,,Financial Times'': Kreml ukrywa większość zgonów z powodu koronawirusa - zdjęcie
13.05.20, 09:45Fot. via Pixabay - klimkin / mohamed_hassan

,,Financial Times'': Kreml ukrywa większość zgonów z powodu koronawirusa

14

Liczba ofiar śmiertelnych z powodu koronawirusa w Rosji może być o ponad 70% wyższa niż podają oficjalne dane rządowe. Rosyjskim władzom nie udało się powstrzymać rozprzestrzeniania się COVID-19 pomimo siedmiotygodniowej kwarantanny. Z przeprowadzonej przez gazetę „Financial Times” analizy danych na temat ogólnej śmiertelności w Moskwie i Petersburgu wynika, że ​​w kwietniu br. w obu tych miastach było o 2073 więcej zgonów niż średnio w ciągu ostatnich pięciu lat. Z kolei według oficjalnych danych z powodu COVID-19 w ciągu ostatniego miesiąca zmarło w nich tylko 629 osób. Do poniedziałku w Rosji oficjalnie odnotowano 2009 śmierci z powodu koronawirusa w 2009 roku. Jeśli dodamy do tej liczby tych, których nie uwzględniono, zwiększy to całkowitą liczbę strat Rosji podczas pandemii o 72%.

Rosyjskie władze zabroniły informowania i weryfikowania „fałszywych wiadomości” o pandemii. Krytycy uważają, że to zarządzenie służy tłumieniu niezależnych analiz, które są sprzeczne z oficjalnymi oświadczeniami rządu. Prezydent Władimir Putin wielokrotnie informował, że pandemia jest „pod kontrolą”. Co innego twierdzą lekarze związani z działaczami opozycji, którzy uważają, że ukrywają prawdziwą skalę rozwoju pandemii koronawirusa w Rosji i związanego z nią kryzysu służby zdrowia.

Kreml, dowodząc swoich sukcesów w powstrzymywaniu pandemii, powołują się na oficjalne dane, które mówią o większej liczbie testów i niższych wskaźnikach śmiertelności niż w innych dużych krajach. Jednak rosyjski minister zdrowia przyznał, że nie każdy, kto zmarł po zarażeniu koronawirusem, znalazł się na liście ofiar COVID-19. „Financial Times” ujawnił w kwietniu dodatkowe 1841 zgonów w Moskwie, porównując obecne oficjalne liczby ze średnią z pięciu lat. Wszystkie te informacje zostały opublikowane przez władze miasta. Jest to trzykrotność oficjalnej liczby zgonów w ubiegłym miesiącu wynoszącej 600. Moskwa jest epicentrum pandemii w Rosji. Stanowi to ponad połowę całkowitej liczby ofiar choroby w tym kraju. Dostępne dane dotyczące śmiertelności wskazują, że w kwietniu była ona najwyższa od co najmniej 2010 r.

Z kolei dane z Petersburga pokazały, że w kwietniu w mieście odnotowano 232 zgony więcej niż średnia w ostatnich latach. W tym wypadku władze twierdzą, że w mieście na koronawirusa zmarło 29 osób. „Finacial Times” zaznaczył, że swoją analizę oparł wyłącznie o dane z Moskwy i Petersburga. Dlatego niedoszacowanie liczby ofiar koronawirusa o 72% w Rosji jest jedynie „ostrożnym szacunkiem”. Jeśli dane z innych miast pokażą tę samą różnicę w oficjalnych raportach, może to dowodzić, że w rzeczywistości ofiar COVID-19 jest znacznie większa niż w Moskwie. Oficjalne dane krajowe zostaną jednak opublikowane dopiero w czerwcu. Ministerstwo Zdrowia Rosji odmówiło komentarza na temat artykułu „Financial Times”.

