Barbara Dziuk: Jeśli się nie opamiętamy, znów będziemy musieli powiedzieć, że ,,człowiek człowiekowi zgotował ten los’’  - zdjęcie
10.11.20, 14:41

Barbara Dziuk: Jeśli się nie opamiętamy, znów będziemy musieli powiedzieć, że ,,człowiek człowiekowi zgotował ten los’’

47

Przyglądając się temu, co działo się dookoła przez ostatnie dwa tygodnie, przecierałam oczy ze zdumienia. Na portalach społecznościowych i w realnym życiu podział na naszych, waszych i schowanych okazał się ostry jak brzytwa. Julcie i Julie w towarzystwie Janów wzniosły wrogie i wulgarne okrzyki. Przeciw życiu najpierw, potem przeciw politykom, wreszcie przeciw Bogu.


Do tablicy zostali przywołani wszyscy i obowiązkowo mieli się opowiedzieć po jednej stronie, tej według krzykaczy, właściwej. Stawką był bojkot towarzyski i odrzucenie. Tolerancji w tym wypadku nie przewidziano. Kto miał zdanie odmienne, uznany został za głupca.
Trudno w takiej chwili uciec od obrazu św. Mateusza, u którego mamy jasną wizję czasów ostatecznych:

Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. (Mt 25, 31-46)

Awantura nie była dyskusją na argumenty i racje, to był pokaz siły próbującej wahających się ustawić po stronie śmierci. Dla katolika prawem jest 10 przykazań i przestrzeganie 10 przykazań wyznacza jego drogę. Tu nie ma miejsca na zastanawianie się nad tym, czy tego można zabić, a tamtemu darować życie, i nie znajdziemy tu żadnych rozważań na temat mniejszego i większego zła. Możemy wszcząć dyskusję na temat każdego z przykazań, rozmyć problem, usprawiedliwić wszystko. Więcej, możemy łamać przykazania, ale to niczego nie zmienia.  Zło pozostanie złem. Dokonane obróci się przeciwko nam i uderzy z ogromną siłą. Wiedzą o tym ci, których Pan Bóg nie pozbawił inteligencji.


Na ulice wyszła ideologia – konsumpcjonizm, przed którym przestrzegał nas Jan Paweł II. To wszystko czym mamią nas obrazki na ekranie telewizorów. Ominąć problem, ominąć cierpienie, usunąć śmierć sprzed naszych oczu. Używać - to jest celem. Wielu z nas żyje w bańce: cicho, spokojnie i bezpiecznie.

Pandemia palcem pokazała, że nic nie jest wieczne, zaś życie kończy się śmiercią. Każde. Nie wiedzą o tym nastoletnie Julcie w markowych kurteczkach i buciczkach, wołające po demonstracji: ja chcę do domu, dlaczego ja nie mogę iść do domu? Julcie, które chcą wojny, ale nie kojarzą jej z gwałtem, głodem, chorobą i właśnie wspomnianą śmiercią. Dlaczego Julcie miałyby kojarzyć, skoro na szklanym ekranie oglądają szczęście, które mają obowiązek odczuwać nawet wtedy, gdy wsypują sól do zmywarki…


Julcie krzyczą o prawo do własnego ciała. Duże kobiety też krzyczą o prawie do własnego ciała.
Tymczasem człowiek jest istotą społeczną, bo gdyby było inaczej, zginąłby bardzo szybko. Jesteśmy skazani na siebie – potrzebujemy wielu ludzi wokół, którzy nam zapewnią zdrowie, pożywienie, ochronę. Nikt nie jest samowystarczalny. Julcie wyrosną na Julie, a Julie się w końcu zestarzeją. Ciekawe, kto im zapewni godną starość? Zapewne przez moment problem rozwiąże powszechna eutanazja. A potem to już wojna na maczugi…Bez Jasiów, którzy nie wyrosną na Janów, nie będzie świata. W imię rzekomej wolności żaden Jan nie zapewni Julii wody, prądu, o jedzeniu nie wspominając. Jeśli wszyscy będziemy chcieli używać życia, to kto będzie pracował? Prostackie? Tak, bo chyba nie da się inaczej dotrzeć do tych, co logikę mają za matkę głupich.

