicjowana właśnie przy figurze Matki Boskiej przy Kościele jednej z Parafii w Archidiecezji Poznańskiej z udziałem wiernych. Cała Polska w łączności z biskupami, a zwłaszcza z Episkopatem na czele z jego przewodniczącym Abp Gądeckim odmawia Nowennę Pompejańską w intencji: Aby przez nawrócenie ludzi, upały masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Nawrócenie na drodze sakramentu pokuty. Zalejmy Kościoły naszym nawróceniem, a stanie się cud przemiany zła w dobro i upadnie szatański plan depopulacji i zniewolenia ludzkości!! Nawrócenie, masowe przystępowanie do spowiedzi niech będzie zadośćuczynieniem za zdradę Episkopatu, Abp Gądeckiego.
Przygadał kocioł garnkowi2021.07.24 7:25
No właśnie - strzeżmy wiary tradycyjnej! I nie zakazujmy tradycyjnej Mszy!
Człek2021.07.24 7:54
Powiem nieco złośliwie. A może F namawia żeby seniorzy po prostu strzegli korzeni drzew, ale od spodu, dlatego namawia na szczypawki?
Maksencjusz2021.07.24 8:49
Mówi jedno a robi co innego. Dlatego "po owocach ich poznacie".
Anonim2021.07.24 9:11
Chyba pomyliły Ci się pojęcia bo co to jest wiara trydencka? Takie pojęcie nie istnieje więc nie udawaj obrońcy wiary katolickiej.
Instrukcja Lucyfera dla Anonima i Spółki2021.07.24 7:21
Plan jest następujący. Skutecznie i dotkliwie uderzajcie w Kościół. Ale nie możecie tego robić wprost. Trzeba więc odwołać się do najbardziej prymitywnych i zrozumiałych dla każdego pojęć. Od wieków są to: seks i pieniądze. Największy dureń to pojmie. Dalej: granie na uczuciach. Po pierwsze: Udawajcie obłudnie współczucie dla dzieci – ofiar księży-pedofilów. Wiadomo, że są to przypadki bardzo nieliczne, zwłaszcza w porównaniu z innymi, bezkarnymi grupami. Więc uogólniajcie to na CAŁY kler. Po drugie: rozgłaszajcie, że KAŻDY ksiądz jest pazerny na pieniądze. Jeśli proszą na konieczny remont kościoła, czy na biednych, to przedstawiajcie to tak, jakby zabierali dla siebie. Wypominajcie im rzekomo „kapiące od złota kościoły” czy każdy lepszy samochód. Po trzecie: ja sam nie mogę już uderzyć w wielkiego świętego papieża Jana Pawła II-go. A nienawidzę go szczególnie, bo wielu ludzi uratował od wiecznego potępienia. Nienawidzę katolickiej Polski, której rząd tak skutecznie sprzeciwia się działaniom coraz bardziej ateistycznej i lewackiej Unii Europejskiej. Wyzywajcie ich od „faszystów”, „antysemitów”, „homofobów”, „zaściankowych tchórzy z ciemnogrodu”. Uderzajcie w żyjących jeszcze współpracowników JP2 („obrońców pedofili w sutannach” i podobne absurdy). Psujcie, zwłaszcza w oczach młodych, jego obraz. Ze świętych i mistyków róbcie konsekwentnie wariatów. Brutalnie atakujcie Rydzyka, bo swym Radiem Maryja przerwał żydowski monopol na pranie mózgów Polakom. Waszym orężem jest kłamstwo, cynizm, ironia, kpina. Reklamujcie rozwiązłość, hedonizm, aborcję i ohydny grzech LGBT. Waszym przewodnikiem niech będzie Goebbels, mój wierny uczeń, walczący za pomocą kłamstwa. Do dyspozycji macie całą żydowską prasę dla gojów z Gazetą Wyborczą na czele, finansowaną za srebrniki Sorosa i innych wpływowych malwersantów. A teraz – do roboty. Mam tu w łapie podpisane przez was cyrografy, więc czekam na wasze złośliwe wpisy!