Kresy24.pl

Komentarze (14):

greg2020.05.14 1:59
Mnie to absolutnie nie dziwi. Czy Kreml kiedykolwiek o czymkolwiek powiedział prawdę. Oni są od lat tak zakłamani, że już sami nie odróżniają kłamstwa od prawdy, faktów od mitów. Oni to mają we krwi.
anonim2020.05.13 15:46
Kreml ukrywa większość zgonów z powodu koronawirusa, tak jak PiS.
greg2020.05.14 2:05
A to ciekawostka. Chciałbym znać źródło tej sensacyjnej wiadomości. PiS coś ukrywa ,bo ty tak uważasz, bo trzeba zrobić porządek z Kaczorami ,by zaspokoić twój zew nienawiści do partii ,która w demokratycznych wyborach wolą większości Polaków zdobyła władzę. Żałosne.
pewnie szczepionki się nie doczekam2020.05.13 13:33
Halo, Nazywam się Lech Keller-Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam ponad lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą. Niestety szkoły są zamnknięte ale lato idzie. Co za przyjemność posiedzieć tam i popatrzeć na te młode ciałka chłopczykow. Już wiosna niedługo i chłopczyki będą w krótkich spodenkach. Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami"; 𝐭𝐚𝐤 𝐭𝐚𝐤 𝐊𝐫𝐞𝐭𝐲𝐧 𝐭𝐨 𝐣𝐚, 𝐋𝐞𝐬𝐳𝐞𝐤, 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚, itp. Nie tylko lubię źeńskie "nicki", ale i lubię się ubierać jak Rafalala - w zaciszu domowym. A tak naprawdę to jestem starym pedałem bez rodziny, przyjaciół, znajomych. Powinienem dostać Order Lenina za mój iście stachanowski trud.
- Józef Piłsudski2020.05.13 12:25
"Dusza Rosjanina, jeśli nie każdego, to prawie każdego jest przeżarta bakcylem nienawiści i niepokoju w stosunku do każdego wolnego Polaka i do idei wolnej Polski. Oni są łatwi i zdolni do uczucia wielkiej nawet przyjaźni i będą was kochać szczerze i serdecznie, jak rodzonego brata, do chwili, nim nie poczują, że w sercu swoim jesteście wolnym człowiekiem i boicie się ich miłości, w której dominującym pierwiastkiem jest żądza opieki nad wami, inaczej mówiąc - władzy". "W Syberii, gdzie, wobec braku kultury, czynniki społeczne występują bez obsłonek w całej swej nagości przyjrzałem się bliżej maszynerii caratu oraz jego wpływowi na życie ludzkie w samej Rosji i znienawidziłem ten potwór azjatycki, pokryty pokostem europejskim, jeszcze bardziej". „Rosja obiecuje, gdy jest do tego zmuszona, i nie dotrzymuje swych obietnic z chwilą, gdy ma po temu siłę”.
lucek2020.05.13 12:20
Najpierw ich ludzie w Polsce to przećwiczyli.
Newsroom2020.05.13 11:55
Kreml wszystko ukrywa, w Rosji wszystko jest tajne, nawet książka telefoniczna ! To jest państwo które nawet trudno komentować ...
Her Flick2020.05.13 14:44
W tym przypadku - to akurat chroni dobre imię boga. - Przecież wszystko dzieje się wg boskiego planu - zgony też - nieprawdaż??? A koronawirus to kara za aborcję i LGBT - nieprawdaż?
Frau Flick2020.05.14 13:36
Zawsze byłeś tylko, głupcem Helmut.
katolicka kretynizacja polski2020.05.13 9:59
PiS też ukrywa większość zgonów z powodu koronawirusa jak i ilość osób zakażonych! Dyktatury tak mają...
Ciężarny gej przejechany na pasach przez Biedronia2020.05.13 10:10
Jak wykazało dziennikarskie śledztwo połączonych sił Wyborczej i Newsweeka, część zwłok ukrywana jest w luksusowej willi Kaczora-Dyktatora. Pewien wiarygodny alkoholik, prenumerator powyższych periodyków, tak zeznał. Zeznań tych nigdy nie odwołał, bo go zagryzł Kot Kaczora.
Sonia2020.05.13 11:21
...dobra riposta
Ciężarny gej przejechany na pasach przez Biedronia2020.05.13 12:27
Absurdalny komentarz "kretynizacji", więc moja odpowiedź dostosowana do jego poziomu...
tęczowa lewacka debilizacja2020.05.13 12:57
oni więcej ukrywają, więcej niż twój rozumek jest w stanie skumać.