Apel niemieckich historyków do rodaków: nie używajcie terminu "polskie obozy" - zdjęcie
20.01.14, 11:39fot. Wikimedia Commons

Apel niemieckich historyków do rodaków: nie używajcie terminu "polskie obozy"

10

Apel  Niemieckiego Związku Historyków ma znaczenie kolosalne. Wreszcie ktoś, kto ma dość siły w państwie Niemieckim popiera nasz kraj w tak ważnym dla nas temacie. I trzeba przyznać, że może ten apel naprawdę zmienić mentalność Zachodniej opinii.

W apelu niemiecckich historyków czytamy: "Apelujemy do niemieckiej opinii publicznej o przeciwstawienie się powtarzającym się błędnym sformułowaniom na temat niemieckich zbrodni podczas II wojny światowej w Polsce (...)  To niedopuszczalne słowa (chodzi o termin "polskie obozy"-przy.autor), które sugerują całkowicie fałszywe wyobrażenie o odpowiedzialności za zbrodnie".

Jak mówi prof. Krzysztof Ruchniewicz, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego "znaczenie niemieckiego apelu będzie o wiele większe niż wszystkie dotychczasowe polskie protesty".

Według prof. Schulze Wessela Niemcy powinni dyskutować o prawdzie historycznej. Jako przykład podaje brak debaty po serialu telewizji ZDF "Nasze matki, nasi ojcowi". "Zawierał ewidentne przekłamania" - twierdzi Wessel. Historyk zapowiada, ze jako stowarzyszenie będą przekonywać historyków w innych krajach, by też potępiły używanie zwrotu "polskie obozy koncentracyjne".

sm/Gazeta Wyborcza

 

Komentarze (10):

anonim2014.01.20 12:23
Niemcy przestraszyli się obrad knesetu w Auschwitz?
anonim2014.01.20 13:04
...właśnie po tym poznaje się wielkie narody. p.s. Czy Fronda przypadkiem nie pisała, że Niemcy chyłkiem próbują przepisać najnowszą historię.
anonim2014.01.20 13:32
A to dopiero zaskoczenie. Ale pozytywne.
anonim2014.01.20 14:46
zobaczymy pogadam historie pisz zwycięscy. A Polska jest bantustanem i nikt nas nie traktuje poważnie.
anonim2014.01.20 17:39
Nareszcie. Szkoda, że nie wcześniej.
anonim2014.01.20 18:20
@epicur5 - po czym poznaje się wielkie narody? Po tym, że cały niemiecki mainstream na całym świecie łoży ogromne pieniądze na zakłamywanie prawdy historycznej a jedno stowarzyszenie historyków po KILKUDZIESIĘCIU latach mówi o oczywistej oczywistości??? WOW. To faktycznie wielki naród. 70 lat temu palili ludzi w piecach a teraz epicur5 zsikał się w majtki ze szczęścia, że stowarzyszenie h i s t o r y k ó w napisało, że jednak termin "Polskie Obozy" nie jest prawdziwy.
anonim2014.01.20 19:31
@sunlee34 Nic nie wiesz o tym jak Niemcy rozliczali się z historią. Zapeniam cię, to było traumatyczne dla całego narodu, biorąc pod uwagę, że niemal każdy z nich miał ojca w armii niemieckiej, w tym w SS. Sprawa od początku była i jest oczywista dla historyków niemieckich. Nie odkryli jej po kilkudziesięciu latach. Miłe jest, że zajmują stanowisko w sprawie, gdzie nie mieli żadnego obowiązku się wypowiadać, bo przecież to nie oni używali "polskie obozy". Pomyśl jak żałośnie bysmy wyglądali gdyby nie takie filmy jak "Pokłosie" czy "W ciemności", jak również gdyby nie publikacje części polskich historyków. Jeśli uważasz, że świat kupiłby tanią propagandę jak to wszyscy Polacy dzielnie ratowali Żydów, to się mylisz.
anonim2014.01.20 20:38
szwaby to zakłamany kraj
anonim2014.01.20 23:32
Gdyby przed "pogrosiem" ktoś sklecił dobry film o Markowej .... to pewnie przyznałbym Ci rację ....
anonim2014.01.20 23:37
Ba a może o mojej wsi - przedwojennym żydowskim miasteczku co społeczności od kościoła i synagogi materiały budowlane na jednym placu miały ... a potem przyszedł NIEMIEC i dla rozrywki musiał "se" żyda zastrzelić ... co, że hołoty był nadmiar??? kolesie niemców polską inteligencję wymordowali w "Katyniu" aoni w" Hitlerowskim niemieckim ...etc ... w Oświęcuimiu " ... kto miał te n biedny naród w ryzach trzymać ??