Ekspert: Koronakryzys nie zwiększy dzietności. Wprost przeciwnie - zdjęcie
06.04.20, 12:07

Ekspert: Koronakryzys nie zwiększy dzietności. Wprost przeciwnie

22

Czy efekt pandemii koronawirusa wpłynie pozytywnie na dzietność? Takie tezy pojawiały się, często w memach, na początku kryzysu koronawirusa. Sugerowano, że pary, pozostawione w domach, będą chętniej płodzić potomstwo.


Według eksperta ds. demografii i dzietności, Mateusza Łakomego, będzie wprost przeciwnie. Pandemia będzie mieć negatywny, a nie pozytywny wpływ na dzietność.


Łakomy, prezes Narodowego Centrum Rozwoju Demograficznego, wskazuje na gospodarcze skutki koronakryzysu. Wzrost bezrobocia, ograniczenie dochodów - to wszystko dotknie zwłaszcza tych najmniej doświadczonych pracowników, czyli młodych. A brak poczucia stabilności ekonomicznej zniechęca do zakładania rodzin oraz do otwarcia się na potomstwo.


Analityk uważa też, że koronakryzys może wywołać poważne skutki geopolityczne, między innymi w postaci wzrostu agresywności Federacji Rosyjskiej. Także to może zmniejszyć poczucie bezpieczeństwa Polaków i w efekcie negatywnie wpłynąc na dzietność.


"I bez koronawirusa demografia jest jednym z najważniejszych długoterminowych wyzwań dla Polski i całej Europy. Dodatkowy element ryzyka dalszego spadku dzietności niech będzie dla nas czynnikiem motywującym. Ponieważ dla wystąpienia istotnych zmian w demografii potrzeba czasu, potrzebujemy długofalowej strategii demograficznej. Jeżeli ma być skuteczna, będzie niosła ze sobą zmiany" - pisze Łakomy na łamach portalu "Wszystko co najważniejsze".


Według eksperta zwiększeniem dzietności powinniśmy zająć się wszyscy, bez względu na podziały polityczne i społeczne. Potrzebna tu konsensusu i solidarności.

bsw/wszystkoconajwazniejsze.pl

Komentarze (22):

