Czym jest wolny rynek? Wybitne dzieło austriackiego ekonomisty  - zdjęcie
07.01.21, 12:01Fot. Ludwig von Mises Institute via: Wikipedia CC 3.0/ Given by Witold Falkowski, Instytutu Misesa, via: Wikipedia CC 3.0

Czym jest wolny rynek? Wybitne dzieło austriackiego ekonomisty

5

W 2007 roku ukazało się polskie wydanie książki Ludwiga von Misesa: „Ludzkie działanie”. To traktat ekonomiczny, w którym autor opisuje ekonomię jako dziedzinę prakseologii, dedukcyjnej nauki o ludzkim działaniu. Z dzieła austriackiego ekonomisty dowiadujemy się o zasadach funkcjonowania gospodarki rynkowej, socjalistycznej oraz sposobów ingerencji państwa w rynek. Fragment dzieła opublikował portal pafere.org.

W „Ludzkim działaniu” Mises porusza wszystkie zagadnienia ekonomii: kwestie związane z mikro i makroekonomią, polityką gospodarczą i metodologią. Przybliża czytelnikowi również zagadnienia z historii gospodarczej. Istotą traktatu jest przeciwstawienie gospodarki wolnorynkowej i regulowanej.

- „Gospodarka rynkowa jako taka nie respektuje granic politycznych. Jej terenem jest cały świat. Termin Volkswirtschaft był przez długi czas stosowany przez niemieckich zwolenników wszechpotężnego rządu. Brytyjczycy i Francuzi znacznie później zaczęli używać określeń British econom” i l’économie française” – pisze ekonomista.

- „Jednak ani w języku angielskim, ani we francuskim nie pojawił się termin, który stanowiłby odpowiednik słowa Volkswirtschaft. Ze względu na powszechne dziś dążenie do państwowego planowania i autarkii narodowej doktryna, którą opisuje to niemieckie słowo, stała się popularna na całym świecie, ale tylko w języku niemieckim jedno słowo może wyrazić wszystkie ukryte znaczenia” – wyjaśnia.

Obszerny fragment dzieła dostępny jest na portalu pafere.org.

kak/pafere.org

Komentarze (5):

jan kowalski2021.01.7 20:19
wolny rynek to tyranie za najniższą krajowa u jakiegoś złodzieja
MaxFiend2021.01.7 14:42
Wybitne to było przed wojną. Teraz ma wyłącznie wartość historyczną.
ladychapel2021.01.7 12:13
Ale to PROTESTANT!!!! Heretyk zatem...
Natalja Siwiec2021.01.7 13:16
coż, że heretyk? Ważne, że heteryk.
Ile godzin będziesz dzisiaj napierrdalał?2021.01.7 13:56
Siedziałeś do 3-4 rano, starcza bezsenność, poczucie, że jest się s k u r w y s y n em spać ci nie daje?