Jak co roku, 12 października w Meksyku odbyła się pielgrzymka maryjna, która tym razem zgromadziła 2 miliony wiernych. Pielgrzymka organizowana jest nieprzerwanie już od 285 lat pomiędzy katedrą w Guadalajarze a Bazyliką Najświętszej Maryi Panny w Zapopan w stanie Jalisco.

Na trasie liczącej ok. 8 kilometrów wiernym towarzyszyła replika cudownej figurki Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia. Co roku anonimowy krawiec szykuje na tę okazję wspaniałą nową suknię. Oryginał figurki pochodzi z roku 1541, czyli został wykonany dziesięć lat po pojawieniu się cudownego wizerunku Matki Bożej z Guadalupe. W roku 1919 Watykan zarządził kanoniczną koronację figurki, a 18 stycznia 1921 roku arcybiskup Francisco Orozco y Jiménez dokonał koronacji Najświętszej Maryi Panny z Zapopan, Królowej Jalisco.

Wysoką na ok. 35 cm figurkę, z którą związane są liczne cuda, podarował lokalnym Indianom 8 grudnia 1541 r. o. Antonio de Segovia. Sam zakonnik przez niemal dziesięciolecie posługiwał się nią w swej działalności misyjnej. Na jego zlecenie wykonał ją z materiału roślinnego miejscowy rzemieślnik. Wielu ludzi widziało światło dobywające się z posążka, gdy zakonnik głosił kazania.

Kiedy w roku 1541 doszło do zaciekłej bitwy między Hiszpanami a Indianami, o. Antonio udał się do Indian wyposażony jedynie w brewiarz, krucyfiks i posążek Maryi. Na jego prośbę Indianie złożyli broń, a Hiszpanie oszczędzili im życie i zapanował pokój.

Kiedy w roku 1609 zawaliła się kaplica, figurkę wydobyto z niej w stanie nienaruszonym, a niedługo potem za wstawiennictwem Matki Bożej wzrok odzyskał niewidomy.

W roku 1653 biskup Juan Ruiz Comenero ogłosił figurkę cudowną i zadekretował święto odbywające się 18 grudnia.

Inny przykład cudów za wstawiennictwem Matki Bożej z Zapopan to powstrzymanie zarazy, która pochłaniała ofiary śmiertelne w roku 1721 w Guadalajarze. Gdy na polecenie biskupa figurka znalazła się w mieście, lekarze stwierdzili zatrzymanie epidemii.

jjf/ChurchMilitant.com