"Polska jest krajem UE, na zewnętrznej granicy Unii stawia czoła pozbawionemu skrupułów dyktatorowi. Solidarność, jakiej Warszawa doświadcza ze strony Berlina czy Paryża, jest tu wskazana" - czytamy w Die Welt. Autor komentarza podkreśla jednak, że w związku z sytuacją na granicy białoruskiej na drugi plan zszedł spór o praworządność.

W gazecie przypomniano, że polski premier Mateusz Morawiecki zakończył właśnie swoje dyplomatyczne tournee, w trakcie którego odwiedził 11 europejskich stolic. "Chciał w ten sposób zapewnić wsparcie – nawet symboliczne – dla swojego kraju w utrzymującym się kryzysie na polsko białoruskiej granicy. To mu się udało" - ocenia autor komentarza warszawski korespondent Die Welt Philipp Fritz.

Autor przypomina jednak, że w toku kryzysu migracyjnego na drugi plan zszedł "kryzys polskiego państwa prawa". Jego zdaniem zaś ten spór to "wydarzenie bez precedensu w historii prawa europejskiego", poprzez które Polska nie tylko "wyłączyła się z europejskiego systemu prawa", ale także nim zachwiała.

"W październiku wreszcie stało się to tematem, na który dyskutują nie tylko eksperci, mainstream europejskiej polityki, ale który zauważyła europejska opinia publiczna" - czytamy.

Autor zarzuca urzędującej jeszcze kanclerz Angeli Merkel, że ta "wyraziła w obecności Morawieckiego swoją solidarność zpolskim rządem, ale nie z polskimi sędziami, nękanymi przez postępowania dyscyplinarne".

"Przy czym solidarność i krytyka wobec polskiego rządu nie wykluczają się wzajemnie. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebne jest jedno i drugie. Kryzys państwa prawa w żadnym razie nie jest bowiem zakończony" - czytamy.

Autor odniósł się do niedawnego wyroku TK, w którym stwierdzono, że jeden z przepisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jest niezgodny z Konstytucją RP. Podkreślił, że Konwencja została ratyfikowana przez wszystkie kraje Europy za wyjątkiem Białorusi. Zdaniem autora Warszawa „wmanewrowała się w takie towarzystwo”. Publicysta podkreślił jednak, że Polska jest przeciwieństwem Białorusi i wspiera białoruską opozycję.

"Jednak polskiemu Trybunałowi Konstytucyjnemu należy się też podziękowanie. Ponieważ Europejski Trybunał Praw Człowieka nie jest organem UE, to najpóźniej teraz dla wszystkich powinno być jasne, że kryzys państwa prawa nie ogranicza się do kwestii prymatu prawa europejskiego wobec prawa krajowego. Nie chodzi o akty 'ultra vires', jak mówią prawnicy" - czytamy.

jkg/deutsche welle