Biskup pomocniczy kazachskiej Astany Athanasius Schneider skrytykował list otwaty, który oskarża papieża Franciszka o herezję. List ten podpisało szereg wpływowych duchownych i świeckich teologów, w tym o. Aidan Nichols, jeden z bardziej rozpoznawalnych teologów w świecie anglosaskim. Ich zdaniem nauczanie papieża Franciszka jest wprost heretyckie. Zdaniem bp. Schneidera list "idzie zbyt daleko".Przykłady, jakie podali jego autorzy, w ocenie hierarchy nie pozwalają stwierdzić "formalnej" herezji Franciszka.

Kazachski biskup powiedział, że papież kilka razy zaprzeczył katolickim prawdom, ale należy stwierdzić zdecydowanie: jeżeli miałoby dojść do formalnej herezji, to musiałoby to być zaprzeczenie publiczne, bardzo wyraźne i uczynione w sposób formalny, w dodatku dotyczące prawdy objawionej. Według bp. Schneidera papież Franciszek często wypowiada się wyjątkowo niejasno i w praktyce przyłożył się do rozpowszechniania błędnego nauczania.

Jak podkreślił bp Schneider, nawet w sprawie rozwodników nie ma mowy o formalnej herezji. Papież nie zaprzczył bowiem nierozerwalności małżeństwa, stąd nie może zostać oskarżony o herezję. W praktyce zaprzeczył katolickiej prawdzie, bo pozwolił biskupom argentyńskim udzielać Komunii świętej rozwodnikom w nowych związkach niezachowujących wstrzemięźliwości seksualnej. Rzecz w tym, że papież nie uczynił tego dla całego Kościoła w ogóle, ale tylko dla specyficznego regionu.

Biskup zaznaczył też, że błędne jest stwierdzenie papieża Franciszka zawarte w deklaracji z Abu Dhabi, jakoby Bóg chciał "różnorodności religii" na równi z "różnorodnością płci, ras". Tu bardzo pilnie potrzebna jest korekta; nie mamy jednak do czynienia z oficjalnym dokumentem nauczycielskim, a ponadto papież przyznaje, że rzecz może być niewłaściwie rozumiana.

Podsumowując, papież Franciszek nie jest heretykiem - ale jego nauczanie bywa niejasne i wysoce problematyczne. Bardzo podobną ocenę tego pontyfikatu przedstawił niedawno były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller. CZYTAJ TUTAJ

bsw/lifesitenews