 
Czy dzisiejszy krzyk nie jest krzykiem rozpaczy dużej Julii za utraconą radością wolności bez Julci? Czy przypadkiem duże Julie nie oznajmiły swoim córkom, że ich nie kochają, że wybrałyby inaczej, gdyby… Czy Julcia, która zachoruje i będzie wymagała całodobowej opieki, zostanie uśpiona niczym zwierzę, bo mama nie będzie miała siły cierpieć i patrzeć na cierpienie?

 
W necie roi się od próśb o leki dla śmiertelnie chorych dzieci, tysiące kobiet udostępnia posty i pomaga chorym, widząc rozpacz matek. Nadzieja na wyzdrowienie jest nikła jak bańka mydlana, ale jest. Czy te walczące o grosze Julie chciałyby dla swoich chorych Julci śmierci? Jestem pewna, że nie. Ale już za chwilę, ci co nie mają chorych dzieci, starych rodziców w domu, chorych mężów i żon, zadecydują w imieniu chorych, w naszym imieniu i wszelkich ubezpieczalni, zadecydują nie tylko w mediach, że mojej i twojej mamie dobrze zrobi eutanazja, uwolni ciebie i ją, a przede wszystkim gospodarkę od bankructwa. Posługując się rzekomym współczuciem mord uczynimy powszechnym. Ten kto myśli, że jest lepszy, że go ominie, że mu się uda, jest zwykłym głupcem. Bez wyobraźni.
Nie mam zamiaru dyskutować o tym, jak wielkim cierpieniem jest chore dziecko, chory członek rodziny, chory bez nadziei na uleczenie, to jest oczywiste. Całe zastępy cichych bohaterek pielęgnują swoich bliskich. Są hospicja, w których nie brakuje pełnych poświęceń medyków i wolontariuszy, opiekują się cierpiącymi, bo widzą w tym sens. Sens, którego nie widzą ci, którym wzrok i słuch celowo odebrano.

  
Kiedy przychodziły na świat moje dzieci, a mam ich czworo, my. Julie, też miałyśmy wybór. Przecież łatwo było się usprawiedliwić – zbyt małymi dochodami, małym mieszkaniem, brakiem pracy. Decyzja na tak powodowała, że każda z matek wielodzietnych musiała zmierzyć się z wieloma problemami. Liczonymi przez ilość dzieci. Wszystko trzeba było mnożyć i dzielić, a gorsz obracać na cztery strony.  Czy to było łatwe, czy to mogło być łatwe?

 
Cierpiąc z cierpiącymi matkami dzieci śmiertelnie chorych, nie mogę powiedzieć, nawet nie mam prawa powiedzieć, że jestem przeciw życiu. Gdybym stanęła po stronie śmierci - moje życie i życie moich najbliższych straciłoby sens, a śmierć zadana człowiekowi w jakikolwiek sposób, zostałaby usprawiedliwiona.


Niestety ten nurt cywilizacji zagłady musimy odeprzeć, abyśmy po raz kolejny nie powiedzieli patrząc w historię, że „człowiek człowiekowi zgotował ten los”.

Barbara Dziuk

Komentarze (47):

