Czarne chmury nad WHO - zdjęcie
15.05.20, 15:30Fot. United States Mission Geneva via Flickr, CC BY-ND 2.0

Czarne chmury nad WHO

25

Warsaw Institute

W miarę rozprzestrzeniania się wirusa SARS-COV-2, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stała się przedmiotem rosnącej krytyki z powodu domniemanego wsparcia dla narracji konstruowanej przez władze ChRL. 7 kwietnia Prezydent Donald Trump określił organizację jako „sino-centryczną”, a 15 kwietnia ogłosił wstrzymanie jej finansowania. 8 maja tygodnik Der Spiegel opublikował materiały Federalnej Służby Wywiadowczej (BND), z których wynikało, że Xi Jinping w rozmowie telefonicznej z dyrektorem WHO – Tedrosem Ghebreyesusem – zażądał wstrzymania publikacji informacji o możliwości transmisji wirusa z człowieka na człowieka. WHO oficjalnie zdementowała te informacje.

Od końca stycznia 2020 r. działania organizacji spotkały się z oskarżeniami o stronniczość, brak transparentności i nieefektywność w zwalczeniu epidemii. Ich główną przyczyną była pozytywna reakcja władz WHO na wysiłki podejmowane przez administrację Xi Jinpinga, mimo że dostępne obecnie źródła wskazują na proces systemowego ukrywania epidemii w jej początkowym etapie. 28 stycznia dr Tedros Ghebreyesus w trakcie wizyty w Pekinie zadeklarował: „w szczególności doceniamy zaangażowanie najwyższych władz oraz transparentność, którą zademonstrowały, włączając w to przekazywanie danych o wirusie i jego sekwencji genetycznej”.

31 grudnia 2019 r. władze Tajwanu przekazały Światowej Organizacji Zdrowia informacje o możliwej transmisji koronawirusa z człowieka na człowieka jednak nie otrzymały żadnej oficjalnej odpowiedzi. Jednocześnie do 21 stycznia 2020 r. WHO wspierała wersję administracji Xi Jinpinga, mówiącą że wirus nie jest przenoszony przez ludzi. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że Tajwan nie jest oficjalnie członkiem organizacji ze względu na sprzeciw władz ChRL, dla których wyspa pozostaje zbuntowaną prowincją bez praw do uczestniczenia w życiu międzynarodowym. W latach 2009-2016 posiadał on status obserwatora, co wynikało z tymczasowego odprężenia w relacjach między Pekinem i Tajpej.

15 kwietnia Prezydent Trump ogłosił, że zawiesza finansowanie WHO, uzasadniając to niewłaściwą reakcją organizacji na rozprzestrzenianie się wirusa SARS-COV-2. W trakcie konferencji prasowej Prezydent USA stwierdził: “rzeczywistość jest taka, że WHO zawiodła w kwestii odpowiedniego pozyskania, weryfikacji oraz przedstawienia informacji we właściwym czasie i w transparentny sposób” . Prezydent zadeklarował jednocześnie, że Stany Zjednoczone, jako główny sponsor WHO, muszą naciskać na zachowanie przez organizację odpowiedzialności za podejmowane przez nią działania.

Na pogorszenie odbioru funkcjonowania organizacji wpłynął także incydent z Brucem Aylwardem pełniącym wcześniej funkcję wicedyrektora WHO oraz szefa misji do Chin. W trakcie wywiadu przeprowadzonego 29 marca przez dziennikarkę RTHK’s Weekly – Yvonne Tong- B. Aylward najpierw zignorował pytanie na temat Tajwanu, a gdy dziennikarka nie ustępowała, zakończył rozmowę. Wideo przedstawiające zajście trafiło do milionów internautów i przyczyniło się do intensyfikacji krytyki WHO.

Sygnałem świadczącym o rosnących napięciach pomiędzy WHO a USA i ich sojusznikami jest inicjatywa z 10 maja 2020. Przedstawiciele USA, Japonii, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Niemiec i Nowej Zelandii złożyli w Genewie demarche wzywający do przyznania Tajwanowi statusu obserwatora. Jeżeli w istocie doszłoby do realizacji tego postulatu, stanowiłoby to cios wizerunkowy dla władz w Pekinie i mogłoby przyczynić się do pogorszenia jego stosunków z organizacją. Utrzymanie status quo uwiarygodniłoby oskarżenia wobec WHO o wspieranie międzynarodowej narracji ChRL.

