Książka nosi tytuł „Wiara dzieci bez ojca: Psychologia ateizmu” (Faith of the Fatherless: The Psychology of Atheism). Niedawno pojawiło się drugie wydanie tej pracy, pierwszy raz opublikowanej w 1999 roku.

Vitz wskazuje, że relacja dzieci z ojcem ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju wiary tychże. Jeżeli jest on nieobecny lub nie wypełnia swoich powinności, dzieci mogą mieć skłonności do ateizmu. Działa to także w drugą stronę. Vitz przytacza przykłady wielu wierzących, którzy mieli świetną relację ze swoimi ojcami. Wymienia między innymi Blaise Pascala, Williama Wilberforce’a, który walczył z niewolnictwem, oraz Dietriecha Bonhoeffera, wielkiego oponenta nazizmu.

„Musimy zrozumieć, że ateizm ma silny związek z naszym emocjonalnym podejściem do życia, innych ludzi i wielu innych rzeczy” – powiedział autor książki. „Sądzę, że powinni zastanowić się nad tym zarówno ateiści jak i wierzący”.

Autor podkreśla, że che pokazać prawdziwą twarz tzw. „Nowego ateizmu”, np. poprzez podkreślenie faktu, że słynny Richard Dawkins był molestowany seksualne przez duchownego, czy poprzez wskazanie na związek ateizmu z autyzmem. Vitz zapewnia jednak, że jest świadomy istnienia wyjątków, które sprzeciwiają się jego tezie. W swojej książce podaje nawet przykład ateisty Sama Harrisa, który wedle wszystkich źródeł miał bardzo dobrą relację ze swoim ojcem.

Gdy książka została opublikowana po raz pierwszy w 1999 roku, spotkała się z niezwykle ambiwalentnym przyjęciem. Religijne media uznały ją za niezwykle wartościową publikację, opisując ją jako „zajmującą analizę czynników psychologicznych w kwestii wiary i ateizmu”.

Media ateistyczne i humanistyczne nie były zachwycone. Magazyn Skeptic określił książkę jako „obraźliwą wobec tych z nas, którzy doszli do niewiary w rezultacie ostrożnych badań i rozważań”.

Mark Brumley, który odpowiada za ponowne wydanie książki uważa, że publikacja jest bardzo aktualna także teraz, gdy w USA pojawia się coraz więcej ateistów. „Niektórzy ateiści starają się zrównać ateizm z racjonalnością. Książka Vitza pokazuje, że ateizm... posiada bardzo wiele nieracjonalnych elementów”.

Pac/charismanews