strefas2020.11.12 16:22
Z takim tokiem rozumowania, to wszyscy by musieli zostać "cierpistami". Narodzi się dzieci "warzyw", one same nie będą miały świadomości, że żyją, ale rodzic już będzie czuł presję, koszt leczenia, podczytywania przy życiu, praca, opieka, wizyty u lekarza, ewentualnie transport, lub specjalistyczny sprzęt w domu. Przy takiej służbie zdrowia jaką funduje nam NFZ za czasów PiS, to nie konsumpcjonizm, ale Armagedon. Fundusz socjalny ....czy zostanie coś dla zdrowych( Świadomych) dzieci ? Jedynymi kto zyska przy tej ustawie to księża, bo frustracja ludzi będzie duża a to łatwy łup dla "fałszywych proroków " - P-ani Basiu ...zanim pani coś powie, niech pani choć odrobinkę pomyśli, czy decyzja o urodzeniu takiego dziecka należy do polityków, czy do lekarza i kobiety, a przy tym i do Boga, który też umie przemawiać w postaci instynktu macierzyńskiego.
Stanisław2020.11.12 16:20
Popieram. Niech pani Dziuk walnie z całej siły łbem w mur i spojrzy w lustro, to ją oświeci kto w Polsce wprowadza anarchię i cofa ją do średniowiecza.
Sebastian2020.11.11 7:50
Siostry gwałcone na misjach W zeszłym roku ukazała się książka włoskiego dziennikarza tygodnika "Panorama" Carmelo Abbate pod tytułem "Sex and the Vatican", która opowiada o życiu seksualnym duchownych - homo- i heteroseksualnych. Autor poświęcił w niej kilka rozdziałów kobietom księży oraz siostrom zakonnym gwałconym na misjach przez swoich zwierzchników. - Kościół musiał się do tego przyznać w 2001 roku. W misjach prowadzonych w biednych krajach, przełożeni preferują młode siostry zakonne od lokalnych dziewczyn, ponieważ te złożyły śluby czystości i są dziewicami, więc jest mniejsze ryzyko, że mają AIDS. Największą ilość gwałtów seksualnych odnotowuje się w Afryce, gdzie są też przypadki sióstr zmuszanych do brania pigułek antykoncepcyjnych oraz zgonów zakonnic podczas nielegalnych aborcji. Zakonnice gwałcone przez księży i biskupów są wyrzucane z Kościoła, gdy decydują się zgłosić to władzom cywilnym. Wszystko to jest znane Watykanowi, gdyż otrzymał tajny raport jednej z matek przełożonych zakonu misjonarek - mówi Carmelo Abbate. Tajny raport Jego słowa potwierdza artykuł Marco Politiego, który ukazał się w dzienniku "La Repubblica" w 2001 roku i opowiadał o tajnym raporcie, który 18 lutego 1995 roku został przekazany kardynałowi Eduardo Martinez Somalo, ówczesnemu Prefektowi Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jego autorka - siostra Maria O'Donohue - koordynatorka z ramienia Caritasu programów zapobiegających AIDS, była bardzo jasna i precyzyjna w swoich oskarżeniach: "Nadużycia są powszechne i jest wiele zgłoszeń". "Kandydatki do życia zakonnego są gwałcone przez księży, którym muszą przedstawiać certyfikaty zdrowia. Lekarze szpitali katolickich są często odwiedzani przez duchownych, którzy przyprowadzają siostry zakonne lub inne kobiety, by przerwały ciążę. Siostra O'Donohue opowiadała o historii jednej z zakonnic, która - zmuszona do aborcji - zmarła w wyniku zabiegu, a ksiądz odprawił za nią solenną mszę żałobną" - pisał Marco Politi w 2001 roku, cytując tajny raport. Choć Kościół już wtedy postanowił podjąć odpowiednie kroki, aby także na misjach dbano o przestrzeganie celibatu, problem nadal istnieje. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże, pozostaje nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu.
Anonim2020.11.11 6:22
Tak tylko wydaje mi się, że obecnie oddziela Antychryst.