Paweł Paszak

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

Komentarze (25):

katolik2020.05.16 9:53
WHO- World Hell Organization Aborcja+in vitro+gender=zagłada homo sapiens
Glaudiusman2020.05.16 0:58
Wszystkie agendy ONZ należy zlikwidować, bo służą jedynie lewactwu i zniewalaniu narodów, sterylizacji, aborcji i wszelkim zboczeniom.
kkp_cewka_moczow_wysiadla2020.05.15 21:16
Do osoby: katolicka kretynizacja polski::: Czy wiesz jaki jest numer pogotowia, aby cie zawiezli do szpitala psychiatrycznego? Moze ci go podac, bo potrzebujesz go bezwarunkowo i natychmiast. Smrod idzie z twojego tylka! Wytrzyj sobie dupsko od twojego smierdzacego i wychodzacego gowna, bo smrod zionie na cala planete i to nie jest zgodne z nauczaniem grety thunberg!!! Moze nie umiesz uzywac papieru toaletowego? A czy wiesz co to jest mydlo? A moze masz syfy na calym ciele?
Maria Blaszczyk2020.05.15 21:07
Taaaak... A tymczasem, gdy wywiady ostrzegały, że chiński wirus zagraża całemu światu, polski rząd, np. pod osobą pana ministra Szumowskiego, w towarzystwie pana biznesmena, co go pan minister nie zna, ale kupił od niego za kilka milionów maseczki, jeździł sobie w najlepsze na nartach... Co do Tajwanu - przypominam, że Polska również Tajwanu nie uznaje, więc oburzanie się na ten fakt trąci hipokryzją.
Janek2020.05.16 3:59
Marusia job twoju mati Szarik padl! Cos mu zrobiła?
katolicka kretynizacja polski2020.05.15 19:51
wstrzymać finansowanie chińskiej komunistycznej organizacji zdrowia tak komuch na komuchu siedzi
zlikwidować chore lewackie WHO i ONZ 2020.05.15 18:42
"Syndrom Kinseya" wpiszcie sobie na jutube, WHO opiera się na badaniach tego hiper-turbo zboczeńca
anonim2020.05.15 17:17
"who" ma dwóch najważniejszych sponsorów: Gatesa i Sorosa - pracownicy tej firmy (bo to nie jest żadna "organizacja") zdradzają anonimowo że w genewskiej centrali wita się ich niemal na kolanach a w każdym biurze wiszą ich portrety.
stan2020.05.15 17:03
Tajwan doskonale wie, czym są Chiny. Organizacje międzynarodowe zaś hołubią komuchów, bo same z nich wyrosły. Tajwan nie wierzył w doniesienia chińskie, dlatego - zachorowało u nich 436 osób, zmarły 3 osoby (dane sprzed 2 tygodni). WHO, ONZ i różne jej agendy to lewactwo, czyli szkodnik życia społecznego. Po co takie coś istnieje? Czy z tego powodu., że jest międzynarodówka praw człowieka, dziecka naprawdę żyje się ludziom lepiej? Pod pozorem szczytnych haseł i nazw - sieją zamęt i śmierć. Czy Światowa Organizacja Zdrowia powinna propagować zabijanie, zatrute szczepionki. Do tego zostały powołane? Żadne międzynarodówki nie sprawdziły się i nie są zainteresowane dobrem człowieka. Powinny zostać zlikwidowane. Przyszłość jest tylko przed państwami narodowymi, narodową ochroną zdrowia, narodową farmacją, narodowymi bankami, handlem i wydobywaniem i przetwórstwem. Tylko Polacy mogą zadbać o polskie sprawy. Tam gdzie wkroczyła międzynarodówka (czy to sowiecka, chińska meksykańska, hiszpańska), tam przyniosła ludziom zagładę.
JS2020.05.15 16:55
To nie jest organizacja opłacana tylko SKORUMPOWANA ! Przez kogo ? Bill Bramy piekielne Gates to tylko front man. Reszta, która nim rządzi jest ukryta ale w necie jest wiele o tym kim oni są. Pozdrawiam