Zarabiaj nawet 500zl dziennie2020.04.6 21:14
Siedzisz w domu??? Zacznij zarabiać na bitcoinie, ropie, złocie itp. przez internet na stronie https://inwestcrypto.com.pl wystarczy laptop lub telefon, zarobki powyzej10.000zł, praca dla każdego od 18lat, otwórz teraz bezpłatne konto
marian2020.04.6 20:05
Nie wiem ile lat ma pan Łakomy, może jest dzieckiem stanu wojennego, dziś 40-latek? Właśnie stan wojenny, godzina policyjna były tym co wpłynęło na ogromną dzietność w Polsce. Takie są fakty. Obecnie, nie wychodzenie z domu, może mieć podobny skutek. Pożyjemy, zobaczymy, ale zakładanie, że tak nie będzie to domysł a nie fakty.
vivi2020.04.6 16:29
W Polsce problemem są WYŻE demograficzne, po przewaleniu się których nastąpi równowaga a nie niski przyrost. Nie jesteśmy Afryką, czy Bangladeszem, aby iść w zawody rozpłodowe. Robotyzacja,Industrie 4.1 i kolejne pokolenia małe bez kominów wyżowych i będzie ok.
gumowa kaczka2020.04.6 16:12
Frondelku,na dzieci to potrzeba pieniędzy i własnego miejsca-domu,nie jakiś wynajętych bloków za całą pensję Bieda idzie a ci namawiają do posiadania dzieci.
Randki z syfem, pokazy skype brudnych larw 2020.04.6 15:11
Chcesz zobaczyć MONIA tłustą i brudną larwę kremlowską? Jestem tutaj: www.paniedzis.pl Chcesz nawet przez internet złapać syfa kremlowskiego? Jestem tutaj: www.paniedzis.pl Chcesz zostać impotentem do końca życia? Obejrzyj mnie tutaj: www.paniedzis.pl Jesteś pedałem i chcesz nim pozostać? Obejrzyj mnie tutaj: www.paniedzis.pl Syf i coronavirus na mojej "koronie" tylko tutaj: www.paniedzis.pl Jako bonus dorzucę malware i wirusy aby ci się komputer sperd......lił!
Sex portal2020.04.6 14:56
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.paniedzis.pl i wyszukaj mnie po niku: KSandi2 napisz do mnie i spotkajmy sie!
J.P🧶2020.04.6 14:38
W dzietności nie chodzi o dzieci, chociaż tak powinno być zgodnie z ideą miłości, związku kobiety i mężczyzny oraz Pisma Świętego.. Niestety rzeczywistość prostuje wszelki farmazon i romantycznosc nawet na tym przenajswietszym portalu. ...chodzi o kasę :)
anonim2020.04.6 13:23
"Wzrost bezrobocia, ograniczenie dochodów - to wszystko dotknie zwłaszcza tych najmniej doświadczonych pracowników, czyli młodych. A brak poczucia stabilności ekonomicznej zniechęca do zakładania rodzin oraz do otwarcia się na potomstwo." No proszę. A tradycyjnie, to właśnie bieda i brak poczucia stabilności skorelowane były z dzietnością. Powiem nawet, że bogactwo i bezpieczeństwo dzietności nie sprzyja, co widać w statystykach. Niepostrzeżenie weszliśmy w "nową jakość" - dziś jest oczywiste, że dziecko to decyzja, tak jak studia, czy jacht. A poza tym, to jesteśmy krajem katolickim, pielęgnującym tradycyjne wartości ;)
rebeliant2020.04.6 13:01
Nawet tu na Frondzie przemyślenia o ludziach są pasujące do przemyśleń jak o bydle eksperymentalnym.
wład2020.04.6 13:00
Największym wrogiem dzietności i zarazem europejskiej cywilizacji jest zaraza feminizmu. Feminizm to bunt przeciwko naturze, a natura to biologia i zachowania zgodne z uwarunkowaniami biologicznymi. Feminizm kwestionuje ten związek.
RuchOporu2020.04.6 12:57
NIE PŁAĆĆIE MANDATÓW!!!! WSZYSTKO DO SĄDU!!! Jak jestem zdeklarowany pisior, to oswiadczam wszystkim czytającym, że na PiS JUŻ NIGDY nie zagłosuje ani ja, ani moja rodzina. Powodem tego jest fakt, że PiS bezwzglednie gnoi polskich obywateli i nakłada na nich drakońskie kary za drobne i wydumane przewinienia takie jak: Mycie samochodu, jazda na koniu, wyjście z żoną na ulicę i trzymanie jej za rękę, zatrzymanie się w lesie na krótki odpoczynek podczas jazdy, grilowanie w ogródku w więcej niż trzy osoby, pobyt na działce. wszystkie te przewinienia są wydumane, niczego nie wnoszą jeżeli chodzi o rozwój tzw "pandemii", a służą wyłącznie nabijaniu kasy rządowi i gnojeniu wszystkich obywateli. Nie za tką Polske umierali nasi bohaterowie, nie o taką Polskę walczyła Solidarność. Nie możemy biernie oczekiwać na upadek naszych z trudem zbudowanych przedsiębiorstw, na chwilę kiedy z powodu kryzysu spowodowanego przez PiS i Morawieckiego stracicie swoje źródła utrzymania! Walczmy wszyscy!!!Musimy się przeciwstawić propagandzie i i faszyzmowi epidemicznemu! Nie było Bergamo i niema żadnej epidemii we Włoszech! Liczba zgonów we Włoszech w 2017, 2018 ,2019 roku wynosiła ok 1300 osób dziennie. w roku obecnym dzienna liczba zgonów to również 1300 osób miesiecznie zatem niema pandemii, jest nieprawdopodobny zamordyzm zastosowany na własnym społeczeństwie. Musimy się stowarzyszyc i musimy walczyć! Na początek nie przyjmujcie zadnych mandatów za wyjście bo nakładanie ich jest nielegalne. Mówi o tym stosowny artykuł Polskiej Konstytucji. Kto ma pod ręką moze wyuska ten zapis w odpowiedzi ponizej. Rzecznik Praw Obywatelskich AdamBodnar również wypowiedział się , że działanie takie jest bezprawne, a policjant niema prawa oceniać czy powód twojego pobytu na ulicy jest zasadny czy nie!!!!!! NIE PRZYJMUJCIE MANDATÓW!!! Niech do sądów trafią miliony pozwów za ten czyn. Wyjdźmy na ulicę! Informujmy znajomych! BUNTUJMY SIĘ DOPÓKI OBŁĄKANA WŁADZA JESZCZE WSZYSTKIEGO I KAŻDEGO NIE ZNISZCZYŁA!!!! Mobilizujmy wszystkie siły do sprzeciwu zanim nie jest za późno!!!!!OPÓR!!!!BUNT!!!POWSTANIE!!!!!
plantator buraków2020.04.6 12:52
Ileż trzeba mieć w sobie podłości, by wyrażać otwarcie satysfakcję, że będzie się rodzić coraz mniej dzieci ? Przecież to postawa na wskroś samobójcza, tchnąca pogardą dla życia, poniżająca dla małżeństw, w szczególności dla kobiet decydujących się na macierzyństwo. Zdolny do takiej podłości może być tylko obłąkany z nienawiści do Polski lewacko-tęczowy motłoch.
Michał Jan2020.04.6 13:03
Lewacko-tęczowy motłoch to cisi sojusznicy Twojego Guru z Żoliborza.
prosty2020.04.6 12:46
Co do dzietności, zobaczymy za rok, moim zdaniem będzie większa. W geopolityce uważajmy przede wszystkim na Niemcy. Z zastrzykiem finansowym prawie biliona euro niemieckie firmy będą próbowały jeszcze bardziej skolonizować europejską gospodarkę.
442020.04.6 12:36
Genialne!!!!!!!!!!!!!!!!!
Von Smollhausen2020.04.6 12:29
No i co teraz z nami będzie??? Będzie nas mniej niż Kargulii!!! Katastrofa.
Michał Jan2020.04.6 13:05
Nie będzie nas mniej, bo od siedzenia po domach i jedzenia kompulsywnego wszyscy przytyją i masa ogólna się wyrówna. Jakbyśmy tak pochudli, szczególnie za granicą, to byłoby nas mniej, Polaków!
Agnieszka Dz. 2020.04.6 18:01
O ja przepraszam, pracuje ciężej niż zwykle i już jest mnie mniej niż 2 tygodnie temu, a i wtedy nie było za dużo ;)
ateusz2020.04.6 12:21
Skutki gospodarcze to jedno. Istnieją również obawy przed skutkami infekcji koronawirusem podczas ciąży, przed wpływem wirusa na płód. Mało która kobieta zdecyduje się teraz świadomie na dziecko.
Drakkkar2020.04.6 12:20
Rozumiem, że głównie chodzi o konsens (błędnie zwany konsensusem) i solidarność między przyszłymi rodzicami... Przyda się też element współpracy...
ladychapel2020.04.6 12:19
Zwiększy się zapewne ilość rozwodów
man.of.Stagira2020.04.6 12:18
NO, chyba, że dokonamy r e a s u m p c j i obcowania, wtedy TAK! . xD