11.12.19, 17:11Zdj. Rafał Zambrzycki, CC BY SA 2.0, Flickr

Czaputowicz: Jesteśmy za silną UE i większym budżetem

Według Jacka Czaputowicza, ograniczanie budżetu unijnego jest „nielogiczne”, jeśli wspólnota europejska chce odgrywać ważną rolę na świecie. Szef polskiej dyplomacji spotkał się w Hadze ze swoim holenderskim odpowiednikiem Stefem Blokiem w ramach tak zwanej konferencji utrechckiej.

Minister, odnosząc się do środowych rozmów z Blokiem, wskazał na takie tematy jak relacje dwustronne, polityka wobec Federacji Rosyjskiej, relacje z USA i Chinami oraz bieżącą agendę unijną, w tym nowy skład Komisji Europejskiej.

Szef polskiej dyplomacji pytany o negocjacje budżetowe w UE odpowiedział, że Holandia dąży do ograniczenia swojego wkładu do budżetu UE, natomiast Polska opowiada się za ambitnym budżetem. Czaputowicz wskazał, że nasz kraj popiera "silną Unię Europejską, rosnącą rolę w świecie i także większy budżet". 

"W szczególności przywiązujemy większa wagę do tych tradycyjnych polityk, z których Polska korzysta, ale tez korzystają i skorzystały z tego też państwa Europy Zachodniej na skutek otwarcia polskiego rynku"-podkreśla polityk. 

"Te negocjacje będą trudne, będą trwały, ale nie jest tak, że jakaś strona np. Holandia Polsce może narzucić te ograniczenia, tu musi być znaleziony konsensus"-ocenił Czaputowicz. 

Dopytywany o fundusz transformacji energetycznej związany z przyjętym przez KE Europejskim Zielonym Ładem powiedział, że wskazał na inny punkt startu Polski. Zdaniem szefa polskiej dyplomacji, Polska dokonała już znacznego wysiłku w zakresie transformacji energetycznej, ale organizacje międzynarodowe powinny również wziąć za to odpowiedzialność.

"Cieszymy się ze wskazania poważnych kwot budżetowych, które mogłyby być później skierowane na polepszenie sytuacji, jeśli chodzi o rozwój energetyki. Polska nie zgodzi się na to, żeby na swoich barkach nosiła te ciężary, jeśli chodzi o dostosowanie polskiego systemu energetycznego"-deklarował minister spraw zagranicznych. Odnosząc się do reform instytucjonalnych UE, Jacek Czaputowicz opowiedział się za zwiększeniem roli szefów dyplomacji państw członkowskich. 

"Z Holandią podzielamy główne kierunki i główną ocenę środowiska międzynarodowego"-dodał polityk. Szef polskiej dyplomacji wymienił w tym kontekście poparcie obu krajów dla silnych stosunków transatlantyckich i silnego NATO. 

Dodał, że zarówno Polska, jak i Holandia opowiadają się m.in. za silnymi stosunkami transatlantyckimi oraz silnym NATO.

yenn/Polskie Radio, Fronda.pl

Komentarze

prosty2019.12.11 21:45
Ręce mi opadają gdy słyszę, jak to Polsce zależy na silnej UE i że chcemy większych składek, a później za te pieniądze Polska jest atakowana, finansowane są akcje niszczące polskość, rodziny, promujące idee, z którymi większości nie po drodze. Jeśli nie mamy dużego wpływu na kształt budżetu, przynajmniej nie wychylajmy się pierwsi z takimi pomysłami.
ian2019.12.11 21:20
kiedy ten wybitny strateg naczelnika jk i bankstera morawieckiego złoży hołdy lenne starej energówie merkel co to z rfn uciekła do nrd pis to komuchy socjaliści
Beno2019.12.11 19:25
Czaputowicz, kończ waść, oszczędź wystydu i wynocha z rządu. Jeden z najgorszych mininistrów spraw zagranicznych. Zwykły nieudacznik. Człowiek bez honoru i ambicji. Tylko na kolanach, za większy budżet da się spodlić.
Tadeusz 2019.12.11 18:41
Dyplomacja i Wojsko te dwie rzeczy leżą i kwiczą a PIS zajmuje się homoproblemami.