Chcesz sie na SZYBKI SEKS BEZ ZADNYCH ZOBOW2020.05.15 16:16
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.paniedzis.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
hrabia Potocki2020.05.15 16:29
Dlaczego powzana instytucja jaka jest Fronda pozwala na tego typu wpisy bezrozumnej gawiedzi i debili
MOCNy2020.05.15 15:54
Kto dzisiaj przejmuje się tym co myśli o WHO prezydent Trump? Trump nawet nie potrafi zarządzać poprawnie w swoim kraju a o zarządzaniu światem nie ma mowy. Niestety, niebawem Mandarin będzie językiem obowiązkowym na świecie.
Publicysta2020.05.15 15:51
Dzień Dobry Rodacy Polscy z Krwi i Kości, najwyższy czas i pora opusicić tonącego Titanic'a. Polacy są za #Polexit! Dość tej komuny i ich brudnych pieniędzy! Teraz zobaczmy jaki jest ten zachód nowoczesny.. Przez ostanie dwie dekady, wzrosła liczba samobójstw, wzrosła liczba rozwodów, wzrosła liczba gwałtów i morderstw, wzrosła liczba zniknięcia dzieci oraz odebrania ich przez poszczególne rządy, mamy ludobójstwo na skalę przemysłową (#aborcja&eutanazja). Polacy tam jest, napiszę to w skrócie istne Piekło, ostatnio ten portal podał, że na całym zachodzie capi siarką(tak jak w piekle). I to ma być ta nowoczesność? z której strony? protestantyzm z Panem lutrem zrobił kawałSzatańskiej roboty! Polska, ostania ostoja wartości łacińskich. P.S Pamiętajcie Polacy, sprzedanie własnych wartości tzn, godności, honoru i kultury za kilka #JudaszowychSrebrnikówPlus niesie za sobą poważne konsekwencje, tak jak biedy PanJudasz je poniósł.. Każdy jeden z was zna jego tragiczną historię. Ponadto, Drodzy Rodacy, wystarczy wyrzucić telewizor oraz radio, a zobaczycie, że nie ma żadnego tfu! #PseudoWirusa! Okłamują was! Najbardziej apeluje do osób starszych, jesteście zobowiązani do noszenia prawdy! Czym Dziadki się karmicie??! Kłamstwem i propagandą! Pamiętajcie, za postawę: "Ja już swoje przeżyłem, to dobrze jest jak jest" odpowiecie przed samym Stwórcą - Bogiem Jedynym Naszym Prawdziwym! Pozdrawiam Wszystkich i każdego z osobna!
Reytan2020.05.15 21:06
95% Polakow popiera Unie,zwroc sie idioto do nich,bo zyjemy w demokracji.
Gonitwa2020.05.15 15:50
WHO to na wskroś marksistowska organizacja.Nie dawać im pieniędzy
Maria Blaszczyk2020.05.15 21:08
Pewnie. Sami sobie poradzimy.
anonim2020.05.15 22:25
Ale my o Polsce piszemy ,wy tam sobie w Holandii plaćcie jak chcecie .
Olo2020.05.15 15:40
Dlaczego Polska wciąż płaci naszymi pieniędzmi na tą zbrodniczą organizację?
katolicka kretynizacja polski2020.05.15 15:39
jakieś konie z Janowa przeżyły PiSowską reformę stadniny?
hrabia Potocki2020.05.15 16:26
Debil, tylko nie wiadomo czy ruski czy chinski troll, mysle ze odpowiednie sluzby zajma sie toba
Lewacka Kretynizacja Świata2020.05.15 17:39
No i płatny troll znów potwierdził mój nick!!! hehehehehehehe
Mika2020.05.16 2:05
Musiałeś mocno oberwać. Ale spoko, za kilka lat wyjdziesz z tego.
MementoMori2020.05.16 2:41
Ten film powinien oglądnąć każdy Polak "Luter i rewolucja protestancka" https://gloria.tv/post/6vonZhCJuweD4F2ns47EuynBJ
nie jestemrasistą-ale nie lubięczerwonych skośnoki2020.05.15 15:35
Polska powinna nie płacić WHO