Fritzch ze Sttuchva na Akademi Ekonomicznej2020.11.11 5:08
Ciągle wymyślamy nowe obozy śmierci,ta akademia obecnie Uniwersytet niczego nie uczy nawet palestyński mur mi się znudził ,może Serce ciemności w jakiś nowy sposób opisze rzeczywistość prawdziwego ekonoma
Persching2020.11.11 4:26
Mnie Pacyfiści ze śląska przerażają bardziej niż aborcja
amerykanin2020.11.11 4:14
Gogek-smrodek ,nie można by tak po Polsku np Łazarski i do tego Prawdzic
Moly2020.11.11 1:36
"srodowiska LBGT są małe, nie mają problemu z komunikacją wewnątrz grupy i podejrzewam, że są świetnie sterowalne z zewnątrz. Nie posiadając systemu wartości, który nazywamy sumieniem... Jak smiesz babolu jeden!!! I jeszcze usiluje moralizowac. Szybko niech leci szukac jakis polglwkow ktorzy moga lyknac jej wywody. Co za degrengolada moralna i spustoszenie intelektualne
Anonim2020.11.11 0:11
Pierwsza gwiazda PiSdzielców, znowu pitoli trzy po trzy. Hahahahaha
moly2020.11.11 1:37
zgnilizna moralna I to jest PIS wlasnie
To nie h się ogarną2020.11.10 17:59
- Jestem przekonany, że o. Józef Szańca z seminarium dobrze wiedział, po co wysyła mnie do Gulbinowicza - mówi Karol Chum, który oskarżył kardynała o molestowanie. - Ta kwestia powinna zostać wyjaśniona.
Anonim2020.11.10 19:30
System dostarczania "nadobnych młodzieniaszków" dla tego zboka działał skutecznie.
trzaska2020.11.10 17:06
Pani Basiu proszę olać te drwiny głupców do potęgi, ten się śmieje kto śmieje się ostatni.
Jerzy2020.11.10 16:59
co to za tłuste tępe babsko? widać, że faceta nie ma bo by taki p..rdół nie pociskała, tym niemniej jakby ktoś obok tego indywiduum przechodził, to niech się zlituje i da jej w ten pulchny ryj z liścia...
Anonim2020.11.10 19:29
Konopnicka dla ubogich rozumem.
MaxFiend2020.11.10 16:02
PiS człowiekowi zgotował ten los
Anonim2020.11.10 16:29
A w którym miejscu? Każdy taki lewak jak Ty jest bohaterski dopóki śmierć nie zajrzy mu w oczy.
Piotrek2020.11.10 16:30
Nic dziwnego, że o Kaczyńskim krąży opinia, że to mąż stanu. Na takim tle razi swoim intelektem jak Słońce na tle czerni kosmosu.
Anonim2020.11.10 16:36
Przy takim Suskim, Sasinie czy Mazurek to nie jest znowu taka wielka sztuka. Wystarczy ogarniać coś więcej niż oddychanie i wydalanie - i już, gotowe.
Polka2020.11.10 15:59
Przemyślane, piękne i mądre słowa. Marzeniem moim jest żeby choć w części przesłanie Pani Dziuk trafiło do wątpiących.
Anonim2020.11.10 16:13
Łzawe dyrdymały dla kucht na poziomie wczesnej podstawówki z głębokiej prowincji.
Anonim2020.11.10 16:27
Pogadamy jak będziesz stał na grobem. Swoim albo swoich najbliższych.
Anonim2020.11.10 16:33
Mam nadzieję, że fajna impra będzie.
Piotrek2020.11.10 16:35
Osobie "wierzącej" skończyły się argumenty, bo ciężko bronić tych wypocin, więc przechodzi do gróźb.
Anonim2020.11.10 16:38
Fundamentem religii katolickiej jest strach, więc nie ma się co dziwić.
ryszard2020.11.10 15:55
Całkowicie podzielam taką właśnie optykę postrzegania jakiegoś "strajku kobiet", który strajkiem przecież być nie może (to tylko nieudolne małpowanie historii z braku minimum samodzielnej inteligencji) i nie kobiet bo to tylko garstka w aktywna w interesie, nie kobiet ale amatorek aborcji i uprawiania bezimiennego ludobójstwa ( przez świadome roznoszenie śmiertelnego wirusa). W dodatku jak kiedyś na zlecenie światowej faszystowskiej finansjery i za ich pieniądze. Faktycznie tak się przecież, zaczynało w III rzeszy a skończyło nieprawdopodobnym dramatem całej ludzkości i zwątpieniem w istotę człowieczeństwa - bo czy to możliwe, że "człowiek człowiekowi zgotował ten los?". Ci którzy pierwszy raz w historii dali się nabrać na faszystowską "wolność" to nieszczęśliwe ofiary, ale ci co drugi raz, i to w Polsce, to śmiertelnie niebezpieczna ciemnota.
mijo2020.11.10 15:38
Znów okaże się że żyd żydowi Polakiem, lub jak kto woli Polak Polakowi żydem
Zenon2020.11.10 15:32
A tymczasem inne kościoły stać na rozsądne komentarze https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/7995399,biskupi-luteranscy-aborcja-kosciol-protest-tk-strajk-kobiet.html
jox2020.11.10 15:25
O co chodzi w tej całej plandemii. www.youtube.com/watch?v=1hDjIT33ZzA
Po 11 ...2020.11.10 15:24
Zawsze mi się marzył poliński judeizm, tj. szynka na szabes zamiast tego cuchnącego błotem karpia, dobry salceson, boczek wędzony ... A tu rabin Nożykdokütasa wydziera się NE NADA! Żryj te gówna z nilu.
Art2020.11.10 15:20
Takich bzdur już dawno nie czytałem. Tu nawet nie ma co komentować. Perełka to ostatnie zdania „ Niestety ten nurt cywilizacji zagłady musimy odeprzeć, abyśmy po raz kolejny nie powiedzieli patrząc w historię, że „człowiek człowiekowi zgotował ten los”.” Właśnie o to chodzi, żeby odeprzeć takich fanatyków, jak autorka tych wynurzeń. Inaczej zgotują nam tu niezłe piekło.
Piotrek2020.11.10 16:22
Przerażające, że tacy ludzie zostają politykami i dochodzą do władzy. Jak widać, każda partia ma swoją Renatę Beger.
AAAtomek2020.11.10 15:18
Basia Dziuk, z PiS, cytując fragmenty Biblii i powołując się na wyimaginowanego dla innych Boga, okazuje pogardę dla Julci i Janków. Paradne. Cały PiS. Cały polski katolicyzm w okazałości.
Anonim2020.11.10 15:24
Nie cały, to jego najgłupsza część.
Policjat społeczny2020.11.10 15:14
Niech tylko nacjonaliści jutro wyjdą na ulicje to rozgonię pałami
Falek2020.11.10 15:34
Tak sądzisz , dewiancie ?
antoni.s2020.11.10 15:12
Tak manipulować potrafią tylko ludzie kościoła kat.
Anonim2020.11.10 15:17
Żeby manipulować, to trzeba wykazać się jakąś śladową inteligencją, a te brednie to są na poziomie trzynastoletniego ptasiego móżdżku, który nie zdał do następnej klasy i strzela focha na cały świat. Może przesadziłem z tym trzynastoletnim, w takim wieku to już jednak człowiek ma trochę rozumu.
Anonim2020.11.10 16:31
Strasznie się boicie takich tekstów.
Don Stanislao2020.11.10 15:10
Jestem obrzydliwym katolem ukrywającym klechowsich pedofilów
Anonim2020.11.10 15:08
A może byście tesz napisali coś o podłościach parcha Don Stanislao i o przymykaniu na to oczu przez Wojtyłe
Anonim2020.11.10 16:30
A może pogadamy o rabinach, mułłach, lewakach...
Anonim2020.11.10 15:04
Oblicze sugerujące ogrom intelektu na poziomie fretki jednoznacznie wskazuje, jaką ucztą duchową będą te wypociny. I tu zaskoczenie! Bo nawet fretka nie napisała by takich żenujących i infantylnych bredni.
"przecierałam oczy ze zdumienia"2020.11.10 15:00
Ale w końcu zajarzyłaś, że młode pokolenie Polaków się laicyzuje i narodowo-katolickiego ciemnogrodu z Polski zrobić się już nie da?
Natalja Siwiec2020.11.10 14:56
Ludzie ludziom - Basiunia przyłożyła rękę
Anonim2020.11.10 14:52
Pani Basiunia zapomniała, że "ludziom ten los" zgotowali ci, co mieli Gott mit Uns na pasach, a misję cywilizacyjną na pysku. Pustogłowie rzadkiej klasy z tej pani Basiuni.
AAAtomek2020.11.10 15:22
Nie zapomnij o czarnych krzyżach na skrzydłach samolotów!